سه پیشنهاد برای ساخت پول دیجیتال داخلی
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات اعلام کرد

سه پیشنهاد برای ساخت پول دیجیتال داخلی

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از بررسی سه پیشنهاد برای طراحی پول‌های دیجیتال و مذاکره با بانک مرکزی در این زمینه خبر داد.

نصرالله جهانگرد اظهار کرد: خوشبختانه تکنولوژی بلاک‌چین که بستری برای ارزهای رمزنگار است، در ایران وجود دارد و در حال مطالعه و پژوهش در این زمینه هستیم.

او ادامه داد: تاثیر تکنولوژی بر شبکه مخابراتی و جریان اطلاعات و سرویس‌هایی که بر آن سوار می‌شود، موضوع مهم و قابل توجهی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: رمز پول‌ها که یکی در بستر بلاک‌چین اجرا می‌شود، حدود یک دهه است که شکل گرفته و در حال مبادله و معامله میان مردم است و اگر در اقتصاد ایران از آن غفلت شود، به‌طور حتم خسارات و لطماتی را به دنبال خواهد داشت.

جهانگرد با تاکید بر اینکه تکنولوژی رمز پول‌ها، فرصت جدید و بزرگی است، اظهار کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این خصوص اعلام آمادگی کرده اما اجرای سرویس رمز پول‌ها یک اقدام مشترک بانکی و تکنولوژی است که با بانک مرکزی مذاکراتی در حال انجام است.

او افزود: اخیرا نیز اعلام آمادگی کردیم تا با همکاری شرکت ملی خدمات انفورماتیک یک هاب و شتاب‌دهنده راه‌اندازی کنیم تا شرکت‌های ICO و فین‌تک‌های رمز پول‌های جدید، در این زمینه کار کنند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از سه پیشنهاد در این زمینه خبر داد و گفت: سه موضوع رمز پول‌های اختصاصی، رمز پول کنسرسیومی با کشورهای موردنظر و مقررات گذاری برای رمز پول‌های جهانی در دست بررسی است.

جهانگرد درباره امکان معامله و مراودات بین‌المللی با بیت‌کوین توضیح داد: اکنون در دنیا با بیت‌کوین مراودات جهانی انجام می‌شود و از سال جاری نیز دولت‌های مختلف شروع به ساخت رمز پول‌های اختصاصی ملی همچنین ترکیبی کرده‌اند.

او توضیح داد: به‌عنوان مثال اتحادیه اروپا یا انگلستان، هرکدام به‌صورت جدا در حال ساخت پول‌های رمزی مختص به خود هستند و روسیه و چین نیز در حال انجام اقداماتی در این زمینه هستند.

این مقام مسئول گفت: ما هم باید این موضوع را بررسی کنیم تا مشخص شود که چه اقدامی را باید در زمینه این ارزها داشته باشیم و اکنون نیز در حال مذاکره با بانک مرکزی در این باره هستیم.