نوآوری با مطالبه از هیات دولت و مسئولان به دست نمی‌آید
وزیر ارتباطات

نوآوری با مطالبه از هیات دولت و مسئولان به دست نمی‌آید

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اهمیت فضای مجازی گفت: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند هیچ پدیده‌ای همچون فضای مجازی نتوانسته زندگی بشری را تغییر دهد، اهمیت فضای مجازی هم‌وزن اهمیت انقلاب اسلامی است و اگر نتوانیم نیاز مردم را تامین کنیم این نیاز به سمت بازارهای بین‌المللی می‌رود.

محمدجواد آذری جهرمی، سه‌شنبه ۱۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۶در همایش «تخصصی سرآمدان فناوری و صنعت سازمان بسیج مهندسین صنعتی کشور» گفت: یکی از اهداف صنعت افزایش تولید سرانه ملی است و در دنیا وقتی برای توسعه برنامه‌ریزی می‌کنند، سه مولفه اقتصاد، فرهنگ و امنیت را در نظر می‌گیرند که در توسعه پایدار موثر است.

او با بیان اینکه تولید ناخالص داخل در کشورهای مختلف تحت تاثیر صنعت، کشاورزی و خدمات است، افزود: رویه دنیا نشان می‌دهد با توجه به رشد تکنولوژی در صنعت و کشاورزی با کاهش آمار اشتغال مواجهیم اما در بخش خدمات سهم اشتغال رو به افزایش است.

آذری جهرمی با اعلام این‌که در دنیا اقتصاد تولید محور در حال تغییر به اقتصاد دانش‌محور است، اظهار کرد: در گذشته تنوع، کیفیت و قیمت در تولید مهم بود اما الان نوآوری و ‌فناوری محور اصلی رقابت را تعیین می‌کند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان این‌که مطابق روند کنونی دنیا تولید ناخالص ملی به سمت خدمات در حال سوق یافتن است، تصریح کرد: اقتصاد صنعتی چهارم در حوزه اقتصاد با عنوان اقتصاد دیجیتال از آن یاد می‌کنند که بدون شک همراه خود فرهنگ نیز می‌آورد و اگر برای آن برنامه‌ای نداشته باشیم طی سال‌های آتی در تصرف آن قرار می‌گیریم.

او با تاکید بر این‌که توسعه در دنیا برای تامین نیاز مردم است، بیان کرد: نیاز مردم معطل ما نخواهند ماند و اگر نتوانیم آن را تامین کنیم این نیاز سوق بازارهای بین‌المللی می‌شود لذا باید در عرصه بین‌المللی سهمی برای گفتن داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارایه آماری از فعالیت کسب‌وکارهای نوپا در کشور گفت: بر پایه گسترش کسب‌وکارهای نوپا در کشور مشخص است که در بسیاری از حوزه‌ها چون گردشگری، سلامت، بهره‌وری انرژی، شهر هوشمند و حوزه صادرات توسعه نداشتیم و جای کار بسیاری دارد.

آذری جهرمی با تاکید بر این‌که تهدیدهای آینده از تهدیدات امروز بسیار بزرگ‌تر است، اظهار کرد: نیروی انسانی موجود در کشور به لحاظ شاخص‌های خلاقیت نرخ بالاتری را از متوسط جهانی دارا هستند که باید از آن‌ها استفاده کنیم.

او‌ با اشاره به این‌که ارزهای دیجیتال یکی از ظواهر فناوری و تحول در اقتصاد است، افزود: همان‌طور که بسیج ثمره گفتمان انقلاب اسلامی در دنیاست باید در حوزه اقتصاد دیجیتال نیز گفتمان خود را داشته باشیم ‌تا به‌جای اینکه غرب ایدئولوژی خود را تبدیل به اقتصاد کنند با نوآوری ایدئولوژی خودمان را به اقتصاد تبدیل کنیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان این‌که نوآوری با مطالبه از هیات دولت و مسئولان به دست نمی‌آید بلکه با قلب و مغز انسان‌ها رشد پیدا می‌کند، تصریح کرد: نیروی نخبه‌ای که می‌تواند مطابق اعتقاد ما نوآوری کند جایگاهش در بسیج است.

او با این انتقاد که متاسفانه ساختار حاکمیتی ما غریب‌نواز است، بیان کرد: اگر کسی آمار و ارقام اقتصاد را بداند متوجه است که باید میدان را برای جوانان باز کنیم چرا که این عرصه فعالیت جوانان است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این‌که خلاقیت چارچوب پذیر نیست، گفت: یکی از راه‌حل‌ها تحول دیجیتال و آینده‌پژوهی ایجاد گفتمان در مردم و مطالبه‌گری جوانان است.

آذری جهرمی با اشاره به این‌که شرکت‌های نوآور با قوانین ثبت شرکت‌ها مربوط به سال ۱۳۳۸، نظام بیمه‌ای و مالیاتی سنتی نمی‌تواند فعالیت کند، اظهار کرد: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند هیچ پدیده‌ای همچون فضای مجازی نتوانسته زندگی بشری را تغییر دهد و اهمیت فضای مجازی هم‌وزن اهمیت انقلاب اسلامی است.