کارگاه آموزشی «توسعه محصول» در پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد

کارگاه آموزشی «توسعه محصول» در پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد

کارگاه تخصصی «توسعه محصول (MVP)» از سری کارگاه‌های تخصصی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا روز سه‌شنبه ۲۶ دی‌ماه در استان کردستان با حضور نمایندگان واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری کردستان، فعالان و علاقه‌مندان حوزه کسب‌وکار در سالن چندمنظوره پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد. در این کارگاه که به‌منظور آشنایی شرکت‌کنندگان با مفهوم، اهمیت و چگونگی توسعه محصول برگزار شد، سید ارشد حسینی، مدرس کارگاه در سخنان ابتدایی خود گفت: MVP نسخه‌ای از یک محصول جدید است که به یک تیم اجازه می‌دهد اعتبار اطلاعات و مفروضات خود در مورد مشتریان را با کمترین تلاش و کمترین هزینه بسنجند، همچنین یک استراتژی سودمند است که بسیاری از استارت‌آپ‌ها در سراسر جهان از آن بهره می‌گیرند. او در ادامه افزود: درواقع MVP حداقل چیزی است که می‌توانیم آن را به مشتری نشان دهیم و بازخوردها را مشاهده کنیم. سپس بر اساس این بازخوردها درستی یا نادرستی فرض‌های خودمان را بسنجیم.

حسینی در توضیح اهمیت  MVP تصریح کرد: ممکن است اعضاء یک تیم استارت‌آپی تصور کنند که روی معدنی از ایده‌ها نشسته‌اند، اما ساختن یک محصول کاملاً عملی بدون دانستن این‌که آیا آن محصول دقیقاً نیاز مشتری است، اتلاف منابع ارزشمند است. اما MVP به تیم اجازه می‌دهد که بیشترین میزان مطالعه را در مورد مشتری انجام دهند. همچنین با استفاده از آن می‌توانند پیش از اینکه وقت زیادی را صرف کنند، ایده خود را به بوته آزمایش گذارند.

در ادامه کارگاه، حسینی، کارشناس حوزه کسب‌وکار به توضیح رابطه MVP و مشتری پرداخت و تأکید کرد: وجود MVP به شما می‌کند تا مشتریان خود را بشناسید، بفهمید کجا می‌توانید آن‌ها را بیابید و به‌علاوه رفتار آن‌ها مطالعه کنید. از این طریق می‌توان فهمید که مشتریان چگونه شما را پیدا می‌کنند، حاضرند چه قیمتی بپردازند و از همه مهم‌تر اینکه MVP به شما می‌گوید، قبل از این‌که وقت و پول خود را برای توسعه این محصول صرف کنید، آیا این کار صحیح است یا خیر.

بخش اصلی این کارگاه آموزشی، کار عملی تیمی بود که در آن شرکت‌کنندگان با چگونگی تبدیل و توسعه ایده خود به یک محصول MVP آشنا شده و در پایان، طرح و ایده خود را در ۳ دقیقه به مشتریان فرضی ارائه کردند.

پارک علم و فناوری کردستان با همکاری مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان کردستان، در راستای رسالت خود، کارگاه‌های تخصصی، علمی و آموزشی متعددی را به‌منظور توانمندسازی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و علاقه‌مندان به این حوزه در جهت ایجاد کسب‌و‌کارهای نوپا برگزار کرده است.