سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار یورویی پامگرنت در باهمتا

سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار یورویی پامگرنت در باهمتا

استارت‌آپ فین‌تک «باهمتا» خبر از جذب سرمایه ۵۰۰ هزار یورویی از طریق شرکت سرمایه‌گذاری سوئدی پامگرنت می‌دهد. شرکت سوئدی در ازای این سرمایه‌گذاری، ۱۴.۳ درصد از سهام باهمتا را در اختیار خواهد گرفت. این سرمایه‌گذاری ارزش باهمتا را به ۳.۵ میلیون یورو رسانده است.

میلاد جهاندار، مدیرعامل باهمتا اظهار کرد: علت اصلی جذب سرمایه، توسعه و رشد سرویس بوده است. اکنون می‌توانیم روی محصول و پشتیبانی از مشتری سرمایه‌گذاری کنیم. باهمتا هنوز به نقطه سربه‌سر نرسیده است و این در حالی است که ما در پی رشد و توسعه هستیم. پیگیری چنین اهدافی هزینه‌های ما را بالاتر می‌برد و نیاز به سرمایه‌گذار داشتیم. با این سرمایه‌گذاری می‌توانیم تعداد کاربران و تراکنش‌ها را افزایش دهیم.

شرکت سرمایه‌گذاری پامگرنت، شریک اروپایی شرکت ایرانی سرآوا به‌حساب می‌آید. جهاندار، رابطه پامگرنت با سرآوا را این‌طور توضیح می‌دهد: سرآوا یک صندوق سرمایه‌گذاری دارد که بخش قابل‌ توجهی از آن را شرکت پامگرنت تامین کرده است. با این حال برای سرمایه‌گذاری در باهمتا، خود پامگرنت به شکل مستقیم و مستقل ورود کرده است و سرآوا در پامگرنت هیچ سهامی ندارد.

مدیرعامل باهمتا از تلاش ۱۰ ماهه برای جذب سرمایه‌گذار می‌گوید و خبر می‌دهد که در این فرآیند، بیش از ۶۰ جلسه با شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف از جمله شرکت‌های ایرانی انجام شده است.

او با اشاره به این‌که هدف اولیه، جذب سرمایه‌گذار خارجی نبوده است، اظهار کرد: ما از سرمایه‌گذاران داخلی شروع کردیم و هدفمان این بود که ببینیم کدام سرمایه‌گذار به‌جز منابع مالی و تعهد روی آن، می‌تواند ارزش‌های دیگری به باهمتا اضافه کند. در نهایت مذاکرات با پامگرنت قطعی شد، چراکه این شرکت تجربه بالایی در حوزه بین‌المللی داشت و می‌توانست این تجربه را به ما منتقل کند.

او همچنین بیان کرد تفاوت سرمایه‌گذار خارجی با داخلی از نظر حرفه‌ای کاملا مشهود بوده است و شرکت‌های خارجی شفاف مذاکره می‌کنند. اگر نظرشان منفی باشد، آن را بیان می‌کنند و مشکل را می‌گویند. در این حالت استارت‌آپ مشکل را می‌بیند و سعی در رفع آن خواهد داشت اما سرمایه‌گذار داخلی با تعارف جلو می‌رود و حتی نظر منفی‌‌اش را اعلام نمی‌کند که این باعث طولانی شدن روند مذاکره خواهد شد.

در تیرماه سال جاری، جمعی از استارت‌آپ‌های فین‌تک از جمله باهمتا فیلتر شدند و حالا جهاندار با اشاره به همین موضوع می‌گوید که سرمایه‌گذاری شرکت خارجی در یک استارت‌آپ فین‌تک ایرانی، نشان از چراغ سبزی دارد که سایر بازیگران این حوزه و قانون‌گذاران باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. جهاندار در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی هم در حضور وزیر ارتباطات عنوان کرده بود که استارت‌آپ‌های فین‌تک همچنان به رسمیت شناخته نمی‌شوند و فیلتر یک کسب‌وکار، به معنای اعدام آن است.