نشست هم‌اندیشی وزیر ارتباطات با فعالان حوزه کسب‌وکارهای نوپا برگزار شد

نشست هم‌اندیشی وزیر ارتباطات با فعالان حوزه کسب‌وکارهای نوپا برگزار شد

ظهر امروز، نشست هم‌اندیشی مقام عالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با فعالان حوزه کسب‌وکارهای نوپا در ساختمان مرکزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. در این جلسه که با حضور نمایندگانی از حوزه استارت‌آپ‌ها، رسانه‌ها، سرمایه‌گذاران و شتاب‌دهنده‌ها برگزار شد؛ مهم‌ترین چالش‌های اکوسیستم در حضور آذری جهرمی بیان و در پایان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به ارایه توضیحاتی در خصوص چالش‌های مطرح شده پرداخت.

در این جلسه فعالان اکوسیستم استارت‌آپی و کارآفرینی کشور در خصوص مشکلاتی از جمله نبود قانون کپی‌رایت، تسهیل قوانین دولتی، محدودیت‌های اعمال شده به کسب‌وکارهای داخلی و بهبود نگرش دولت و جامعه به استارت‌آپ‌ها صحبت کردند.

در ادامه این جلسه حاضران به بیان چالش‌ها و مشکلات خودشان پرداختند که از مهم‌ترین این چالش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بسیاری از کسب‌وکارها از فیلترینگ آسیب جدی دیدند. فیلتر سرویس‌های خارجی کمکی به بهبود اکوسیستم نمی‌کند و تنها خیانت به سرویس‌های داخلی است.

دولت اگر تصمیم به اصلاحات دارد نباید این اصلاحات محدود به جلوگیری از فیلتر شدن شود، لازم است در کشور تغییرات بنیادینی صورت پذیرد.

در ادامه امین امیرشریفی، مدیرعامل کافه بازار از فشارهای وارده به این پلتفرم برای حذف بعضی از اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها خبر داد و گفت: حذف این موارد از پلتفرم ما موجب می‌شود قدرت رقابتی ما نسبت به رقبای خارجی تضعیف شود و لازم است برای کسب‌وکارهای پلتفرمی قوانین حقوقی ویژه‌ای تدوین شود.

محمدرضا فرحی، موسس بیمه بازار نسبت به تصور اشتباه وجود حباب در اکوسیستم کارآفرینی کشور انتقاد کرد و گفت: با بررسی آمار و ارقام متوجه می‌شویم آمار منتشر شده واقعی است و ما حبابی در کشور نداریم.

وجود قوانین ناکارآمد یکی از مشکلاتی است که کسب‌وکارهای نوپا را در کشور با مشکلات زیادی مواجه کرده است و در بخش سرمایه‌گذاری‌ هم ما شاهد هستیم دولت بعنوان یکی از رقیبان جدی سرمایه‌گذاران خطرپذیر وارد شده است.

مشکل کپی‌رایت یکی از ضعف‌های قانونی ما در کشور است اما محمد رشیدی، موسس فرانش معتقد است که اگر بخواهیم این مشکل را از نظر قانونی بررسی و حل کنیم، خیلی زمان‌بر خواهد بود و تا زمان تصویب قانون جدید، فضای فعلی به شکل کلی تغییر کرده است در نتیجه ما نیاز داریم همانگونه که مبحث بستن کمربندایمنی را به کمک فرهنگ‌سازی در کشور نهادینه کردیم، مبحث کپی رایت هم به شکل فرهنگی در کشور شکل بگیرد و نیاز داریم در این بخش دولت به کمک کسب‌وکارها بیاید.

