معرفی نامزدهای دهمین جشنواره وب و موبایل ایران و بیانیه شورای داوری

معرفی نامزدهای دهمین جشنواره وب و موبایل ایران و بیانیه شورای داوری

اعضای شورای داوری پنجم و ششم بهمن‌ماه ۱۳۹۶ وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های منتخب شرکت‌کننده را با توجه به معیارهای داوری و قوانینی که برای این شورا تعریف شده بود، بررسی کردند و در نهایت کاندیدای جشنواره وب و موبایل ایران مشخص شدند.

در این دوره از جشنواره وب و موبایل ایران، قبل از اعلام کاندیدا جلسه‌ای با حضور شورای داوری تشکیل شد تا درباره موارد ویژه  مثل یکسان بودن آرا یا تقلب شرکت‌کننده و… از آن‌ها مشورت گرفته شود.

شورای داوری پس از بررسی تمام گروه‌های وب‌سایت و اپلیکیشن و مواجه شدن با چالش‌هایی در این جلسه‌ دو روزه، بیانیه‌ای ارایه دادند که بخشی از بیانیه به شرح زیر است.

«با توجه به این تجارب طولانی و دریافت بازخوردها، در روند فراخوان، ثبت‌نام‌ها و برگزاری دور نخست بررسی شرایط لازم برای باقی ماندن در رقابت سالم، در هر دو شاخه‌ وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، در نهایت ۲.۵۸۹ وب‌سایت و ۴.۲۴۹ اپلیکیشن موبایل در مرحله‌ مسابقه حاضر شدند؛ ۱۱.۰۰۰ کاربر طبق آیین‌نامه در رای‌گیری داوری شرکت کردند و اینک، نوبت به بررسی آرای عمومی توسط شورای داوران رسید.

پیش از اعلام اسامی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های نامزد برای هر گروه، یادآوری چند نکته‌ی مهم برای ادامه‌ی منسجم‌ و بهبود کیفیت‌ فضای حرفه‌ای وب و موبایل ایران، ضروری است:

۱. بسیاری از شرکت‌کنندگان در جشنواره، با وجود تعاریف تخصصی گسترده برای هر دسته‌بندی در گروه‌های رقابتی، باز هم در گروه مناسب ثبت‌نام نکرده‌اند. شورای داوران بر اساس تجارب این ۱۰ دوره، تصمیم گرفت تا حد امکان از انتقال و تصحیح گروه‌بندی‌ای که خود شرکت‌کنندگان انتخاب کرده‌اند، پرهیز کند. هم‌زمان، مقرر شد با دریافت بازخوردها و نظرات تخصصی، گروه‌‌ها و شرح و عناوین هر یک، بار دیگر بازنگری و شفاف‌تر شوند. بدیهی است که با گستردگی رقابت‌ها و به‌روزرسانی پرشتاب شاخه‌های فعالیت، این کار با همت و یاری همگان میسر خواهد بود.

۲. با گذشت سال‌ها از تجربه‌ی عمومی کاربری و کسب‌وکار آنلاین در فضای وب فارسی، به نظر می‌رسد همچنان بسیاری از تعاریف تخصصی مربوط به این اکوسیستم، همچون اصول ابتدایی و بدیهی فنی، تجربه‌ی کاربری، محتوای استاندارد و… در این پهنه‌ گسترده دچار اختلاف‌ها و ضعف‌هایی است. امیدواریم این روند داوری‌ها و چالش‌ها، نه برای ایجاد اختلاف که منجر به تقویت مهارت‌ها و تخصص‌ها و در نهایت، ارتقای سطح ارتباطات و همراهی با کاربران این کهکشان بزرگ ارتباطی شود.

۳. پیچیدگی مسایل مربوط به حفظ مالکیت معنوی آثار و محصولات و چالش‌های حقوقی مربوط به شرایط خاص بازار ایران در ارتباط با فضای کسب‌وکار بین‌المللی، برای ما قابل درک است. با این همه تلاش ما این است که تا حد امکان و توان، این شرط مهم را در داوری‌ها رعایت کنیم و قطعا نیازمند نظرات و بازخوردهای بیشتر هستیم.

شورای داوران دهمین جشنواره‌ی وب و موبایل ایران، بر اساس این بیانیه، نامزدهای نهایی گروه‌های رقابتی را، برای دومین گام انتخاب توسط کاربران، اعلام می‌کند.

برای مشاهده نامزد‌های دهمین دوره جشنواره وب و موبایل ایران به «این لینک» مراجعه کنید.