پیگیری وضعیت پیام‌رسان‌های بومی در مجلس
رییس کمیته ارتباطات مجلس

پیگیری وضعیت پیام‌رسان‌های بومی در مجلس

رییس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس شورای اسلامی از پیگیری وضعیت حمایت دولت از پیام‌رسان‌های بومی و شبکه‌های اجتماعی داخلی خبر داد و گفت: موضوع استفاده از فیلترشکن‌ها باید ساماندهی شود.

رمضانعلی سبحانی‌فر با تاکید بر اینکه کمیته ارتباطات مجلس به‌صورت مرتب، پیگیر وضعیت پیام‌رسان‌های بومی و خدمات و سرویس‌هایی که این شبکه‌های اجتماعی باید ارایه دهند، است، اظهار کرد: تمامی تلاش دولت، مجلس و اپراتورها در این است که این سرویس‌دهندگان بومی در کشور تقویت شوند.

او با بیان اینکه نباید توقع داشت که در شروع کار این شبکه‌های پیام‌رسان در حد پیام‌رسان‌های خارجی سرویس‌دهی داشته باشند، اضافه کرد: ظرفیت این شبکه‌ها هنوز به حد لازم نرسیده و ما به این امر واقف هستیم که این شبکه‌های بومی جوابگوی ۵ میلیون کاربر نیستند و نیاز به توسعه دارند.

رییس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس شورای اسلامی با اشاره به تسهیلاتی که دولت برای حمایت از این کسب‌وکارها در نظر گرفته و لزوم همکاری اپراتورها در تقویت این شبکه‌ها، تاکید کرد: بر مبنای بررسی‌های صورت گرفته و گزارشی که وزارت ارتباطات در مورد وضعیت شبکه‌های پیام‌رسان بومی ارایه داده است، حمایت مالی از این کسب‌وکارها از محل وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات صورت می‌گیرد.

او گفت: در این زمینه از وزارت ارتباطات گزارشی خواستیم و این وزارتخانه گزارش خود مبنی بر نحوه حمایت از شبکه‌های پیام‌رسان بومی و زمینه‌سازی برای ایجاد فضای رقابتی را ارایه داده است.

سبحانی‌فر با اشاره به نمونه‌های موفق کسب‌وکارهای نوپا در کشور که چندین میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرده‌اند، افزود: پیام‌رسان‌های بومی نیز به دلیل داشتن دانش فنی می‌توانند به این شرایط برسند اما نیازمند جذب سرمایه هستند و باید مدیریت و برنامه‌ریزی داشته باشند که در نهایت شاهد افزایش ظرفیت آن‌ها و جذب کاربر باشیم.

او با تاکید بر اینکه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور رو به رشد و توسعه است، بیان کرد: اشتغال در این بخش به‌سرعت در حال پیش روی است و شبکه‌های اجتماعی نیز می‌توانند با افزایش ظرفیت‌ها، در این زمینه موثر باشند.

رییس کمیته ارتباطات مجلس درباره نامه ۱۷۰ نماینده مجلس در خصوص حمایت از پیام‌رسان‌های بومی و لزوم ساماندهی استفاده از فیلترشکن‌ها، گفت: از این نامه اطلاعی ندارم و موضوع آن را در خبرها دیده‌ام؛ اما به هر ترتیب استفاده از نرم‌افزارهای فیلترشکن در کشور نیازمند ساماندهی است.

او با بیان اینکه مسدود کردن مقطعی برخی شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، سبب روی آوردن کاربران به سمت فیلترشکن‌ها شد، افزود: این موضوع سبب شد که محتوای غیراخلاقی و غیرمجاز در دسترس عموم قرار گیرد و این اصلا درست نیست. ما معتقدیم که با فیلتر کردن تلگرام، مشکل حل نمی‌شود و باید کار اساسی برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها انجام داد.

سبحانی‌فر بر لزوم ساماندهی این فضا و استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی خارجی تاکید و بیان کرد: برخی کانال‌ها در این شبکه‌های اجتماعی اقدام به تشویش اذهان عمومی، انتشار مطالب بی‌پایه و اساس و بدون استناد به منابع موثق، می‌کنند که باید از سوی پلیس‌فتا پیگیری شود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها نیازمند فرهنگ‌سازی، ساماندهی و نهادینه‌سازی از سوی دولت است.