بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از هلدینگ هزاردستان
در حمایت از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی صورت گرفت

بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از هلدینگ هزاردستان

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از هلندینگ هزاردستان شامل مجموعه‌های بزرگ استارت‌آپی و دانش‌بنیان بازدید کرد.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حمایت از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی از هلدینگ هزاردستان به‌عنوان یکی از مجموعه‌های بزرگ و مهم کشور شامل مجموعه‌هایی نظیر کافه‌بازار، دیوار و رسید که از شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای استارت‌آپی طرح ایرانی به شمار می‌روند، بازدید کرد.

حسام میرآرمندهی، موسس و عضو هیات مدیره شرکت کافه‌بازار در جریان این بازدید از سرمایه‌گذاری ۳۸ میلیون یورویی شرکت چند ملیتی اینترنشنال اینترنت اینوستمنت کواپراتیف مستقر در هلند در هلدینگ هزاردستان خبر داد و اعلام کرد این مجموعه قصد دارد تا به‌زودی خدماتی را در حوزه‌های جدید از جمله پرداخت خرد و خدمات شهری مانند مسیریاب بومی عرضه کند.

او تاکید کرد: مجموعه کافه‌بازار برای یونیکورن شدن مسیر طولانی در پیش دارد اما تا به امروز نیمی از این مسیر پیموده شده است و سعی داریم تا دومین شرکت با اقتصاد بالای یک میلیارد دلار ایرانی شویم.

مدیرعامل کافه‌بازار در بازدید سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از مجموعه کافه‌بازار گفت: در حال حاضر کافه بازار روی ۳۶ میلیون دستگاه موبایل اندرویدی نصب است و به‌صورت روزانه ۴.۷ میلیون کاربر فعال دارد این در حالی است که به‌صورت ماهانه ۲۹.۳ میلیون کاربر به‌صورت فعال از کافه بازار استفاده می‌کند همچنین ۷.۹ میلیون کاربر از کافه بازار خرید می‌کنند.

او درباره تعداد برنامه‌های منتشر شده در کافه‌بازار اظهار کرد: ۱۲۰ هزار برنامه و ۳۰ هزار بازی داخلی و خارجی در کافه‌بازار منتشر شده است و در سال اخیر نیز میزان رشد تعداد بازی‌ها و برنامه‌ها بالغ‌بر ۳۵ درصد بوده است.

مدیرعامل کافه‌بازار با اشاره به بحث اشتغال گفت: ۱۹ هزار تیم برنامه‌نویسی و ۱۴۰۰ شرکت حقوقی در صنعت اپلیکیشن ایران فعالیت می‌کنند که از این میزان ۲۳ درصد جامعه زنان تشکیل می‌دهد.

او با اشاره به آینده کافه‌بازار گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال جاری شاهد رشد ۷۵ درصدی برای برنامه‌های ایرانی و رشد ۱۰۰ درصدی بازی‌های ایرانی درآمدزایی باشیم. یکی از موضوعات مهم این است که کافه‌بازار به‌صورت جدی دیگر سرمایه‌گذاری در حوزه محتوا و به‌خصوص بازی نخواهد داشت؛ در حقیقت این مساله به دلیل دریافت عوارض از بازی‌های خارجی است و به‌عنوان جایگزین این حوزه کافه بازار در سایر بخش‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند.

مقدم از مجموعه دیوار درباره صنعت لوازم دست‌دوم گفت: صنعت لوازم دست‌دوم یکی از صنایع جدید است که می‌تواند بازار واردات را کنترل کنند؛ بدین صورت که دیگر نیازی به خرید کالای جدید در بازار وجود ندارد و مردم می‌توانند از کالای موجود به‌عنوان کالای کارکرده استفاده کنند و نیازی به واردات کالای آکبند و جدید وجود ندارد.

او با اشاره به وضعیت سامانه دیوار گفت: هم‌اکنون ۲۵ میلیون ایرانی در دیوار فعالیت دارد و ۶۰ میلیون آگهی در دیوار منتشر شده است. در ماه مرداد و شهریور ۹۶، ۱۴۰ هزار کسب‌وکار ایرانی برای رونق و بازاریابی خودشان از دیوار استفاده کردند.

مقدم با بیان اینکه دیوار برای ورود به بازار بین‌المللی وارد افغانستان شده است گفت: افغانستان ۳۴.۶ میلیون جمعیت دارد که تنها ۶.۴ میلیون جمعیت آن‌ها به اینترنت دسترسی دارند اما با این وضعیت و با توجه به کمپین‌های تبلیغاتی دیوار هم‌اکنون ۶۴ درصد مردم افغانستان با دیوار آشنا هستند که یک موفقیت تلقی می‌شود. تعداد آگهی‌های منتشر شده در دیوار افغانستان ۴ هزار آگهی معادل با تعداد آگهی‌های منتشر شده در شهرستان قائم‌شهر است.