fa-IR
مافیای پسماند، حال محیط زیست کشور را خراب‌تر کرده است
‌کارآفرین برتر کشور

مافیای پسماند، حال محیط زیست کشور را خراب‌تر کرده است

‌کارآفرین برتر کشور گفت: مافیای پسماند اجازه نمی‌دهد که ایده‌های بکر و اقتصادی به مرحله اجرا برسد و روز به روز حال محیط زیست کشور را خراب‌تر می‌کند.

خسرو سلجوقی کارآفرین نمونه کشوری در مراسم افتتاحیه نخستین رویداد استارتاپی پسماند و محیط زیست که بعدظهر چهارشنبه(4بهمن‌ماه) در باشگاه میلاد کرج برگزار شد، کارآفرینی را موتور محرک توسعه اقتصادی جوامع دانست و اظهارکرد: متاسفانه کارآفرینی درکشور ما هنوز به جایگاه قابل قبولی نرسیده است.

او از شناسایی و بهره‌گیری از ظرفیت کارآفرینان به عنوان راهکاری برای توسعه اقتصادی نام برد و گفت: کشورهایی که در حوزه شناسایی و به‌کارگیری کارآفرینان موفق عمل می‌کنند، توانسته‌اند به توسعه اقتصادی قابل قبولی برسند.

این کارآفرین نمونه افزود: برای توسعه اقتصادی باید به سمت اقتصاد نوآور محور قدم برداشت، کشور ما چندین سال است که در این حوزه فقط شعار می‌دهد و متاسفانه تاکنون اقدام قابل توجهی انجام نگرفته است.

سلطان کرم ایران توضیح داد: برای قدم گذاشتن در مسیر اقتصاد نوآور محور باید نیروهای آزاد و مستقل تربیت کرد که رسیدن به این مهم تنها با آموزش صحیح امکان‌پذیر خواهد شد.

او در ادامه به معضل محیط زیست و پسماند اشاره کرد و گفت: اگر محیط زیست با اقتصاد عجین نشود، به شعار و کتاب تبدیل می‌شود. باید مسئله پسماند را به اقتصاد وصل کنیم تا مشکل پسماند در کشور حل شود.

سلجوقی با انتقاد از مافیای پسماند، ابراز کرد: متاسفانه مافیای پسماند که در شهرداری، استانداری و حتی محیط زیست رخنه کرده است، اجازه نمی‌دهد که ایده‌های بکر و اقتصادی در این حوزه به مرحله عمل برسند، امروز در این استارتاپ شاهد ایده‌پردازی‌های بسیاری بودیم اما هیچ کس درباره نحوه مقابله با این مافیا یا چگونگی شریک‌شدن با آن‌ها ایده‌ای نداشت.

این کارآفرین نمونه کشوری بیان کرد: ایده‌پردازان باید به این مسئله فکر کنند و امیدواریم سرانجام راهکاری برای مقابله با مافیای پسماند پیدا شود.

او در پایان بر ضرورت فرهنگسازی در حوزه کاهش و مدیریت پسماند توسط خانوداه‌ها تاکید کرد و گفت: برای رفع معضل پسماند باید سبک زندگیمان را تغییر بدهیم، فرافکنی را کنار بگذاریم و ابتدا از خودمان شروع کنیم تا به دیگران برسیم.