بهره‌مندی شرکت‌های دانش‌بنیان از تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی خبر داد

بهره‌مندی شرکت‌های دانش‌بنیان از تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی گفت: با ابلاغ دستورالعمل اجرایی قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری، شرکت‌های دانش‌بنیان از تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری بهره‌مند می‌شوند.

علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی، با تاکید بر حمایت از تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری اظهار کرد: با هدف حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، پرداخت تسهیلات اشتغال‌زا به سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی انجام می‌شود.

او افزود: این تسهیلات از محل تلفیق منابع صندوق توسعه ملی با موسسات عامل شامل بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی امید اعطا می‌شود.

دلیری همچنین بیان کرد: تسهیلات یادشده برای روستاها با اولویت مناطق مرزی، مناطق عشایری و محروم همچنین سرمایه در گردش برای نواحی صنعتی روستایی و شهرهای زیر ۱۰هزار نفر جمعیت اعطا می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی، فعالیت‌های اقتصادی بخش غیردولتی را مشمول این طرح خواند و گفت: «رسته‌های اقتصادی پراشتغال» شامل کشاورزی، معادن، فعالیت‌های خدماتی و صنایع‌دستی، فعالیت‌های فرش دستباف و تمامی فعالیت‌های مربوط به آن‌ها در مناطق هدف اجرای طرح، اعم از ایجادی، تکمیلی و توسعه مشمول این آیین‌نامه می‌شوند.

او در ادامه افزود: همچنین «رسته‌های اقتصادی» مشمول این آیین‌نامه شامل کشاورزی از جمله «زراعت، دام و طیور، باغداری، شیلات، گلخانه، گیاهان دارویی، خدمات تجاری، خدمات فنی و مهندسی بخش کشاورزی، خدمات ماشینی کردن (مکانیزاسیون) کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و منابع کشاورزی، خدمات ماشینی کردن (مکانیزاسیون) کشاورزی»، از دیگر مشاغل اقتصادی مشمول این طرح به شمار می‌روند.

دلیری بیان کرد: صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و منابع طبیعی شامل جنگل‌داری، پرورش نهال، معادن کوچک شامل تمامی معادن به‌جز معادن بزرگ و ملی، فعالیت‌های خدماتی شامل خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات، همچنین اصناف، آموزش، گردشگری، ورزشی فرهنگی و هنری، حمل‌ونقل انبارداری، بیمه‌ای، بهداشتی و درمانی، بازیافت و انرژی‌های تجدیدی پذیر و صنایع‌دستی و فعالیت‌های فرش دستباف و کلیه فعالیت‌های مربوط به آن و سایر صنایع‌دستی نیز از دیگر فعالیت‌های اقتصادی بخش غیردولتی با «اولویت رسته‌های اقتصادی پراشتغال» به شمار می‌روند.

او بابیان اینکه نرخ سود تسهیلات اعطایی برای مناطق مختلف به طرق گوناگون محاسبه می‌شود گفت: به‌عنوان مثال نرخ سود تسهیلات اعطایی، در مناطق روستایی و عشایری مرزی «۴ درصد»، مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی «۶ درصد» و برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت، «۱۰ درصد» در نظر گرفته می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی، با اشاره به میزان نرخ سود تسهیلات برای طرح‌های دانش‌بنیان گفت: سود تسهیلات برای طرح‌های دانش‌بنیان، در رشته فعالیت‌های مصوب، به میزان یک درصد، به‌صورت اعطای یارانه سود تسهیلات کاهش می‌یابد و دوره استفاده از تسهیلات طرح نیز حداکثر هجده ماه اعلام‌شده است.

او در ادامه افزود: متقاضیان پس از دریافت تسهیلات، با دوره تنفس حداکثر یک ساله، تسهیلات اعطایی را حداکثر طی مدت ۶ سال بازپرداخت می‌کنند. همچنین متقاضیان می‌توانند، بر اساس چارچوب و ضوابط تعریف‌شده، باید ضمن تکمیل اطلاعات خود، خلاصه طرح‌ها را از طریق «سامانه کارا» به ثبت برسانند.

دلیری گفت: طرح‌ها به ترتیب به تایید دستگاه اجرایی ذی‌ربط، کارگروه اشتغال (کمیته فنی) استان و موسسه عامل می‌رسند. تمامی طرح‌های سرمایه‌گذاری در چارچوب نظام نظارت، مدیریت و کنترل طرح‌های سرمایه‌گذاری و با ابزارهای مختلف نظارت می‌شوند. در صورت هم‌راستا نبودن طرح با اولویت‌های اعلام‌شده و انحراف در استفاده از منابع در زمان اجرا، نرخ سود مورد محاسبه ۱۸ درصد خواهد بود. بنابراین متقاضیان می‌توانند قبل از درخواست تسهیلات و تصمیم‌گیری برای ارایه طرح، پیوست‌های ضمیمه به‌ویژه دستورالعمل اجرایی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مندرج در سامانه کارار را مطالعه کنند.