مجتمع قضایی ویژه جرایم رایانه‌ای به امور استارت‌آپ‌ها رسیدگی می‌کند
حمید شهریاری

مجتمع قضایی ویژه جرایم رایانه‌ای به امور استارت‌آپ‌ها رسیدگی می‌کند

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه درباره موانع حقوقی بر سر راه استارت‌آپ‌ها گفت: ما مجتمع ویژه‌ای برای رسیدگی به جرایم رایانه‌ای داریم و در آنجا پرونده‌های این چنینی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

حجت‌الاسلام‌ حمید شهریاری، رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست نخبگانی فناوری اطلاعات در قوه قضاییه با بیان این مطلب،بیان کرد: هر استارت‌آپی باید قوانین کشور را رعایت کند. در صورت عدم رعایت قوانین در این مجتمع به پرونده‌اش رسیدگی می‌شود و در این مجتمع قضات با مفاهیم فناوری اطلاعات آشنایی دارند.

شهریاری گفت: البته قوانین ما با حرکت کندی جلو می‌رود و نباید توقع داشت احکام صادره صد در صد مورد قبول استارت‌آپ‌ها باشد. استارت‌آپ‌ها باید توقعاتشان را در اختیار ما قرار دهند و خودشان با تشکیل انجمن‌هایی پیشنهادهای مدونی را در اختیار ما بگذارند تا ما در مسیر تسریع قوانین حرکت کنیم.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: ما وعده نمی‌دهیم اما تلاش می‌کنیم تا مشکلات آن‌ها حل شود. قوه قضاییه معاونتی به نام معاونت حقوقی دارد که مسئولیت تدوین لوایح را بر عهده دارد. حالا بدوا باید مشکلات به ما ارایه شود و در کنار آن پیشنهادها هم داده شود تا ما برای حل آن‌ها تلاش کنیم.

شهریاری در پاسخ به این پرسش که ناجا هم یک اطلس جرم دارد. آیا با شما موازی کاری می‌شود یا خیر، گفت: پلیس اطلاعاتش مربوط به حوزه کاری خودش است و ما هم حوزه کاری خودمان را داریم. حوزه کاری ما پرونده‌هایی است که تشکیل می‌شود و موجب صدور حکم می‌شود و جغرافیای احکام در دست قوه قضاییه است. ناجا ضابط قوه قضاییه است و بعضا موارد اتهامی را تا بخشی می‌دانند و به مواردی که به صدور حکم منجر شده است دسترسی ندارند. می‌شود گفت جرایم مشهود را در اختیار دارند و الا از احکام حقوقی اصلا اطلاع ندارند.

او درباره موضوع حریم خصوصی و تدوین لوایح مربوط به آن گفت: تعریف موضوع حریم خصوصی در جاهای مختلف دنیا با مشکل مواجه است. برای مثال ماشین حریم خصوصی نیست، البته به معنای آن‌هم نیست که اگر حریم خصوصی بود نمی‌توان به آن ورود کرد.