نخستین کنفرانس ملی مدیریت، کارآفرینی و مهارت های ارتباطی برگزار شد

نخستین کنفرانس ملی مدیریت، کارآفرینی و مهارت های ارتباطی برگزار شد

نخستین کنفرانس ملی مدیریت، کارآفرینی و مهارت‌های ارتباطی با هدف تبیین مبانی کارآفرینی و بسترسازی برای توسعه اقتصادی با استفاده از ظرفیت‌های علمی و صنعتی کشور روز پنج‌شنبه ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در پارک علم و فناوری قزوین برگزار شد و امید است پس‌ازآن در سال‌های آتی نیز این مهم در کشور بیشتر محقق شود.

یوسف گرجی رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین اظهار کرد: کنفرانس ملی مدیریت و کارآفرینی در نظر دارد ضمن گرد هم آوری اساتید و متخصصان مدیریت و کارآفرینی، با بهره‌گیری از تجربیات آن‌ها رویکردهای علمی کارآفرینی را بررسی و در راستای نهادینه شدن فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی تلاش کند.

گرجی اذعان داشت: یکی از ویژگی‌ها و شاخصه‌‌های این همایش چاپ مقالات برتر در مجلات علمی و پژوهشی است که ۱۴۰ مقاله دریافت شده و پس از داوری ۹۸ مقاله انتخاب شد که می‌تواند در رشد علمی کشور تأثیر مثبتی داشته باشد.

رئیس پارک علم و فناوری افزود: یکی از خروجی‌های این کنفرانس، راه‌اندازی مرکز رشد در سایر مراکز و ادارات تحت نظر پارک علم و فناوری استان می‌تواند باشد که در این صورت خلاقیت و کارآفرینی هم ازنظر مالی و علمی موردحمایت قرار می‌گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین گفت: اگر برخی مراکز علمی کاربردی رو به تعطیلی هستند ناشی از رویکرد اشتباه ما در تعریف وظایف آن‌ها بوده و امروز ما نگرانیم پارک‌های علم و فناوری هم از اهدافشان دور شوند.

وی اظهار داشت: باید مسئولیت متمرکزی داشته باشیم و قرار نیست هرکس خودش یک پارک علم و فناوری برای دستگاه و حوزه خود ایجاد کند و برای نمونه در یک استان ۵ پارک داشته باشیم.

گرجی بیان کرد: رسالت و فلسفه پارک‌ها با مراکز رشد جداست و اگر مراکز رشد را اضافه کنیم توجیه دارد به‌شرط آن‌که زیر نظر پارک فعالیت کند.

ایشان در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کردند که دانشجویان علاوه بر آموختن مباحث نظری، هر یک متناسب با علاقه خود مهارتی هم باید بیاموزند و به کانونی برای ایجاد کسب‌وکارهای زودبازده در کشور تبدیل شوند.

در ادامه این کنفرانس علیرضا فریدونی سرپرست مرکز رشد پارک علم و فناوری استان، معصومه دشتی، خانم شفائی و برخی دیگر از مدعوین به ارائه مطالبی درزمینهٔ مدیریت و کارآفرینی پرداختند.

فریدونی اظهار داشت: دولت‌ها در جوامعی که انقلاب صنعتی در آن‌ها رخ داد به‌عناوین‌مختلف همه امور را در دست گرفتند و به‌تدریج بزرگ شدند.

همچنین اضافه کرد: وسوسه قدرت موجب شد تا دولت‌ها بزرگ شوند و امروز به‌جای این‌که نماینده مردم باشند رئیس مردم هستند و در برخی از کارها خودشان مانع رونق و موفقیت شده‌اند.

رئیس مرکز جامع رشد پارک علم و فناوری امام خمینی قزوین: دولت کارآفرین می‌تواند به تحقق صنعت کارآفرین کمک کند اما برای رسیدن به آن باید دولت کوچک شود نه این‌که بخش خصوصی کار کند، مالیات و عوارض و ده‌ها هزینه را متحمل شود تا دولتی بزرگ و دستگاهی با کارمندان متعدد فقط حقوقشان را از این مسیر تأمین کنند.

فریدونی اظهار داشت: ایده بازآفرینی دولت یک رویکرد جدید مدیریتی است و در عصر دانایی دیگر مکانیزم‌های بوروکراتیک جامعه سنتی جواب نمی‌دهد و باید با عبور از این روش‌ها به دنبال نگاهی جدید به نوع مدیریت‌های خود در دستگاه‌های دولتی باشیم.

رئیس مرکز جامع رشد پارک علم و فناوری امام خمینی قزوین تصریح کرد: امروز دانایی حرف اول را می‌زند و با عبور از عصر سنتی، عصر صنعتی و ورود به دوره اطلاعات باید بتوانیم روش‌های نوینی را در مدیریت‌ها پیاده کنیم تا از توقف در بسیاری از عرصه‌ها خارج شویم.

 

در حاشیه این کنفرانس کارگاه مهارت‌های ارتباطی (NLP) با حضور میر بهزاد فیض بخش، برگزار شد.

