fa-IR
مصاحبه با استارت‌آپ درمانه، ویزیت مجازی با استفاده از هوش مصنوعی

مصاحبه با استارت‌آپ درمانه، ویزیت مجازی با استفاده از هوش مصنوعی

مصاحبه

«درمانه» استارت‌آپی در حوزه پزشکی است که با کمک ویزیت مجازی درمانه، می‌توانید علایم خود را وارد و با استفاده از هوش مصنوعی بیماری احتمالی خودتان را شناسایی کنید. در ادامه گفت‌و‌گوی «حسن بندبنی» مدیر استارت‌آپ «درمانه» را با مرکز کسب‌و‌کارهای نوپا، درباره مشکلات این استارت‌آپ را می‌خوانید.

 «درمانه» را معرفی کنید.

استارت‌آپی در حوزه پزشکی است که حدود ۳ماه از راه‌اندازی نرم‌افزار نسخه اندروید آن می‌گذرد. ما سرویس‌های مختلفی در حوزه پزشکی ارایه می‌دهیم. سرویس اصلی که مورد استقبال کاربران قرار گرفته، سرویس ویزیت مجازی است که از یک هوش مصنوعی تشکیل شده و بر اساس علایم و اطلاعاتی که بیمار و کاربر به اپلیکیشن می‌دهد، سوالاتی از کاربر می‌پرسد و در نهایت تشخیص بیماری را ارایه می‌کند.

ما در کنار این قابلیت، اطلاعات تمام مراکز درمانی و داروخانه‌ها را در اپلیکیشن خود قرار داده‌ایم و همچنین ۵۰۰ مطلب در مورد بیماری‌های مختلف در اپلیکیشن موجود است تا اطلاعاتِ بیماران نسبت به بیماری‌ها کامل‌تر شود. ما در حال شروع پرونده پزشکی کوچکی هم هستیم که اطلاعات پایه‌ای را از کاربر می‌گیریم. می‌خواهیم در آینده این بخش را کامل‌تر کنیم.

چون در حوزه سلامت هستید اجازه استفاده از بعضی آیتم
ها را ندارید، در جریان آن‌ها هستید؟

 به خاطر مجوزهایی که تعریف نشده و قانون‌های سخت‌گیرانه‌ای که از سال‌ها قبل برای انجام ندادن بعضی کارها وضع‌ شده است، در اپلیکیشن خود نمی‌توانیم بعضی کارها را انجام بدهیم. حتی در جاهای مختلف اپلیکیشن هشدار می‌دهیم که ما نه دارویی تجویز می‌کنیم و نه روشِ درمانی می‌دهیم؛ بلکه فقط احتمالِ داشتن یک بیماری را با توجه به مشخصات به کاربر ارایه می‌دهیم و بهتر است شرایط خودشان را جدی‌تر بگیرند. در یکی از کامنت‌های کاربرانمان بیان شده بود که اگر اپلیکیشن را جدی نگرفته بودم، احتمال مردن من زیاد بود. این اپلیکیشن چنین کمک‌هایی را به افراد می‌کند و به خاطر همین فکر نکنم برای کسی مشکلی به وجود بیاید.

اگر این کار را کنید، چه اتفاقی می
افتد؟

ما تجویزی انجام نمی‌دهیم. قرار است در آینده‌ای نزدیک سرویسی را اضافه کنیم که مشاور آنلاین پزشکی می‌دهد؛ یعنی پزشکان واقعی بر روی سیستم فعال خواهند شد که می‌توانند به شما مشاوره داده و راهنمایی کند. صحبت‌های مختلفی کردیم. گفتند نمی‌توانید دارو تجویز کنید. بلکه فقط در حد راهنمایی و توصیه به کاربران مشاوره دهید. در حالی که در کشورهای دیگر مانند آمریکا شرکت‌های مختلفی هستند که به صورت آنلاین دارو تجویز می‌کنند و به داروخانه‌ها می‌فرستند اما در ایران انجام چنین کاری بسیار خطرناک است و احتمال فیلتر شدن استارت‌آپ خیلی زیاد است.

آیا به خاطر این ترس، از انجام فعالیت دیگری در حوزه سلامت خودداری کرده‌اید؟

روی پرونده پزشکی هم در حال فعالیت هستیم و قصد کامل‌تر کردن آن را داریم اما به خاطر حساسیت‌ها روی این مبحث، از کامل کردن و پیش بردن سریع آن خودداری می‌کنیم. در حال حاضر به آهستگی روی آن کار می‌کنیم و فعلا به اطلاعات اولیه اکتفا کرده‌ایم.

نهادِ خاصی وجود دارد که بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید؟

فعلا به دنبال نهاد خاصی نرفته‌ایم اما پیگیر مجوزهایمان هستیم، انشاالله به دنبال کارهای مربوطه خواهیم رفت.

چند وقت پیش یکی از استارت‌آپ‌های حوزه سلامت به مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری فاوا مراجعه کرده بود و با نظام پزشکی به مشکلی برخورده بود. می
گفت تست آن‌لاینی گذاشته بودم که بیمار بتواند با انجام آن به بیماریش پی ببرد اما نظام پزشکی به او هشدار داده بود که باید آن تست که زمان زیادی برای ترجمه‌اش صرف کرده بودند را کنار بگذارند. آیا شما از این تجربهها داشته‌اید؟

خداروشکر تاکنون با همچین مشکلی مواجه نشدیم. استارت‌آپ «درمانه» در کمتر از دو ماه، به ۱۲۰ هزار کاربر رسید. شاید هشدارهایی که در جاهای مختلف می‌دهیم و این تعداد کاربر باعث شده که دیگر این مشکلات برای ما پیش نیاید.