استارت‌آپ‌ها گسترده‌ترین زیرساخت بازگشت نخبگان است
ستاری در بازدید از استارت‌آپ «تپ‌سی»

استارت‌آپ‌ها گسترده‌ترین زیرساخت بازگشت نخبگان است

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در بازدید از استارت‌آپ «تپ‌سی» اظهار کرد: رشد فزاینده و قابلیت‌های استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در کمک به توسعه اشتغال و ایجاد ارزش افزوده، ظرفیت ارزشمند است که می‌تواند زمینه‌ساز بازگشت نخبگان و استعدادهای برتر به کشور باشد.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با بیان این‌که رشد فزاینده استارت‌آپ‌ها در حوزه خدمات حمل‌و‌نقل دورن‌شهری و بین‌شهری به پیشرفت‌های قابل توجهی منجر شده است است گفت: در حال حاضر بیش از ۴۵ استارت‌آپ فعال در حوزه خدمات حمل‌و‌نقل داریم که اخیرا حمل‌و‌نقل بین‌شهری به‌طور فزاینده‌ در حال رشد است.

ستاری، میزان اشتغال فوق‌العاده بالا، جذب نخبگان ارزش‌ افزوده و حل مشکلات جامعه را از مهم‌ترین ویژگی‌های زمینه سازی توسعه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و گفت: بسیاری از نخبگان ایرانی غیر‌مقیم به کشور بازگشته‌اند و استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیانی را راه‌اندازی کرده‌اند که توانسته‌ تعداد قابل توجهی از نخبه‌ها را به خود جذب کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، به توانمندی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در حل چالش‌های جامعه با شکل دادن کسب‌و‌کارهای خلاق اشاره کرد و گفت: این ویژگی فوق‌العاده مثبت استارت‌آپ‌ها است که خدمت‌رسانی را با هزینه بسیار پایین، کیفیت و دسترسی بسیار بالا بر پایه نوآوری به مردم ارایه می‌کنند. اگرچه ممکن است این خدمات جدید و نوآورانه اشکالاتی داشته باشد، اما به کمک مردم و تلاش فعالان استارت‌آپی برطرف خواهند شد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری توسعه گسترده در حوزه استارت‌آپ‌های خدماتی و رشد شرکت‌های این حوزه با بنیان‌گذاران و مدیر‌عاملان جوان را ناشی از تحقق زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری کشور دانست و گفت: رونق این استارت‌آپ‌ها که بیشتر از استعدادهای برتر و المپیادی‌ها و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر بهره می‌برند، می‌توانند ضمن ایجاد انگیزه در جوانان برای ایجاد و توسعه کسب‌و‌کارهای خلاق، زمینه بازگشت نخبگان به کشور و فعالیت استارت‌آپی در زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری کشور باشند.

ستاری، با بیان این‌که موج توسعه کسب‌و‌کارهای استارت‌آپی و شرکت‌های دانش‌بنیان در حال تسری به تمامی بخش‌های کشور است افزود: این زیرساخت توانست زمینه‌ای را فراهم کند که نخبگان ایرانی غیر‌مقیم با درآمدهای بسیار بالا به کشور بازگردند و کسب‌و‌کارهای خود را ایجاد کنند و موج راه‌اندازی استارت‌آپ‌های مبتنی بر ایده‌های خلاقانه در حال گسترش میان جوانان است.

حرکت به سوی اقتصاد دانش‌بنیان با حرکت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان جوان را آینده نسل جوان دانست و گفت: باید جهت‌گیری بخش‌های گوناگون کشور به این سمت و سو باشد، بخش‌های تصمیم‌ساز و اثرگذار کشور باید برای حمایت از این روند و کمک به این مسیر فعالانه عمل کنند.

بازدید از یک استارت‌آپ کارآفرین

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از استارت‌آپ «تپ‌سی» بازدید کرد که بیش از ۲۵۰هزار راننده را در سطح شهر به خدمت گرفته است و به طور متوسط روزانه بیش‌از ۳۰۰ هزار مسافر درون شهری را به مقصد می‌رساند. در این بازدید میلاد منشی‌پور، موسس تپ‌سی، پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری، علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب منابع، سیدمحمدحسین سجادی‌نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز و حمید مهینی، با عنوان مدیر فنی تپ‌سی، ستاری را در این بازدید همراهی می کردند.

تپ‌سی اکنون در طول ۲ سال فعالیت خود در بیش از ۱۴ شهر کشور خدمت‌رسانی می‌کند و توانسته است با بیش از ۴ میلیون کاربر، توانسته اساس زمینه ارایه خدمت در حوزه خدمات حمل‌و‌نقل شهری را با فناوری کاملا بومی و مالکیت ایرانی به کمک نخبگان، المپیادی‌ها و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ایجاد کند.