توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان صورت گرفت:

بهره‌گیری از تکنولوژی هوش مصنوعی در طراحی ربات کروی

شرکت دانش‌بنیان ویرا ویژن، مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان توانست محصول دانش‌بنیان خود با عنوان ربات کروی را به‌طور موفقیت‌آمیزی تجاری‌سازی کند.

ربات کروی که ایده محوری شرکت ویرا ویژن است، توسط فرشاد خادمیان‌زاده و سمیرا اسیری، فارغ‌التحصیلان رشته مکاترونیک، از سال ۱۳۹۲ و برای نخستین‌بار در کشور طراحی و تولید شده است. این ربات هم‌اکنون در بازار تولیدات داخلی بی‌رقیب است و از نظر کیفیت و قابلیت‌های محصول، توانایی رقابت با نمونه‌های خارجی را دارد.

کاربرد اصلی این محصول در خطوط انتقال گاز و نفت است زیرا از لحاظ شکل ظاهری قادر به حرکت در خطوط لوله انتقال گاز است و می‌‌تواند با تجهیزاتی که با خود دارد، به‌صورت هوشمند اطلاعات لازم را از درون لوله استخراج کند و به‌ واحد عملیاتی انتقال دهد. همچنین این ربات در صنعت کشاورزی نیز با فیلم‌برداری و پردازش تصاویر می‌تواند محصولات ناسالم را از سالم تشخیص دهد.

از دیگر ویژگی‌های ربات کروی این است که با استفاده از پوست کروی که دارد، هیچگاه واژگون نمی‌شود و به‌دلیل کروی بودن می‌‌تواند به مناطق صعب‌العبور حرکت کند و تصویربرداری‌‌هایی که توسط انسان مُیسر نیست را انجام دهد. ازآن‌جایی‌که نیمکره بالایی این ربات تقریبا خالی است، می‌‌توان هرگونه ادوات دیگر را به قسمت بالای آن اضافه کرد و همین امر سبب شده این ربات کروی برای امور نظامی نیز کاربرد داشته باشد.

از جمله نوآوری‌های به‌کاررفته در طراحی این محصول این است که سنسورهایی روی این ربات طراحی شده است که می‌‌تواند اطلاعات مورد نیاز را به‌صورت بی‌سیم به مرکز اطلاع دهد، همچنین این ربات انرژی بسیار پایینی مصرف می‌کند و کمترین میزان تماس را با سطح زمین دارد. علاوه‌براین، به‌گونه‌‌ای طراحی شده که می‌تواند از نیروی گرانش برای حرکت بهره ببرد. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این ربات این است که از هوش مصنوعی و الگوریتم پیشرفته‌‌ای مثل شبکه عصبی در آن استفاده شده است که قدرت یادگیری را به ربات می‌‌دهد و درواقع، ربات نوع حرکت را یاد می‌‌گیرد و می‌‌تواند آن را در دفعات بعد به‌صورت هوشمند تقلید کند.

شرکت دانش‌بنیان ویرا ویژن به مدیریت فرشاد خادمیان‌زاده از سال ۱۳۹۵در مرکز رشد تخصصی ICT شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مستقر شده است و توانسته با رونمایی از ربات کروی در دهمین دوره مسابقات بین‌‌المللی ربوکاپ آزاد ایران در سال ۲۰۱۵ مقام نخست و مقام دوم را در لیگ ربات‌های نمایشی در مسابقات رباتیک پرتغال سال ۲۰۱۶ کسب کند.