استارت‌آپ‌ها عرصه کشاورزی را متحول می‌کنند
معاون علمی فناوری رییس‌جمهوری

استارت‌آپ‌ها عرصه کشاورزی را متحول می‌کنند

معاون علمی فناوری رییس‌جمهوری در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی و بازدید از پردیس کشاورزی دانشگاه تهران و در جمع استادان و دانشگاهیان استان البرز گفت: نفوذ استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، ورود دانش و فناوری تلفیق شده با نوآوری دانشگاهیان خلاق، می‌تواند ضمن حل مشکلات کشاورزی زمینه‌ساز توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و درآمد بالا در این حوزه باشد.

سورنا ستاری، با بیان این‌که نفوذ استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی می‌تواند سبب تحول کشور باشد، اظهار کرد: اهمیت بالای حوزه کشاورزی و ظرفیت بالقوه این عرصه در شکل‌گیری کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی می‌تواند تحول ساختاری در حوزه‌های کاربردی و رشد اقتصاد دانش بنیان کشور را بر مبنای زیست‌بوم کارآفرینی محقق کند.

او افزود: نفوذ دانش و فناوری به کشاورزی، تغییر نگاه به پژوهش و تلفیق آن با نوآوری جوانان تحصیل‌کرده می‌تواند حوزه کشاورزی را متحول کند.

ستاری بیان این‌که چالش‌های جدی در حوزه آب و منابع طبیعی بر پایه پژوهش‌های اجرایی حمایت شده توسط بخش خصوصی حل می‌شود، عنوان کرد: در حوزه آب و منابع طبیعی مشکلات جدی وجود دارد که مهم‌ترین علت آن نبود دانش اجرایی است. جراحی اقتصادی با دخالت سرمایه‌گذاری دولتی ایجاد نمی‌شود. راه مبتنی بر پژوهش که بتوانند مشکلات جامعه را حل کند و راه حل محور باشد، از مسیر حضور بخش خصوصی، نقش‌آفرینی کسب‌و‌کارهای خلاق دانش‌بنیان محقق می‌شود؛ چراکه این شرکت‌ها نیاز واقعی و بر اساس توانمندی موجود و اولویت‌های جدی کشور شکل می‌گیرند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، تغییر رویکردهای متداول دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور حوزه پژوهش‌های کاربردی و تجاری را یادآور شد و افزود: دانشگاه‌ها با اصلاح رویکردهای متداول و مشارکت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده به دست دانشجویان خلاق می‌توانند با تامین بودجه‌های توسعه‌ای و پژوهشی، راه پژوهش‌های بنیادی و کاربردی و حل مشکلات جامعه به دست کسب‌و‌کارهای خلاق و دانشگاهیان را هموار کنند

او گفت: مشکلات کشاورزی، آب و تامین آینده کشاورزی کشور در گرو توجه به دانش و نوآوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی است که به خلاقیت و نوآوری جوانان تحصیل کرده، ایجاد محیط مساعد برای شکل‌گیری کسب‌و‌کارهای آنان اهمیت می‌بخشند.

در این نشست جمعی از فعالان فناور و دانش بنیان حوزه کشاورزی و محیط زیست، اعضای هیات علمی دانشگاه تهران و پژوهشگران فعال در حوزه منابع طبیعی و کشاورزی دغدغه‌ها دیدگاه‌ها و پیشنهاد‌های خود را با معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در میان گذاشتند.