fa-IR
نباید اجازه داد جوانان به سرمایه‌های خاموش تبدیل شوند
ستاری

نباید اجازه داد جوانان به سرمایه‌های خاموش تبدیل شوند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این‌که افزایش شمار دانشجویان دانشگاه‌ها نمی‌تواند چرخ اقتصاد مملکت و پژوهش را به جلو برد، گفت: نباید اجازه داد دانشجویان و نیروهای جوان کشور به سرمایه‌های خاموش تبدیل شوند.

سورنا ستاری شنبه، هفتم دی‌ماه ۱۳۹۶ در نشست هم‌اندیشی با مسئولان دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و پژوهشی و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور شهرستان جهرم افزود: با پول می‌توان تکنولوژی خرید اما نمی‌توان صاحب آن شد. بنابراین باید نیروهای نخبه را به سمتی هدایت کرد تا بتوان از علم آنان در شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرد.

او با اشاره به این‌که هزار و ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد، گفت: باید بخش خصوصی در حوزه پژوهش وارد شود زیرا بدون این ظرفیت نمی‌توان به توسعه پژوهش دست یافت.

رییس بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنان خود از کیفیت دستاوردهای نخبگان جهرمی ابراز خرسندی کرد و برای رفع مشکلات آن‌ها و تاثیر این شرکت‌ها در اقتصاد کشور قول مساعد داد.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست به ظرفیت بالای نیروی جوان کشور اشاره کرد و گفت: باید از ظرفیت نخبگان و اساتید دانشگاهی در شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شود در حالی که ظرفیت‌های خوبی در دانشگاه‌ها وجود داشته که شرکت‌های دانش‌بنیان نمونه‌ای از این ظرفیت‌ها هستند.

محمدرضا رضایی با تاکید بر اینکه می‌توان از توانایی این شرکت‌ها در راستای رفع نیازهای کشاورزی، پزشکی، عمرانی بهره برد، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند نیاز ما را به خارج از بین ببرند.

نماینده مردم جهرم در مجلس ادامه داد: یکی از نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان دریافت تسهیلات است که باید مسئولان در این زمینه بیشتر ورود کنند.

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه شهرستان جهرم نیز در این نشست گفت: شهرستان جهرم دارای ۷۴ شرکت فناور است که ۷۴۰ نفر از دانش‌آموختگان در این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند.

علیرضا صحراییان همچنین تجاری‌سازی ۱۴ طرح تحقیقاتی توسط این شرکت‌ها، ثبت ۱۲ اختراع داخلی، ۲ اختراع بین‌المللی و ارایه بیش از ۶۰ مقاله ISI از جمله افتخارات دانش‌آموختگان دانشگاهی در این شرکت‌ها عنوان کرد. او ادامه داد: دریافت و ثبت بیش از ۱۵۰ ایده و تقاضا با هدف استقرار، حضور فعال در نمایشگاه‌های مختلف علمی و پژوهشی، کسب عناوین برتر توسط شرکت‌ها در جشنواره‌های علمی و فناوری ملی و بین‌المللی از دیگر فعالیت مجموعه شرکت‌های دانش‌بنیان در جهرم است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان روز شنبه به‌منظور انجام یک سفر یک‌روزه وارد فرودگاه جهرم در استان فارس شد.

اتاق تمیز شرکت دانش‌بنیان نادر طب گستران جنوب واقع در شهرستان جهرم طرحی بود که در آغاز سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به این شهرستان به بهره‌برداری رسید.

سورنا ستاری همچنین از بخش‌های مختلف این شرکت دانش‌بنیان بازدید کرد. برای بهره‌برداری از اتاق تمیز شرکت دانش‌بنیان نادر طب گستران جنوب جهرم اعتباری بالغ‌بر چهار میلیارد ریال هزینه شده است.

تحقیقات دارویی شرکت‌های دانش‌بنیان در اتاق تمیز صورت می‌گیرد که محلی است برای تولید مواد اولیه فرآورده‌های دارویی که باید از ورود هرگونه میکروب و باکتری به این محل جلوگیری شود.

رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه سفر خود به شهرستان جهرم به همراه محمدرضا رضایی نماینده این شهرستان و رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از شرکت سرماسازان ایمن ایلیا در شهرک صنعتی جهرم بازدید کرد.

ستاری همچنین از شرکت‌های دانش‌بنیان شهرستان جهرم در حوزه‌های مختلف از جمله استارت‌آپ‌های فعال شهرستان و شرکت‌های دانش‌بنیانی که موفق به تجاری‌سازی ایده‌های خود شده‌اند، بازدید کرد.

او در ادامه سفر خود به شهرستان جهرم در نشست بررسی مسایل و مشکلات حوزه علم و فناوری حضور یافت.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین عصر شنبه در جلسه شورای اداری استان فارس در شیراز که به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار می‌شود حضور خواهد یافت. شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.