اعتبارسنجی ایده‌ها با «تخته آزمایش»
پیشنهادهای استارت‌آپی برای جوانان خراسان جنوبی

اعتبارسنجی ایده‌ها با «تخته آزمایش»

کارگاه آموزشی «تخته آزمایش» یکشنبه ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در پارک علم و فناوری استان خراسان جنوبی توسط امیر مهدوی‌زاده، مدرس دانشگاه و مربی استارت‌آپ، برگزار شد.

او در این کارگاه گفت: برای این‌که بتوان درزمینه استارت‌آپ ایده‌ای ناب داشت باید در ابتدا فرضیه‌سازی و اعتبار سنجی‌های لازم را انجام داد که یکی از راه‌های این اعتبار سنجی «تخته آزمایش» است. از نکات مهم در فرآیند توسعه مشتری فرضیه‌سازی و سپس تلاش برای اعتبارسنجی این فرضیات است. اعتبارسنجی عبارت است از اینکه ببینیم آیا این فرضیات درست یا غلط هستند. این فرآیند می‌تواند در کاهش ریسک و ضریب شکست استارت‌آپ نقش بسیار مهمی ایفا کند.

مهدوی‌زاده در ادامه در راستای آموزش استفاده از این تخته آزمایش، در خصوص عنوان‌های «یادگیری در استارت‌آپ به چه معناست؟، استارت‌آپ ناب چیست؟ ایده‌ها از کجا نشأت می‌گیرند؟ ایده‌ها را چگونه اعتبار سنجی کنیم؟ و چگونه بازار هدف ایده خود را در طی سه روز تشکیل دهیم؟» توضیحاتی ارایه کرد.

 

«لین استارت‌آپ» چیست؟

او عنوان کرد: یادگیری به معنی این است که استارت‌آپ ناب به مرحله شکست نرسد. واژه استارت‌آپ (startup) در فارسی به «نوپا» و لین (lean) به «ناب» ترجمه‌شده است. بنابراین «نوپای ناب» ترجمه «لین استارت‌آپ» است. استارت‌آپ ناب یک متدولوژی مدرن، حرفه‌ای، محبوب و موفق کارآفرینی است و سیستمی برای ساخت یک کسب‌وکار یا محصول در مؤثرترین راه ممکن برای کاهش ریسک شکست است.

به گفته مهدوی‌زاده، در این رویکرد برای راه‌اندازی کسب‌وکار و محصول همه ایده‌های محصول و کسب‌وکار فرضیاتی تلقی می‌شوند که باید با آزمایش کردن سریع در بازار، اعتبارسنجی شوند و این رویکرد بر آزمایش کردن علمی، بیرون دادن تکرار شدنی محصول و بازخورد مشتریان استوار است تا به یادگیری معتبر برسد.

ایده‌ها از خلاقیت و مشکلات شکل می‌گیرد

مهدوی‌زاده، بیان کرد: ایده‌های استارت‌آپی از خلاقیت، بوم فکر، مشکلات، نیازسنجی و راه‌حل‌ها نشات می‌گیرد. همچنین او تاکید کرد که برای اعتبار سنجی ایده خود می‌توان از تخته آزمایش استفاده کرد و در طی سه روز با هزینه و زمان اندک، درستی و نادرستی آن را تشخیص داد.

مهدوی‌زاده، تصریح کرد: تخته آزمایش کمک می‌کند مشکلات به شکل دقیقی شناسایی شوند و بعد از آن راهکار مناسب تجاری‌سازی برای آن مشخص شود. البته هدف از توجه به تخته آزمایش، رسیدن به استارت‎آپ ناب است تا با این شیوه از مساله به راه‌حل برسیم و متوجه شویم که بهترین کار ممکن برای انجام ایده و تجاری‌سازی آن، چه چیزی است.