نیاز به تغییر در مدل کسب‌وکار بانک‌ها وجود دارد
همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت

نیاز به تغییر در مدل کسب‌وکار بانک‌ها وجود دارد

علی دیواندری، رییس پژوهشگاه پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: نظام بانکی و مالی با فناوری پیوند خورده است و از طرفی فناوری اطلاعات یکی از پیشران‌های بخش بانکی و مالی در دنیا به شمار می‌رود و ایران در شاخص‌ استفاده فناوری در حوزه بانکی در سطح مناسبی قرار دارد.

علی دیواندری در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت گفت: رویداد بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت از چند جهت دارای اهمیت است چرا که مساله پولی و بانکی در ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. در این جلسه از مدیران بانک‌ها، اعضای هیات مدیره بانک مرکزی، مدیرعامل موسسات مالی و اعتباری و استارت‌آپ‌ها و شرکت‌ها و فین‌تک حضور دارند که از آن‌ها متشکرم.

رییس پژوهشگاه پولی و بانک مرکزی با بیان صنعت فناوری اطلاعات یکی از پیشران‌های حوزه بانکی است گفت: نظام بانکی و مالی با فناوری پیوند خورده است و از طرفی فناوری اطلاعات یکی از پیشران‌های بخش بانکی و مالی در دنیا به شمار می‌رود و ایران در شاخص‌ استفاده فناوری در حوزه بانکی در سطح مناسبی قرار دارد.

دیواندری با اشاره به حجم پردازشی در حوزه بانکی گفت: حجم پردازشی در حوزه بانکی بسیار زیاد است که توانسته در سال‌های اخیر با فعالیت‌های گسترده افراد نخبه مشکلات رفع شود؛ آن‌هم در زمانی که کشور دچار تحریم بود و در بحث سخت‌افزار و نرم‌افزار دچار مشکلاتی بزرگ و تحریم بودیم.

او تاکید کرد: در دنیای امروز شاهد حضور شرکت‌های فین‌تک هستیم که به یاری بانکداری سنتی آمدند و بر اساس آخرین آمار به‌صورت جهانی در سه‌ماهه سال ۲۰۱۷، ۸.۲ میلیارد دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری شده است.

او افزود: در حال حاضر نگاه‌ بانک‌ها نشان از این دارد که این پینتک‌ها را به‌عنوان یک رقیب نمی‌بینند و برای ارتقای کیفیت و افزایش سودآوری از این مجموعه‌ها استفاده می‌کنند از همین رو محور اصلی همایش‌ به حوزه فناوری نو از جمله پینتک‌ها اختصاص یافته است.

دیواندری تاکید کرد: پینتک‌ها توانایی آن را دارند تا دنیای پولی و بانکی را تغییر دهند. انتظار می‌رود حضور گسترده آن‌ها بتواند به‌نظام بانکی و مالی کمک کند و بانک‌ها نیز از همین جهت باید از آن‌ها استفاده کنند. یک موضوع مهم این است که بانک‌ها با پینتک‌ها ارتباط مستقیم دارند. کسب‌وکارهای نوپا در حوزه مالی می‌توانند کارهای بزرگی کنند و در اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی به کشور کمک کنند. حمایت از فعالان و تلاشگران این حوزه باعث رشد و توسعه کشور می‌شود.

رییس پژوهشگاه پولی و بانکی بانک مرکزی بیان کرد: موضوع امنیت از موضوعات مهم در حوزه بانکی است.

دیواندری تاکید کرد: نیاز به تغییر در مدل کسب‌وکار بانک‌ها وجود دارد و این مجموعه‌ها به‌جای اعطای تسهیلات باید به سراغ درآمدهای کارمزدی بروند و مدل کسب‌وکار خود را تغییر دهند تا به این ترتیب ترکیب درآمدی بانک‌ها تغییر پیدا کند.