در پایان نیز جعفر محمدی، موسس استارت‌آپ‌های ابرینو و مهربانه و عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به لزوم تدوین قانونی برای جداسازی حق کاربران و کسب‌وکارها در مدل‌های پلتفرمی به حمایت اشتباه دولت از برخی کسب‌وکارها اشاره کرد و گفت: در بند اول قانون حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی، امکان نظارت دولت بر محتوای این پیام رسان‌ها ذکر شده است که این باعث می‌شود کسب‌وکارها نتوانند حمایت کاربران داخلی را جذب کنند. این حمایت‌های اشتباه در برخی موارد باعث شده است کسب‌وکارها سعی کنند به هیچ وجه به سمت دولت نروند و حمایتی از سوی بدنه دولت دریافت نکنند.

در ادامه این جلسه آذری جهرمی پس از شنیدن چالش‌های مطرح شده از سوی کسب‌وکارهای نوپا به ارایه توضیح پرداخت که در ادامه مهم‌ترین نکات مطرح شده در این جلسه بیان شده است:

 • فناوری همراه خود فرهنگ می‌آورد. ایستادن در مقابل موج فناوری کار صحیحی نیست. بعنوان مثال بلاک‌چین یکی از فناوری‌های نوظهور است که بسیاری از حوزه‌ها از جمله بانک را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 • اگر ما ساختارهای خود را با تغییرات فناوری هم راستا نکنیم، مغلوب فناوری و فرهنگ خواهیم شد.

 • ما باید بتوانیم ابتدا اقتصاد دیجیتال را به درستی درک کنیم و سواد را در بدنه حاکمیت و دولت افزایش بدهیم. در بدنه دولت ضعف وجود دارد ولی پذیرش دانش بالاست. ما تلاش می‌کنیم دانش را در حوزه فناوری بالا ببریم.

 • تمرکز ما نباید محدود به فضای داخل کشور باشد، باید تلاش کنیم سهمی از بازار منطقه را بدست آوریم. اگر نتوانیم موانع داخلی را برطرف کنیم، بازار را به کسب‌وکارهای خارجی خواهیم باخت.

 • ساختار درونی دولت چابکی کافی برای تحولات را ندارد. ما در وزارت اطلاعات تصمیم داریم سازمان فناوری اطلاعات را از شرکت حاکمیتی صرف خارج کنیم.

 • در نظر داریم مدلی از شرکت‌های دانش‌بنیان آزمایشی را با استفاده از ظرفیت‌های موجود ایجاد کنیم. برای این کار با سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف همفکری کرده‌ایم.

 • سهم فناوری اطلاعات در نظام بودجه مشخص نیست و در بخش خدمات تعریف شده است. حتما باید سال آینده سرفصل مشخصی برای فناوری اطلاعات داشته باشیم.

 • قرار نیست بودجه ۵۰۰ میلیارد تومانی تنها به شکل وام در اختیار کسب‌وکارها قرار بگیرد. بخشی از این بودجه سهم سرمایه‌گذاران خطرپذیر است. ⁣اگر بتوانیم منابعی را با سود کمتر دراختیار vcها بگذاریم آنها می‌توانند با درخواست سود کمتر، روی کسب‌وکارهای نوپا سرمایه‌گذاری کنند‌.

 • شبکه ملی اطلاعات به معنی ایجاد حصار داخلی نیست. این شبکه بستری برای رشد کسب‌وکارها خواهد بود و خود کسب‌وکارها باید از شکل‌گیری چنین شبکه‌ای استقبال کنند.

 • بحث شکل‌گیری ۵ یونیکورن در کشور خیلی دور از دسترس نیست، باید نگاه بلند مدت و آینده نگرانه‌ای داشته باشیم.

 • در پایان این جلسه جهرمی ضمن پیگیری چالش‌های مطرح شده از سوی کسب‌وکارهای نوپا، این قول را به کسب‌وکارها و فعالان این حوزه داد که این جلسات ادامه خواهند یافت و سعی می‌کنیم مباحث مطرح شده را به شکل دقیق‌تری مورد بررسی قرار بدهیم.

  گزارش کامل
  این نشست منتشر شد.