شرکت‌های دانش‌بنیان از تسهیلات اشتغال فراگیر بهره‌مند می‌شوند
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی

شرکت‌های دانش‌بنیان از تسهیلات اشتغال فراگیر بهره‌مند می‌شوند

علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت، اظهار کرد: در راستای ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار، طرح‌های اشتغال‌زای بخش‌های خصوصی و تعاونی را که در چارچوب رسته‌های منتخب برنامه اشتغال فراگیر باشند، در قالب اعطای تسهیلات بانکی موردحمایت قرار می‌گیرند.

علیرضا دلیری، با تاکید بر اهمیت پرداخت تسهیلات اشتغال‌زا به سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی گفت: پرداخت تسهیلات از طریق موسسات عامل پرداخت شامل بانک ملی، سپه، رفاه کارگران، ملت، صادرات، تجارت و توسعه تعاون و کشاورزی به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می‌شود.

دلیری در ادامه افزود: این تسهیلات به طرح‌های اقتصادی بخش غیردولتی با اولویت رسته‌های اقتصادی پراشتغال همچون حوزه صنعت، کشاورزی، خدمات اعطا می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با اشاره به رسته‌های اقتصادی پراشتغال مشمول این طرح بیان کرد: فعالیت‌های رسته کشاورزی شامل گیاهان دارویی، آبزی‌پروری، کشت گلخانه‌ای، دامپروری، صنایع تبدیلی و تکمیلی، خدمات فنی و مشاوره‌ای و سایر رسته‌های حوزه کشاورزی، ازجمله رسته‌های پراشتغال تحت پوشش این طرح به شمار می‌روند که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

او در ادامه افزود: همچنین فعالیت‌های رسته صنعت، شامل پوشاک، مصنوعات چرمی، خدمات فنی و مهندسی، مبلمان، مصنوعات چرمی، فرش دستباف و صنایع‌دستی و فعالیت‌های خدماتی شامل خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات، اصناف، آموزش و گردشگری سلامت، صنایع‌دستی روستایی، مراکز تفریحی و سرگرمی، اکو کمپ‌های بیابان‌گردی، گردشگری روستایی، خدمات حمل‌ونقل، مدیریت انرژی، خدمات سلامت و پزشکی و کسب‌وکارهای صنعت ورزش، فناوری اطلاعات تولید محتوا، خدمات شهری و اجتماعی عمومی از دیگر طرح‌های اقتصادی بخش غیردولتی با اولویت رسته‌های اقتصادی است که می‌توان از آن یادکرد.

دلیری با اشاره به نرخ سود تسهیلات اعطایی بیان کرد: نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد است که برای طرح‌های دانش‌بنیان، نوآورانه و نخبگانی در مناطق مختلف شهری، روستایی، محروم، مرزی و محروم مرزی، یارانه سود تسهیلات اعطا می‌شود.

او افزود: نرخ سود تسهیلات طرح‌های دانش‌بنیان در مناطق شهری ۱۵ درصد، مناطق روستایی ۱۲ درصد و در مناطق محروم شهری و روستایی ۱۲ درصد و مناطق مرزی روستایی ۱۰ درصد و درنهایت در مناطق محروم مرزی شهری و روستایی ۱۰ درصد محاسبه می‌شود. هم‌چنین متقاضیان پس از دریافت تسهیلات، با دوره تنفس حداکثر یک‌ساله، تسهیلات اعطایی را حداکثر طی مدت ۶ سال بازپرداخت می‌کنند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی گفت: تمامی طرح‌های سرمایه‌گذاری در چارچوب نظام نظارت، مدیریت و کنترل طرح‌های سرمایه‌گذاری و با ابزارهای مختلف نظارت می‌شوند و طرح‌ها به ترتیب با تأیید دستگاه اجرایی ذی‌ربط، کارگروه اشتغال (کمیته فنی) استان و موسسه عامل می‌رسند.

تسهیلات برنامه اشتغال فراگیر در راستای آیین‌نامه اجرایی بندهای (الف) و (ب) تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور به متقاضیان اعطا می‌شود. همچنین بر اساس چارچوب و ضوابط تعریف‌شده، متقاضیان می‌توانند ضمن تکمیل اطلاعات خود، خلاصه طرح‌ها را از طریق «سامانه کارا» به ثبت برسانند.