خلاقیت‌های پژوهشی با حمایت از بخش خصوصی شکوفا می‌شود
ستاری در جمع نخبگان فناوری اطلاعات قوه قضائیه

خلاقیت‌های پژوهشی با حمایت از بخش خصوصی شکوفا می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: دولت‌ها در پژوهش‌های بخش تجاری و کاربردی نقش راهبری و تسهیل‌گری ایفا می‌کنند و شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت‌آپ‌ها، دانشگاهیان به‌خوبی می‌توانند در این حوزه نقش‌آفرینی کنند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در نشست نخبگانی فناوری اطلاعات در قوه قضائیه گفت: به‌واسطه فرهنگ اقتصاد نفتی، اجازه بروز خلاقیت و نوآوری را در اقتصاد و کارآفرینی و به‌تبع آن در پژوهش سلب کردیم اما این روند طی سال‌های اخیر و با جایگزین شدن تدریجی زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری در آستانه تغییر است.

او افزود: فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان اکنون زمینه‌ای فراهم کرده است تا جوانان خلاق و کارآفرین بتوانند استارت‌آپ‌های خود را ایجاد کنند و ضمن کارآفرینی و درآمدزایی درخور توجه در اندک زمان، نقش خود را در سپهر اقتصاد دانش‌بنیان ایفا کنند.

نقش‌آفرینی بخش دولتی در حمایت از پژوهش

ستاری با تاکید بر ضرورت عدم ورود بخش خصوصی به حوزه پژوهش‌های تجاری و ایجاد زمینه بروز خلاقیت‌های پژوهشی برای بخش خصوصی گفت: دولت‌ها باید به‌عنوان راهبر و نه مجری پژوهش‌های تجاری و کاربردی نقش‌آفرینی کنند و پژوهش‌هایی که قرار است به حل مشکل یا ارایه خدمتی جدید بپردازند، باید توسط شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت‌آپ‌ها، دانشگاهیان و فعالان بخش خصوصی صورت بگیرد.

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، با بیان این‌که زیست‌بوم کارآفرینی بزرگ‌ترین زیرساخت بازگشت دانشگاهیان و پژوهشگران نخبه ایرانی به کشور است، عنوان کرد: با ترویج فرهنگ توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اصلاح رویکرد عمومی به‌سوی نوآوری و کارآفرینی، در آینده‌ای استارت‌آپی‌ها، به بزرگ‌ترین کسب‌وکارهای جامعه بدل خواهند شد.

استقبال جامعه از استارت‌آپی‌ها

ستاری، اقبال عمومی جامعه نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای استارت‌آپی به‌خصوص در حوزه خدمات را به دلیل توانمندی این کسب‌وکارها در پر کردن خلا خدمات کیفی و سازگار با شرایط جامعه دانست و گفت: مردم به‌خوبی از استارت‌آپ‌ها به‌خصوص در حوزه خدمات استقبال کردند، زیرا به کمک نوآوری این استارت‌آپ‌ها، خدمات مورد نیاز خود را با چالش اندک، هزینه پایین و کیفیت بالا دریافت می‌کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، شفافیت را یکی از مؤلفه‌های اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها دانست و افزود: کسب‌وکارهای خلاق بیش از هر زمان دیگر شفافیت را برای مشتریان به ارمغان آورده‌اند و راه‌کار کاهش معضلاتی همچون قاچاق کالا، خروج ارز به‌واسطه واردات و حمایت از تولید ملی و ایران ساخت در کنار کاهش مشکلات مالیاتی، تعزیراتی و گمرکی حمایت و ایجاد زمینه برای رشد استارت‌آپ‌ها است.

او ادامه داد: کسب‌وکارهای فناورانه حقوق شهروندی نیز نقش‌آفرین هستند به‌طوری که یک خریدار از دوردست‌ترین نقطه کشور، می‌تواند کالا یا خدمات مورد نیاز خود را با قیمت و کیفیتی هم‌تراز پایتخت و مراکز دسترسی عمده دریافت کند.

ستاری اضافه کرد: عمده استارت‌آپ‌های موفق از وام دولتی بهره نجسته‌اند و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی پیشرفت کرده‌اند.