«یوزدیزاین» موشن‌گرافیک برای استارت‌آپ‌ها

«یوزدیزاین» موشن‌گرافیک برای استارت‌آپ‌ها

عباس عین‌‌‌علی که با همکاری فریدا گودرزی «یوزدیزاین» را راه‌اندازی کرده است، درباره نحوه شکل‌گیری این ایده توضیح داد: ‌تخصص اصلی من طراحی گرافیک بود  اما  به خاطر نوع کارم با سیستم‌های بازاریابی و فروش نیز سر‌وکار داشتم. به‌واسطه سابقه تبلیغاتی محیطی که در شهر سمنان داشتم، کم‌کم به این نتیجه رسیدم که تبلیغات سنتی در حال ناکارآمدی است و شکل متریالی که در تبلیغات به‌کاربرده می‌شد، باید تغییر می‌کرد. به همین دلیل به سمت تولید موشن‌گرافیک رفتیم.

او از تبلیغات سنتی به عنوان مهم‌ترین عامل رکود بازار یاد کرد و افزود: متوجه شدیم که به‌واسطه شبکه‌های اجتماعی بستری فراهم شده‌ که تبلیغات به شکل ارزان‌تر، وسیع‌تر و با نفوذ بالاتر صورت بگیرد‌. تصمیم گرفتیم محور تمام فعالیت‌های خود را تولید موشن‌گرافیک قرار دهیم. حدود یک سال و نیم در زمینه آموزش و پژوهش این مبحث زمان صرف کردیم و درنهایت یوز‌دیزاین کار خود را آغاز کرد.

عین‌‌علی گفت: خدمت اصلی در یوزدیزاین، تولید موشن‌گرافیک و گیف‌های تبلیغاتی است. سایت‌های زیادی هستند که در این زمینه کار می‌کنند اما مزیت اصلی کار نسبت به رقیبان در سرعت کار و بهای آن است. در یوز دیزاین نهایتا ۷۲ ساعت طول می‌کشد تا صفر تا صد یک موشن‌گرافیک آماده شود. درصورتی‌که این مدت‌زمان برای رقبای مابین دو هفته تا یک ماه است.

او درباره شیوه عملکرد این استارت‌آپ توضیح داد: ما شبکه‌ای از گرافیست‌های سراسر کشور را شناسایی کرده‌ایم که به‌عنوان بخشی از تیم ما اما به‌صورت فریلنسر با یوزدیزاین کار می‌کنند. وقتی سفارشی دریافت می‌شود، با توجه به سطح کار و البته سطح مشغله‌های آن‌ها، سفارش به یکی از این طراحان ارجاع داده می‌شود. از طرف دیگر برای یک طراح که در ساوه زندگی می‌کند و هزینه‌های زندگی‌اش بالا نیست، قیمت‌های ما خوب است. درواقع با استفاده از ظرفیت نیروی کار مستعد و متخصص شهرستان‌های سراسر کشور توانسته‌ایم مزیت رقابتی ایجاد کنیم.

به گفته عین‌علی، کاربران برای ثبت سفارش کافی است فرمی را در سایت پر کنند و اطلاعات اولیه در مورد اندازه کار موردنظرشان را در اختیار ما قرار دهند. بعد از ثبت سفارش با کاربران تماس گرفته می‌شود و کارهای مشاوره‌ای انجام و یک نفر به‌عنوان مسیول پیگیری هر سفارش انتخاب می‌شود.

این مدیر استارت‌آپی ادامه داد: پایه کار ما تولید موشن‌گرافیک یک‌دقیقه‌ای است. مبنای محاسبه هزینه و باقی عوامل بر اساس همین یک دقیقه تعیین می‌شود. کاربرانی که بیشتر یا کمتر از این مدت‌زمان را احتیاج داشته باشند، می‌توانند در فرم مدت‌زمانی که مد‌نظر دارند را مشخص کنند.

وی درباره دیگر قابلیت‌های «یوز دیزاین» توضیح داد:  یکی از قابلیت‌هایی که در یوزدیزاین در نظر گرفته‌ایم، این است که هرکسی با هر بودجه‌ای بتواند موشن‌گرافیک تولید کند. پلن‌های قیمتی استاندارد است و قیمت‌ها از موشن‌گرافیک یک دقیقه ۶۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. درحالی‌که این قیمت در تهران از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود که بسیاری از استارت‌آپ‌ها از پس هزینه‌های آن بر‌نمی‌آیند. درواقع فلسفه یوزدیزاین طراحی حرفه‌ای، سریع و ارزان موشن‌گرافیک است تا استارت‌آپ‌ها را مشتری خود کند.

عین‌علی با بیان این‌که حدود ۱۸ شرکت با  یوزدیزاین کار کرده‌اند و در عرض یک‌سال نزدیک به ۴۵ موشن‌گرافیک نیز تولید شده است، افزود: عملا هزینه جاری چندانی نداریم. مگر این‌که بخواهیم اسکیل کنیم که بحثش جداست. یعنی به‌جز هزینه‌های راه‌اندازی، مثل یک پلتفرم عمل می‌کنیم تا از شبکه‌ای از طراحان در سراسر کشور به یک بازار به همین گستره، خدمات ارایه دهیم. البته قصد داریم با جذب سرمایه‌گذار، هم مارکتینگ کنیم و هم برای همکاران‌مان در شهرهای کوچک تجهیزات حرفه‌ای‌تر خریداری کنیم و به آن‌ها آموزش‌های تخصصی‌تری بدهیم. اقدامی که می‌تواند به رشد تصاعدی یوزدیزاین منجر شود.

او با بیان این‌که در حال حاضر ۱۵ نفر به‌صورت مستقیم با ما همکاری می‌کنند، گفت: قصد داریم نیروهای بیشتری را به‌صورت پاره‌وقت جذب کنیم. در این رابطه با بهزیستی برخی شهرها مثل سمنان به توافقاتی رسیده‌ایم تا از افراد خلاق توانیاب (معلول) بهره ببریم. قصد داریم دوره‌های آموزش طراحی موشن‌گرافیک را برای توانمندسازی این افراد به‌صورت رایگان برگزار کنیم و درنهایت از بین آن‌ها نیرو جذب کنیم.