fa-IR
اینترنت اشیا در زندگی روزمره بسیار محسوس خواهد بود
حسن حیدری، رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

اینترنت اشیا در زندگی روزمره بسیار محسوس خواهد بود

نخستین کارگاه آموزشی آشنایی با اینترنت اشیا سه‌شنبه ۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در محل سالن اجتماعات فرهنگسرای قرآن و عترت شهرداری ارومیه با موضوع اینترنت اشیا برگزار شد. این کارگاه مقدمه‌ای برای هفتمین رویداد شتاب آذربایجان با موضوع اینترنت اشیا است.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی درباره موضوعات این کارگاه آموزشی عنوان کرد: معرفی اینترنت اشیای رباتیک (IORT)، نقش هوش مصنوعی در اینترنت اشیا، بسترهای ارتباطی و توپولوژی در اینترنت اشیا، از مهم‌ترین محورهای اصلی این کارگاه است.

حسن حیدری در ادامه افزود: همچنین امنیت در اینترنت اشیا، معرفی ابزارهای توسعه و طراحی محصولات اینترنت اشیا نیز از دیگر موضوعات اساسی است که در برگزاری این کارگاه آموزشی مورد توجه قرار می‌گیرد.

اینترنت اشیا فناوری است که در آن برای هر موجودی، انسان، حیوان و یا اشیا قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی، اعم از اینترنت یا انواع دیگر، وجود دارد. اینترنت اشیا یک فناوری در حال ظهور و گسترش است که در آینده نزدیک، حضور اینترنت اشیا در زندگی روزمره بسیار محسوس خواهد بود و علی‌رغم اهمیتی که این حوزه دارد بسیار نوپاست. با توجه به نوپا بودن این حوزه، سرمایه‌گذاری علمی و فنی در آن می‌تواند باعث ایجاد مشاغل بسیاری شود.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: ترویج و تسهیل ارزش‌آفرینی در پارک علم و فناوری یکی از اهداف مهم مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا است.

حسن حیدری گفت: این کارگاه آموزشی توسط مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا ترتیب داده‌شده است. مهم‌ترین هدفی که از برگزاری چنین دوره‌هایی داریم تیم‌سازی، شبکه‌سازی و هم‌افزایی می‌باشد که امیدواریم با ایجاد ارتباط بین علاقه‌مندان و این مرکز با حداکثر توان به این هدف برسیم.

حیدری در ادامه افزود: این مرکز با هدف ترویج و تسهیل ارزش‌آفرینی در محل پارک علم و فناوری زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری مستقر است.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی در ادامه ضمن معرفی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا بیان کرد: افرادی که در زمینه‌های بازاریابی و سایر مسائل شرکت خود نیاز به مشاوره داشته باشند، می‌توانند از متخصصان و مشاورانی که با پارک علم و فناوری همکاری می‌کنند با تعیین وقت قبلی مشاوره بگیرند. ما در این مرکز به دنبال ترویج و تسهیل ارزش‌آفرینی، خدمات، مشاوره کسب‌وکار، بررسی و تلاش برای توسعه بازار هستیم.

حیدری اشاره کرد: نکته‌ای که باید توجه داشته باشند این است که ما در این مرکز قرار نیست فضای رقابتی را از بین ببریم بلکه درصدد بهبود آن هستیم همچنین رقابتی با بخش خصوصی نداریم بلکه درصدد ایجاد زمینه رشد بخش خصوصی هستیم. مسئله بعدی که در این مرکز به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم به آن بپردازیم اعطای مستقیم منابع مالی است که بعضا برخی از شرکت‌ها انتظار دارند که منابع مالی در اختیار آن‌ها قرار دهیم که این انتظار خارج از اهداف و وظایف این مرکز است.

حیدری ادامه داد: تقویت مربیان بومی منطقه یکی دیگر از مهم‌ترین اهداف دوره‌هایی است که توسط پارک علم و فناوری آذربایجان غربی برگزار می‌شود که در کارگاه آموزشی اینترنت اشیا از ۳ مربی، کارشناس و تحصیل‌کرده بومی دعوت‌شده است.

رییس پارک علم و فناوری در پایان سخنان خود گفت: مجموعه پارک علم و فناوری آذربایجان غربی در جهت حمایت از برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی در زمینه کارآفرینی و نیز حمایت از برگزاری رویدادهای کارآفرینی در استان از طریق تامین امکانات لازم از محل منابع انسانی در دسترس خود نهایت تلاش را خواهد کرد.