الزام به دریافت مجوز برای فروش اینترنتی بلیت هواپیما

الزام به دریافت مجوز برای فروش اینترنتی بلیت هواپیما

فروش اینترنتی بلیت هواپیما توسط سایت‌های واسط، نیاز به مجوز سازمان هواپیمایی کشوری دارد.

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام ابلاغ دستورالعمل اعطای نمایندگی فروش الکترونیکی بلیت به شرکت‌های هواپیمایی گفت: شرکت‌های هوایی مجاز به اعطای نمایندگی به دفاتر فاقد مجوز از این سازمان نیستند.

رضا جعفرزاده افزود: بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت‌های هواپیمایی مکلف‌اند مجوز نمایندگی فروش الکترونیکی بلیت را به دفاتر خدمات مسافرت هوایی که دارای مجوز از سازمان‌اند، اعطا کنند.

او افزود: در صورتی که شرکت‌های هواپیمایی برخلاف دستورالعمل تدوین شده اقدام کند یا در صورت بروز هرگونه تخلف یا شکایات واصله از اشخاص حقیقی و حقوقی، شرکت ذی‌ربط در برابر سازمان هواپیمایی کشوری و مراجع نظارتی پاسخگو خواهند بود.

جعفرزاده با بیان این‌که کنترل و نظارت بر نحوه فعالیت و عملکرد دفاتر خدمات مسافرت هوایی بر عهده شرکت‌های هواپیمایی است، افزود: مسئولیت تخلفات احتمالی در این زمینه بر عهده هر یک از شرکت‌های هواپیمایی اعطاکننده مجوز فروش بلیت الکترونیکی است.

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: همچنین بر اساس تکالیف مقرر در بند 3 دستورالعمل مذکور، همه دفاتر خدمات مسافرت هوایی دارای مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری موظف‌اند در صورت تمایل به توسعه فعالیت و استفاده از بستر الکترونیکی نسبت به اخذ مجوز مندرج در دستورالعمل صدرالذکر بابت ارایه خدمات و فروش بلیت الکترونیکی اقدام کنند.

او افزود: در صورت فروش الکترونیکی بلیت و رعایت نکردن الزامات و شروط مندرج در دستورالعمل و احراز هرگونه تخلف یا شکایات واصله، علاوه بر اعمال مجازات مقرر در آیین‌نامه نحوه نظارت بر دفاتر موصوف و دستورالعمل مورد اشاره اعم از تعلیق یا لغو، مسئولیت جزائی نیز جبران همه خسارات وارده به شاکیان از بابت فروش بلیت بر عهده دفاتر مذکور خواهد بود.