فیض بخش بیان کرد: کسب موفقیت و برقراری رابطه دوستی و صمیمت با دیگران در صدر خواسته‌های انسان بوده و هست. انسان‌ها مایل‌اند موفقیتشان بر پایه فضیلت و برقراری رابطه دوستانه بر اساس اعتماد و احترام متقابل با دیگران بنا شود و ازجمله علوم جدیدی که ما را در این امر هدایت می‌کند، ان.ال.پی است. این علم از اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی با همکاری «جان گریندر و ریچارد بندلر» صورت گرفت که به مضامین برنامه عصبی – کلامی اشاره دارد. بخش عصبی بر این نکته تأکید دارد که همه رفتارها از فرایند عصب‌شناختی بینایی، شنوایی ، بویایی ،چشایی و لامسه نشات می‌گیرد و ما به کمک حواس پنج‌گانه دنیا را تجربه می‌کنیم. در بخش کلامی این امر حائز اهمیت است که ما برای تنظیم افکار و رفتار خود و نیز برقراری ارتباط با دیگران از زبان استفاده می‌کنیم و درنهایت برنامه‌ریزی شامل انتخاب روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانیم با سازمان دادن به نقطه‌نظرها و اعمالمان به نتایج موردنظر دست‌یابیم.

پیام ان.ال.پی این است که ما مجموعه‌ای از آموخته‌هایمان هستیم و چنانچه آموخته‌های جدیدی بیاموزیم تغییر خواهیم کرد و امروزه موفقیت، توسعه و پیشرفت در تمامی جنبه‌های زندگی آموختنی است.

رئیس پارک علم و فناوری امام خمینی قزوین گفت: از جوانان نخبه و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان انتظار داریم با دادن ایده‌های نو و کاربردی در مدیریت بهینه پارک، مشارکت و همکاری کنند.

 دکتر یوسف گرجی در کنفرانس ملی مدیریت کارآفرینی و مهارت‌های ارتباطی که ظهر پنجشنبه در پارک علم و فناوری امام خمینی قزوین برگزار شد اظهار داشت: پارک‌های علم و فناوری در مسیر هدایت ایده‌ها به سمت تجاری شدن نقش مهمی دارند و با امکانات خود تلاش می‌کنند در مسیر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گام بردارند.

دکتر یوسف گرجی در ابتدای کنفرانس ملی مدیریت کارآفرینی و مهارت‌های ارتباطی اظهار داشت: پارک‌های علم و فناوری در مسیر هدایت ایده‌ها به سمت تجاری شدن نقش مهمی دارند و با امکانات خود تلاش می‌کنند در مسیر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گام بردارند. کنفرانس ملی مدیریت و کارآفرینی در نظر دارد ضمن گرد هم آوری اساتید و متخصصان مدیریت و کارآفرینی، با بهره‌گیری از تجربیات آن‌ها رویکردهای علمی کارآفرینی را بررسی و در راستای نهادینه شدن فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی تلاش کند.

رئیس پارک علم و فناوری افزود: یکی از خروجی‌های این کنفرانس، راه‌اندازی مرکز رشد در سایر مراکز و ادارات تحت نظر پارک علم و فناوری استان می‌تواند باشد که در این صورت خلاقیت و کارآفرینی هم ازنظر مالی و علمی موردحمایت قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: باید کمک کنیم تا فعالیت پارک‌ها به سرنوشت دانشگاه‌های علمی و کاربردی تبدیل نشود و اگر بدون برنامه حرکت کنیم و کمیت ایجاد پارک‌ها برخی را وسوسه کند باید شاهد چالش‌هایی در مسیر آینده پارک‌ها باشیم.

یوسف گرجی بیان کرد: در یک مقطع وقتی کشور به مهارت‌های آموزشی نیاز داشت، مراکز فنی و حرفه‌ای راه‌اندازی و تقویت شد اما بعداً گفتیم توان آن‌ها کم است و دانشگاه‌های علمی و کاربردی را ایجاد کردیم و آن‌ها را در مقابل دانشگاه‌های بزرگ قرار دادیم و امروز شاهد بحران جذب دانشجو در این مراکز هستیم.

رئیس پارک علم و فناوری امام خمینی قزوین گفت: اگر برخی مراکز علمی کاربردی روبه تعطیلی هستند ناشی از رویکرد اشتباه ما در تعریف وظایف آن‌ها بوده و امروز ما نگرانیم پارک‌های علم و فناوری هم از اهدافشان دور شوند.

ایشان در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کردند که: شما به ما بگویید چگونه نسبت به انتقال دانش فنی و تکنولوژی برنامه‌ریزی کنیم تا کارآفرینان حمایت شوند و انگیزه لازم را برای ادامه کار داشته باشند. دانشجویان علاوه بر آموختن مباحث نظری، هر یک متناسب با علاقه خود مهارتی هم باید بیاموزند و به کانونی برای ایجاد کسب‌وکارهای زودبازده در کشور تبدیل شوند.