ایجاد بازار برای محصولات دانش‌بنیان هدف اصلی جشنواره ایران ساخت است
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان

ایجاد بازار برای محصولات دانش‌بنیان هدف اصلی جشنواره ایران ساخت است

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان گفت: یک از اهداف اصلی جشنواره ایران ساخت زمینه‌سازی برای شکوفایی زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری با رویکرد ایجاد بازار برای محصولات دانش‌بنیان است.

پرویز کرمی که دبیر کلی دومین جشنواره ملی، با بیان این‌که ما امسال برای دومین سال در تدارک برپایی این جشنواره هستیم، افزود: این جشنواره ملی از ۸ الی ۱۲ اسفندماه سال جاری اجرا می‌شود.

او با اشاره به برگزاری آیین اختتامیه این جشنواره همراه با تجلیل و اهدای جوایز به برگزیدگان، هدف از راه‌اندازی این رویداد ملی را جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری‌سازی و کارآفرینی اقتصاد دانش‌بنیان، حمایت از خدمات و تولیدات دانش‌بنیان ساخت ایران، ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت و کمک به برجسته‌سازی کالاهای مرغوب ایرانی برشمرد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با راه‌اندازی جشنواره ایران ساخت درصدد ایجاد و راه‌اندازی پویش‌های مردمی و تأثیرگذاری در تولید محتوا در زمینه فرهنگ‌سازی و توجه هرچه بیشتر به اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان است.

او با اشاره به این‌که سال گذشته نخستین جشنواره ایران ساخت با موضوعات اقتصاد دانش‌بنیان، استارت‌آپ‌ها و حمایت از کالای ایرانی در حوزه دانش‌بنیان برد کمتری داشت، اظهار امیدواری کرد که امسال با برگزاری موفق نخستین دوره، توفیقات در تمامی بخش‌های این دوره بیشتر باشد.

کرمی همچنین در خصوص تاثیر برگزاری این جشنواره در بهبود عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از تولیدات داخلی با بیان این‌که پویایی و رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و هر شرکتی متکی به بازار است، تاکید کرد: ما باید در بازارسازی و تحریک تقاضا برای این شرکت‌ها فعالیت کنیم و یکی از اهداف اصلی جشنواره ایران ساخت زمینه‌سازی برای شکوفایی زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری با رویکرد ایجاد بازار است.

به گفته او، بخش‌های رقابتی جشنواره شامل رشته‌های ادبیات (شعر، داستان کوتاه، مستند نگاری)، هنرهای تجسمی (عکس، پوستر، تصویرسازی، اینفوگرافی، کاریکاتور)، رسانه‌های دیداری و شنیداری (فیلم مستند، فیلم کوتاه، برنامه‌های تلویزیونی، برنامه‌های رادیویی، پویانمایی، کلیپ و تیزر تبلیغاتی)، رسانه‌های دیجیتال (وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای و کاربردی، نرم‌افزارهای تلفن همراه، سامانه‌های هوشمند و IOT، بازی‌های رایانه‌ای) و ایده بازار (معرفی و ترویج کالاهای ایرانی، کارآفرینان موفق، پایان‌نامه‌های برتر، صندوق‌های جسورانه) است.

دبیر کل دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران ساخت اظهار کرد: علاقه‌مندان شرکت در دومین جشنواره ملی ایران ساخت تا ۱۵ بهمن ۹۶ برای ارسال آثار خود مهلت دارند و ۳۰ بهمن نیز نتایج آثار منتخب اعلام می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دسترسی به فراخوان این جشنواره به وب‌سایت «ایران ساخت» مراجعه کنند.