انتقاد از دستورالعمل ممنوعیت بانک‌ها در سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر
جهرمی مطرح کرد

انتقاد از دستورالعمل ممنوعیت بانک‌ها در سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر

وزیر ارتباطات از دستورالعمل بانک مرکزی برای جلوگیری از حضور بانک‌ها در سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر، انتقاد کرد و از ابلاغ شیوه‌نامه‌ای برای پرداخت آنلاین از طریق اپراتورهای موبایل خبر داد.

محمدجواد آذری جهرمی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: به‌تازگی دستورالعملی برای جلوگیری از حضور بانک‌ها در سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر ابلاغ شده اما حاصل آن این است که بانک‌ها در این سرمایه‌گذاری‌ها حضور نداشته باشند که این مهم ما را از اهدافمان عقب می‌اندازد.

او با اشاره به حضور امروز خود در همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، توضیح داد: امروز با استفاده از فناوری‌های نوین پرداخت، بیش از ۸۰ درصد تراکنش‌های بانکی اپراتورها صورت می‌گیرد.

وزیر ارتباطات با تاکید بر این‌که یکی از مسئولیت‌های جمع حاضر در همایش بانکداری الکترونیک این است که نقشه راه توسعه شبکه بانکی را به سمت «بلاک‌چین» طراحی کند، بیان کرد: متاسفانه این موضوع و عدم آینده‌نگری در آن، ضررهای بسیاری را متوجه مردم کرده و باعث خروج ارز از کشور شده است.

او با بیان این‌که نه‌تنها مردم، بلکه بسیاری از مسئولان نیز با این موضوع آشنا نیستند، افزود: اگر کسانی که فناوری نوین بانکی فعلی را ایجاد کرده‌اند با پایداری آن بدون پیشرفت پافشاری کنند، کشور را با وقفه مواجه خواهند کرد.

جهرمی با تاکید بر این‌که مدل اقتصادی کشورهای مختلف در زمینه اقتصاد دیجیتال باید مدنظر ما نیز قرار بگیرد تا از توسعه دور نمانیم، اضافه کرد: اقتصاد دیجیتال در سال آینده بخشی از برنامه بودجه دولت خواهد بود.

او گفت: کسب‌وکارهای نوپا مانع بزرگی در نظام پرداخت دارند و انحصارات این بخش، مانعی برای این گروه است. البته ما منتظر نظام بانکی نماندیم و شیوه‌نامه‌ای برای پرداخت آنلاین از طریق اپراتورها تدوین و ابلاغ کردیم تا هم‌راستا با نظام بانکی کار پیش رود اما هیچ‌چیزی اندازه نظام بانکی در این امر مهم اثرگذار نیست.