برگزاری همایش و نمایشگاه تهران هوشمند
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران خبر داد

برگزاری همایش و نمایشگاه تهران هوشمند

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از برپایی نخستین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند در اسفندماه ۱۳۹۶ خبر داد.

محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران گفت: این رویداد که بر اساس رویکردهای نوین شهرداری تهران مبنی بر حرکت به سمت شهر هوشمند و توسعه نوآوری شهری برگزار خواهد شد، به موضوع راهبردی «هوشمند سازی شهر تهران» می‌پردازد که مورد تاکید سند چشم‌انداز شهر در افق ۱۴۰۴ نیز هست. در سند چشم‌انداز شهر در افق ۱۴۰۴، تهران «شهری هوشمند، دانش‌پایه و نوآور» تعریف شده است.

او افزود: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) شهرداری تهران، به‌عنوان متولی راهبری برنامه هوشمند‌سازی شهر تهران، تبیین راهبردها و سیاست‌های کلان‌شهرداری تهران در این‌باره را با جدیت در دستور کار قرار داده است و برای اجتناب از فعالیت‌های جزیره‌ای و پراکنده در این حوزه و حفظ یکپارچگی و تمرکز، با نظر شهردار تهران «دبیرخانه تهران هوشمند» را راه‌اندازی می‌کند. یکی از فعالیت‌های کلیدی «دبیرخانه تهران هوشمند» تدوین و پیاده‌سازی سند راهبردی «تهران هوشمند» است و به این ترتیب، مجموعه فعالیت‌های عملیاتی و اجرایی مربوط به شهر هوشمند در تهران انسجام و شتاب جدی خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران ادامه داد: امروز حرکت به سمت شهر هوشمند در تهران یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. همه ذی‌نفعان شهری شامل شهروندان، کسب‌وکارها و نهادهای دولتی و عمومی باید برای رسیدن به شهر هوشمند همکاری ویژه‌ای داشته باشند و در این میان نقش شهرداری بسیار محوری است.

محمد فرجود تاکید کرد: در سال‌های اخیر اقدامات مختلفی در شهر تهران با موضوع «شهر هوشمند» انجام شده است که با وجود توفیقاتی که به دست آورد اما متاسفانه هیچ‌گاه هدف‌گذاری و نقشه راه مشخصی برای حرکت به سمت شهر هوشمند و تحقق شعار «تهران هوشمند» وجود نداشت. تا رسیدن تهران به شهری با استانداردهای جهانی در این زمینه فاصله زیادی داریم و فعالیت‌های زیادی در ابعاد گوناگون روی زمین مانده است.

او با اعلام این‌که ایده‌ها و طرح‌های متعددی با عنوان هوشمند‌سازی تهران مطرح بوده و هست، تأکید کرد: مشکل اصلی در مسیر هوشمندسازی تهران، نبود طرح و پیشنهاد نیست بلکه اتفاقا پیشنهادات و طرح‌های بسیار خوبی مطرح شده است اما مشکل اصلی نبود یک دیدگاه جامع و برنامه راهبردی است که این طرح‌ها در قالب آن معنا پیدا کنند، با یکدیگر هماهنگ باشند و با توجه با محدویت‌های منابع، اولویت‌های آن‌ها معلوم شود.

او با اشاره به این‌که به‌زودی در یک نشست خبری و با حضور اصحاب رسانه جزئیات همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند» تشریح خواهد شد، گفت: تهران بزرگ‌ترین کلان‌شهر و پایتخت کشور است و باید بررسی شود که به‌عنوان یک شهر نمونه هوشمند در چه جایگاهی قرار دارد و زیرساخت‌هایش چیست؟ این‌که کدام یک از پازل‌های شهر هوشمند در این کلان‌شهر تعریف و اجرا شده است و کدام یک مغفول مانده است؟ و این‌که مسئول هر بخش و متولی کل این موضوع چه کسی است و سوالات بسیار دیگری در این خصوص وجود دارد که جز اهدافی است که در اجرای نخستین همایش تهران هوشمند به دنبال آن هستیم.

فرجود توضیح داد: این رویداد در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه ۱۳ و ۱۴ اسفندماه طی همایش و نمایشگاه جانبی در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار خواهد شد و بخش‌های مختلفی از جمله سخنرانی‌های کلیدی، معرفی فعالیت‌های انجام شده توسط دستگاه‌های اجرایی و شهرداری تهران، برنامه‌ها و طرح‌های پیش رو برای هوشمندسازی تهران، کارگاه‌های ارایه محصول، خدمات و میزگردهای تخصصی را در بر می‌گیرد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران گفت: برگزاری نمایشگاهی از آخرین محصولات و خدمات مرتبط به شهر هوشمند از دیگر مواردی است که در این رویداد خواهیم داشت و بازدید آن برای عموم علاقه‌مندان آزاد است. همچنین با هدف استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و جوان در مدیریت شهری، بخش ویژه استارت‌آپ‌های فعال در حوزه شهر هوشمند نیز در بخش دیگری از این رویداد برگزار خواهد شد و ما انتظار داریم بتوانیم استارت‌آپ‌های منتخب را نیز معرفی کنیم.

همایش «تهران هوشمند»، ۱۳ و ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۶ در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به نشانی پایگاه اینترنتی «تهران هوشمند» مراجعه کنند.