باید تلاش کنیم در توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب نیفتیم
رییس‌جمهوری در جلسه امروز هیات دولت

باید تلاش کنیم در توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب نیفتیم

هیات دولت در جلسه چهارشنبه، ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۶ به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، گزارش مرکز ملی فضای مجازی درباره «اقتصاد مجازی» را بررسی کرد.

رییس‌جمهوری در این جلسه با بیان این‌که فهم دقیق از تاثیرگذاری گسترده فضای مجازی در اقتصاد، فرهنگ، توسعه کسب‌و‌کار و اشتغال، دگرگونی زندگی مردم و آینده این تاثیرگذاری بسیار حائز اهمیت است، گفت: این فضا با سرعت فوق‌العاده زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی را دربر می‌گیرد و مفاهیم اشتغال را به‌ویژه در حوزه خدمات به شدت تغییر می‌دهد.

روحانی ادامه داد: بهره‌مندی موثر از این فضا با تاکید بر تقویت حاکمیت ملی و تلاش برای افزایش ظرفیت‌های بومی و پیشگیری از آسیب‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در آن است.

رییس‌جمهوری با یادآوری این‌که عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی و تأثیرات آن موجب شکاف نسلی می‌شود، تصریح کرد: دولت باید تلاش کند در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب نیفتیم.

روحانی همچنین با تاکید بر لزوم تحرک بیشتر در این فضا و از جمله توسعه خدمات الکترونیک و به ویژه دولت الکترونیک، خواستار افزایش این‌گونه خدمات با استفاده از ظرفیت‌های آن برای کاهش هرچه بیشتر هزینه‌ها شد.

در گزارش مرکز ملی فضای مجازی موضوعاتی چون بررسی وضعیت موجود فضای مجازی، روندها و آینده فضای مجازی، تغییر الگوی پیشرفت، اصول کارکرد نظام اقتصادی غربی در فضای مجازی، تلاش دولت‌ها جهت کسب جایگاه خود در فضای مجازی و وضعیت جمهوری اسلامی ایران در این فضا مورد بررسی قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، ۶۲درصد از حجم اقتصاد فناوری ارتباطات و اطلاعات ایران و توزیع آن را اپراتورها و ۳۸درصد مابقی را سایر شرکت‌ها تشکیل می‌دهند.

این گزارش همچنین حاکی از آن است که تاکنون ۱۳۲ هزار و ۸۳۴ شغل توسط ۲۱ استارت‌آپ در ایران ایجاد شده است.

در ادامه جلسه، برخی پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیات وزیران رسید.