نخستین سمینار تخصصی توانمندسازی جامعه محلی و توسعه روستایی
در سیستان و بلوچستان برگزار شد

نخستین سمینار تخصصی توانمندسازی جامعه محلی و توسعه روستایی

نخستین سمینار تخصصی توانمندسازی جامعه محلی و توسعه روستایی در سالن اجتماعات پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان با حضور ریاست دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران و دهیاران و اعضای شهر و روستا برگزار شد.

رییس دفتر امور روستایی استانداری در ابتدای این سمینار گفت: سیستان و بلوچستان با ۱۹ شهرستان و ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر گستره، پهناورترین استان کشور محسوب می‌شود که فاصله شمالی‌ترین شهر آن هیرمند تا جنوب‌ترین شهر این استان چابهار حدود هزار کیلومتر است.

آرش جمال‌زهی ادامه داد: بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن  استان سیستان و بلوچستان با جمعیتی نزدیک به  دو میلیون و 800 هزار نفر و دارای ۱۹ شهرستان و ۱۱۲ دهستان است که  یک میلیون و ۳۴۵ هزار و ۶۴۲ نفر از مجموع آمار سرشماری سال ۹۵ استان شامل ۶۸۵ هزار و ۱۶۳ نفر مرد و ۶۶۰ هزار و ۴۷۹ نفر زن در نقاط شهری سیستان و بلوچستان سکونت دارند.

او گفت: یک میلیون و ۴۲۷ هزار و ۳۳۲ نفر شامل ۷۱۵ هزار و ۶۱۸ نفر مرد و ۷۱۱ هزار و ۷۱۴ نفر زن ساکن نقاط روستایی استان‌اند و این آمارها نشان از جمعیت بالای ۵۰ درصدی مناطق روستایی استان سیستان و بلوچستان است.

جمال‌زهی تصریح کرد: بیش از 5/5 درصد جمعیت استان را روستاییان تشکیل می‌دهند. مشکل اصلی مردم روستایی بحث اشتغال است. بسیاری از جوانان روستایی فارغ‌التحصیل دانشگاه هستند که به دلیل عدم وجود کار به سمت شهرها مهاجرت می‌کنند. این مساله ضمن ایجاد مشکلات حاشیه‌نشینی برای شهرها، مشکلات بزرگ‌تری را برای این فارغ‌التحصیلان ایجاد می‌کند.

رییس دفتر امور روستایی استانداری افزود: امیدواریم با برگزاری این سمینار که بسیار لازم و ضروری بود، بتوانیم در توانمندسازی جامعه محلی موفق باشیم. دولت نیز تسهیلات بسیار خوبی برای بخش روستایی به‌صورت صفر درصد داشته است. در حوزه طرح‌های آبی، برق‌رسانی و اینترنت نیز دولت پیشرفت‌های زیادی داشته است.

وی گفت: مشکل اصلی ما این است که در حال حاضر دهیاری‌ها وابسته به اعتبارات دولتی‌اند؛ درصورتی‌ که باید به دنبال ایجاد درآمد پایدار باشیم. همچنین هدف از تأسیس شرکت‌های توسعه دهیاری‌ها واگذاری به دهیاری‌ها بوده است. پست‌بانک تا سقف 8 درصد در سطح روستایی تسهیلات نیز واگذار می‌کند. در زمینه بوم­‌گردی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌توان در روستاها به درآمد خیلی خوبی رسید.

در ادامه این مراسم، ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی سیستان و بلوچستان بیان کرد: توانمندسازی جامعه محلی با رویکرد در روستای خلاق و کارآفرین امکان‌پذیر است. بخشی از اکوسیستم کارآفرینی، روستاها هستند. در حال حاضر بعد از عصر کشاورزی، صنعت و اطلاعات هم‌اکنون در عصر ایده‌پردازی و کارآفرینی به سر می‌بریم.

دکتر حبیب‌الله سالارزهی درباره روستای خلاق و کارآفرین و شرایط عرضه و تقاضا در فضای رابطه روستا با شهر و سطح جهانی افزود: نوآوری‌های روستایی مبتنی بر نیازهای عمومی و پایه ساکنان روستا مانند دسترسی به خدمات عمومی آموزش‌وپرورش و دسترسی به کالاهای عمومی بهداشت بانک، پست‌بانک، خدمات الکترونیک و ... است. همچنین نوآوری‌های روستایی بر پایه تقاضاهای بین‌المللی و نوآوری‌های روستایی بر پایه انتقال فناوری و منابع و تجارب جهانی به روستا  اهمیت دارد.

وی تاکید کرد: کارآفرینی روستایی همان ارزش‌آفرینی و ایجاد ارزش در منابع روستایی با اتکا به ظرفیت‌های منابع انسانی روستایی است. ارزش‌آفرینی ایده‌ها در فضای روستایی، خلق ایده و ایده‌پردازی مستمر در روستا توسط شبکه ذینفعان روستایی، ارزیابی ایده‌ها انتخاب ایده‌های ممکن و دارای مزیت نسبی، اجرای ایده‌ها است.

این سمینار به مدت دو روز توسط دکتر حسن طایی، رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران، برای دهیاران و اعضای شهر و روستای این استان برگزار می‌‌شود.