سرمایه‌گذاری بانک‌ها در کسب‌وکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا

سرمایه‌گذاری بانک‌ها در کسب‌وکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا

فناوری IoT با سرعت در حال فراگیر شدن است. صنعت بانکداری کشور با سرمایه‌گذاری در استارتاپ های مبتنی بر IoT می‌تواند در روند رشد این فناوری تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

رسول سراییان در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت درباره اهمیت فناوری اطلاعات گفت: همه کشورها در راستای تحولات خود با چهار چالش اصلی ازجمله افزایش بهره‌وری، ایجاد اشتغال، محیط‌زیست و همچنین تغییر الگوی خلق ثروت از وابستگی  به منابع تجدید ناپذیر به سمت اقتصاد دانش بیان مواجه‌اند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات در ادامه با تاکید بر اراده کشورها برای عبور از این چالش‌ها گفت: فناوری نقش محوری در حل معضلات بر عهده دارد. هم‌گرایی صنعت IT با دیگر صنایع باعث اثربخشی مضاعف می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات از تکنولوژی اینترنت اشیا (IoT) به‌عنوان فناوری جدید نام برد و گفت: شاخص خانه‌های هوشمند به‌عنوان شاخص توسعه ICT در دنیا مطرح‌شده است. این فناوری به‌سرعت در جهان همه‌گیر شده است و کشورها سعی در افزایش سهم خود در این عرصه دارند. سرعت این تحولات به‌گونه‌ای است که تا سال 2020کشور چین  22 درصد بازار اینترنت اشیا (IoT) را با پنج میلیارد اتصال در دست خواهد داشت. صنایع چین در حوزه اینترنت اشیا بیش از یک‌صد و 27 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده است و این گزارش‌ها حاکی از این است که بدون تردید تا سال 2020 بخش‌های سازنده این اکوسیستم به تعداد زیاد و قیمت پایین در دنیا توسعه پیدا خواهند کرد.

معاون وزیر ارتباطات در تشریح لایه‌های فناوری اینترنت اشیا (IoT) گفت: لایه‌های دیتا، آنالیز دیتا، سرویس‌ها همچنین اپلیکیشن‌ها و هوش مصنوعی قسمت مهم و استراتژیک اینترنت اشیاء را شامل می‌شود و سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها حاشیه سود و قابلیت خلق ثروت بسیار بالایی دارد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه گفت: وضعیت شبکه و زیرساخت‌ها از لحاظ پوشش نسل سوم و چهارم و همچنین کیفیت، باید مناسب افزودن سرویس‌های جدید باشد. اقدامات قابل‌توجهی در حوزه اینترنت اشیا در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت پذیرفته است و همچنین در بخش رگولاتوری، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فعالیت‌های را در این بخش انجام داده است.

سراییان در پایان این همایش گفت: همگرایی صنعت IT وICT با دیگر صنایع مفهوم سنتی اقتصاد را دگرگون کرده است. اقتصاد دیجیتالی تا سال 2020 ، 25 درصد از کل اقتصاد دنیا را در برمی‌گیرد. تحول در حوزه فناوری با تفکر سنتی قابلیت ظهور ندارد و تفکرات نوظهور از جنس استارتاپی می‌توانند در این عرصه موفق عمل کنند.

هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب‌وکار مالی از دو‌شنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ تا روز سه‌شنبه ۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در تهران برگزار شد.