اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد

اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از ظهر امروز ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۶ در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: امروز در دولت تصمیم گرفته شد از این به بعد هرگونه شکایتی که در دولت از کسب‌وکارهای نوپا مطرح می‌شود، ابتدا در کمیته‌ای با حضور معاونت حقوقی رییس‌جمهوری، نمایندگان وزارت ارتباطات و وزارت کار بررسی شود و سپس به مراکز قضایی ارجاع شود. این یک تضمین برای بخش کسب‌و‌کار نوپا است تا بخشی از موانع آن‌ها برطرف شود.

وی افزود: شبکه ملی اطلاعات شامل سه بخش است. بخش زیر ساخت که گزارش آن را داده‌ایم، بخش دوم لایحه خدمات و بخش سوم بخش محتوایی است.

آذری جهرمی با اعلام این که با موافقت رییس‌جمهوری مقرر شد ۵۰۰‌میلیارد‌ تومان در طی دو سال پیش رو برای توسعه خدمات و کسب‌و‌کارهای نوپا در این فضا تامین شود، گفت: این منابع هم می‌تواند مستقیم در اختیار بنگاه‌های کار آفرین قرار گرفته و هم می‌تواند به صندوق سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر تزریق شود.

وی ادامه داد: ظرف سه هفته آینده پس از جمع بندی با مرکز فضای مجازی شیوه اقدام در این زمینه اعلام خواهد شد.

وزیر ارتباطات درباره تهیه سند اقتصاد دیجیتال جمهوری اسلامی ایران گفت: قرار شد ظرف یک ماه آینده از سوی وزارت ارتباطات در کمیته‌ای که با حضور سایر وزیران و نمایندگان شورای عالی فضای مجازی تشکیل می‌شود سند اقتصاد دیجیتال جمهوری اسلامی ایران تهیه شود و ظرف ۶ ماه آینده توسعه زیرساخت‌های کشور در حوزه دیجیتال را داشته باشیم.

وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد در لایحه خدمات بتوانیم حرکت خوبی داشته باشیم تا از فضای مجازی و دیجیتال برای توسعه کسب و کار استفاده کنیم.

آذری جهرمی درباره بومی‌سازی شبکه‌های مجازی گفت: موقعیتی که پیش آمد، آزمون خوبی برای پیام رسان‌های داخلی بود تا نقاط ضعف و قوت خود را ببینند. برای تقویت این امر هر کدام از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها تکالیفی دارند. ما در وزارت ارتباطات وظایف خود را انجام داده و گزارش آن را هم ارایه کردیم.

وی عنوان کرد: باید تقویت هم‌زمان شبکه‌ها و ایجاد رقابت برای خروج از انحصار به عنوان استراتژی ایجاد شبکه‌های اجتماعی بومی مورد نظر باشد. برنامه‌ریزی می‌کنیم این امر محقق شود.