احتمال عرضه ارز دیجیتالی جایگزین بیت‌کوین در اتحادیه اروپا

احتمال عرضه ارز دیجیتالی جایگزین بیت‌کوین در اتحادیه اروپا

استونی در تلاش است تا ارزی دیجیتال شبیه بیت‌کوین که پشتوانه آن، واحد پولی منطقه یورو است را عرضه کند.

ارزهای مجازی اخیرا پرتلاطم بوده‌اند و بیت‌کوین طی دو ماه اخیر در نوسان بوده است، نوساناتی که مانع اصلی پذیرش ارزهای مجازی در معاملات الکترونیکی محسوب می‌شود. یکی از راه‌های مقابله با این مساله، عرضه ارزهای دیجیتال ارزهای موجود است اما تلاش‌های اولیه استونی، یکی از اعضای منطقه یورو برای این کار، سال گذشته با مخالفت ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا، مواجه شد.

حالا کاسپر کورجوس، مدیر اجرایی برنامه یکپارچگی الکترونیکی دولت استونی، با پیشنهادات سه‌گانه‌ای برای ایجاد ارز دیجیتالی یورو به نام «است کوین» بازگشته است که الزاماً قوانین اتحادیه اروپا را نقض نمی‌کند. مدل سه‌گانه او برای ایجاد «است کوین» احتمالا از تکنولوژی بلاک‌چین که بیت‌کوین و بسیاری از همتایان آن استفاده می‌کنند، بهره خواهد برد. متخصصان بلاک‌چین معتقدند که یکی از پیشنهادات می‌تواند این باشد که راه برای استفاده از پلت فرم بلاک‌چین در ارز اروپایی هموار شود.

دولت الکترونیک

استونی زادگاه اسکایپ و سایت انتقال جهانی پول «ترانسفروایس» پیشگام انتقال خدمات سنتی به خدمات دولتی آنلاین بوده است و همواره به دنبال تسهیل فعالیت‌های کسب‌وکار بوده است. برنامه دولت الکترونیک آقای کورجوس به مردم سراسر جهان امکان می‌دهد کسب‌وکار خود را در استونی راه‌اندازی کنند و آن‌ها را از راه دور کنترل کنند، مالیات خود را کاهش دهند و اسناد را به‌طور دیجیتالی امضا کنند. از زمان اجرای این برنامه تاکنون ۴هزار شرکت و ۲۸هزار شخص از این طرح استفاده کرده‌اند. تمامی سه مدل پیشنهادی «است‌کوین» در ارتباط با برنامه دولت الکترونیکی تهیه خواهند شد.

در نخستین مدل پیشنهادی، سهامداران دولت الکترونیکی که در این برنامه سرمایه‌گذاری کنند، به‌وسیله «است‌کوین» پاداش دریافت خواهند کرد. در مدل دوم، «است‌کوین» به شناسه کاربر در دولت الکترونیکی متصل می‌شود و برای امضای دیجیتالی اسناد، ورود به درگاه خدمات و اجرای قراردادهای هوشمندانه استفاده خواهد شد. در هر سه حالت، ارزش «است‌کوین» بستگی به کارآمدی بلاک‌چین دارد و متصل به یورو نخواهد بود.

این ارز جایگزین یورو نیست

به گفته آقای کورجوس، در مدل سوم همه افراد جامعه دولت الکترونیکی استونی می‌توانند از یورو در بستر بلاک‌چین استفاده کنند، در این صورت تمام بانک‌ها مجبور خواهند بود پول را به‌صورت است کوین واریز و برداشت کنند که در بستر یورو انجام می‌شود اما پس از آن معاملات می‌توانند مستقل از یورو و در بستر بلاک‌چین انجام شود.

در این حالت، ارزش یورو بستگی به تعهد دولت برای خرید هر «است‌کوین» به قیمت یک یورو خواهد بود که در این صورت این نخستین بار است که ارزی دیجیتال دارای تضمین دولتی و قابلیت تبدیل به ارزهای مهم را خواهد داشت.

به گفته ژن بینهام، متخصص ارزهای دیجیتال، مدل پیشنهادی سوم راهی جدید برای ایجاد یک ارز است اما به‌تنهایی یک ارز محسوب نخواهد شد.