fa-IR
مشکل فین‌تک‌ها با فیلتر حل نمی‌شود

مشکل فین‌تک‌ها با فیلتر حل نمی‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کارگروه «نوآوری، بازیگران جدید و کارایی در کسب‌وکار مالی» هفتمین همایش نظام‌های پرداخت و بانکداری الکترونیکی گفت: جایگاه فین‌تک‌ها در اقتصاد ایران در حال گسترش است.

محمدجواد جهرمی در کارگروه نخست هفتمین همایش نظام‌های پرداخت و بانکداری الکترونیکی «نوآوری، بازیگران جدید و کارایی در کسب‌وکار مالی» درباره این‌که برنامه دولت درباره فین‌تک‌ها در چه مسیری قرار دارد گفت: کسب‌وکارهای نوین در شرایط فعلی روز به روز در حال گسترش است و دولت برای این‌که بتواند موانع توسعه و آسیب‌های جاری آن را کاهش دهد در حال برنامه‌ریزی است.

او گفت: کسب‌وکارهای نوین در گام نخست با تقابل‌های کسب‌وکارهای سنتی مواجه است و برای نمونه می‌توان به راه‌اندازی استارت‌آپ حمل‌ونقل شهری اشاره کنیم که در ابتدا آژانس‌ها و تاکسیرانی به تقابل با آن پرداخت اما در ادامه با پذیرش شرایط و درک شرایط نوین کسب‌وکارها این مساله حل و عادی شد.

نقش فین‌تک‌ها در کشور

جهرمی در ادامه به نقش فین‌تک‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: فین‌تک‌ها رو به‌روز در اقتصاد کشور در حال گسترش و پیدا کردن جایگاه هستند و به‌موازات آن بخشی از شکایات در دستگاه قضا نیز مرتبط به این مجموعه نوین در کشور است که بخش عمده‌ای از آن به خاطر شناخت ناکافی از این پدیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: وجود کسب‌وکارهای نوین علاوه بر این‌که باعث بزرگ‌تر شدن بازارها می‌شوند به رشد بهره‌وری در اقتصاد هم کمک می‌کنند.

راه‌حل برطرف شدن

جهرمی درباره راه‌حل برطرف شدن یا کمرنگ شدن این‌گونه چالش‌ها گفت: باید با تعامل و گفتگو برای حل چالش‌های موجود اقدام کرد و در ادامه باید با تدوین و به‌روزرسانی قوانین در همه بسترهای اقتصادی و مالی زمینه‌های حل تعارض‌های موجود را ایجاد کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اجرایی شدن این اتفاق مهم نیز گفت: دولت برای هماهنگ‌سازی این موضوع که در بسیاری از مواقع به تعارض با دستگاه قضا نیز منجر شده است درصد ارایه یک لایحه در زمینه کسب‌وکارهای نوین و حریم خصوصی است تا بتواند تا حدود زیادی این مشکل را حل کند.

عدم شناخت دقیق کسب‌وکارهای نوین

جهرمی به مساله عدم شناخت دقیق کسب‌وکارهای نوین در دستگاه قضایی نیز اشاره کرد و گفت: بعضا احکامی برای این نوع کسب‌وکارها از سوی این دستگاه در کشور صادر می‌شود که سرمنشا آن عدم شناخت این نوع کسب‌وکارها در فضای فعلی است.

او دغدغه‌های دستگاه قضا را نیز دغدغه‌های مهم و قابل اعتنایی اعلام کرد که باید به آن نیز توجه ویژه شود تا در یک مسیر تعاملی و با گفتگو بالاخره برای این مساله مهم راه‌حل‌های پایداری ایجاد کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری به مطالبه‌گری و پیگیر بودن در این زمینه اشاره کرد و اظهار کرد: با اطلاع‌رسانی و تدوین قوانین و مقررات مناسب می‌بایست چالش و تعارض‌های کسب‌وکارهای نوین در ایران را بر طرف کرد؛ چرا که این بخش نقش مهمی در اقتصاد و توسعه آن در ایران بازی می‌کنند و روز به روز در اقتصاد جایگاه ویژه‌تری می‌یابد.