fa-IR
جذب ۳۸ میلیارد تومان سرمایه خارجی و داخلی توسط شیپور
با اولین سرمایه‌گذاری صندوق رویش لوتوس

جذب ۳۸ میلیارد تومان سرمایه خارجی و داخلی توسط شیپور

«شیپور» استارت‌آپ حوزه نیازمندی‌های آنلاین، به تازگی موفق به جذب بیش از ۳۸ میلیارد تومان سرمایه داخلی و خارجی جهت توسعه فعالیت‌های خود شده است.

این جذب سرمایه که با همراهی برخی سهامداران قبلی و سرمایه‌گذار جدید، صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس انجام شد، ارزش این شرکت را به بیش از ۲۶۸ میلیارد تومان رسانده است.

شیپور یکی از شرکت‌های نوپا در حوزه نیازمندی‌های آنلاین کشور است که پس از گذشت ۵ سال از شروع فعالیت، کماکان به‌صورت رایگان خدمات خود را به خریداران و فروشندگان در تمام استان‌های کشور ارایه می‌کند.

وب‌سایت و اپلیکیشن‌های موبایل شیپور امکان ثبت آگهی نیازمندی کالای نو و دست‌دوم را به کاربران خود داده است. اربابیان، مدیرعامل شیپور درباره این جذب سرمایه عنوان کرد: این جذب سرمایه ما را در بهبود زیرساخت، گسترش خدمات و دستیابی به اهداف بلند مدت شرکت کمک خواهد کرد. خرسندیم که صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس به‌عنوان یکی از صندوق‌های جسورانه بورسی، به خانواده ما پیوسته است. رویش لوتوس با این سرمایه‌گذاری نخستین صندوق جسورانه‌ای محسوب می‌شود که در یک استارت‌آپ توسعه یافته سرمایه‌گذاری کرده است.

کاظم‌زاده مدیر سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس در  این سرمایه‌گذاری گفت: صندوق رویش با توجه به استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خود، به دنبال فرصت‌های مناسب در بین استارت‌آپ‌های توسعه‌یافته بوده است. علت توجه صندوق به این نوع استارت‌آپ‌ها تعداد اندک سرمایه‌گذاران بالقوه بوده که باعث شده استارت‌آپ‌ها حاضر به جذب سرمایه با ارزش‌گذاری‌های جذاب باشند.

این در حالی است که به دلیل وجود سرمایه‌گذاران بالقوه زیاد در مراحل اولیه عمر استارت‌آپ‌ها، با وجود ریسک عدم موفقیت بسیار بالا ارزش‌گذاری‌های پیشنهادی‌ نسبتاً بالا باشد. در حالی که استارت‌آپ‌های مشابه شیپور به جهت توسعه‌یافتگی بالا، ریسک شکست بسیار پایینی دارند. در کنار آن، با توجه به افق سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت‌تر در استارت‌آپ‌های توسعه‌یافته، با هدف مدیریت ریسک پرتفوی صندوق این تصمیم مناسب ارزیابی شد و به دیگر صندوق‌ها نیز پیشنهاد می‌شود در یک یا دو استارت‌آپ توسعه‌یافته سرمایه‌گذاری کنند.

با توجه به سرمایه‌گذاران صندوق و ماهیت عمومی آن‌ها، ایجاد بازده در مقاطع زمانی کوتا‌ه‌تر از این طریق برای ایشان جذاب خواهد بود. موارد یادشده موجب شد مجموعه صندوق جسورانه رویش لوتوس تصمیم به سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ شیپور کند. از آن‌جایی که شیپور جزو کسب‌وکارهای توسعه‌یافته پر پتانسیل و شرکتی با ساختار بسیار شفاف و مستحکم در مقایسه با سایر استارت‌آپ‌ها است، انتظار صندوق کسب بازده مناسب از این سرمایه‌گذاری خواهد بود.

بی‌شک با راهبردی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت از توسعه کسب‌وکارهای نوپا از خود نشان داده است، این سرمایه‌گذاری نمونه خوبی از رشد موقعیت استارت‌آپ‌ها در جذب سرمایه داخلی و خارجی محسوب می‌شود.

دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه ریاست جمهوری با مثبت ارزیابی کردن روند ورود سرمایه به اکوسیستم استارت‌آپ‌ها در باره این جذب سرمایه افزود: استارت‌آپ‌ها ماهیاتا در ابتدای مسیر، رشد عملیاتی چشم‌گیری را تجربه می‌کنند، لیکن عدم سودآوری در سال‌های ابتدایی موجب می‌شود برای تداوم رشد سریع خود به جذب سرمایه روی آورند. از این رو بهره‌مندی از ظرفیت‌های اقتصادی نهادهای سرمایه‌گذاری از جمله صندوق‌هایی که به بازار سرمایه متصل هستند می‌تواند در تغذیه اقتصادی استارت‌آپ‌ها بسیار مفید و راهگشا باشد.

فرآیند جذب این سرمایه در طول ۳ ماه و با مشاوره گروه مالی فیروزه انجام شده است که نهایتاا در دی‌ماه ۱۳۹۶ با امضای قرارداد خرید سهام و تزریق سرمایه به شرکت به سرانجام رسید.