برگزاری کارگاه آموزشی محتوا شناسی در حوزه انیمیشن

برگزاری کارگاه آموزشی محتوا شناسی در حوزه انیمیشن

کارگاه آموزشی محتوا شناسی در حوزه انیمیشن، روز دوشنبه ۲۵ دی‌ماه ۹۶ در محل مجتمع فناوری پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان با حضور حسین مظلوم برگزار شد. در این کارگاه آموزشی حسین مظلوم، انیماتور فعال و باسابقه در استان، در ابتدا توضیحاتی در خصوص اهمیت تیم حرفه‌ای انیمیشن و نیاز به متخصصان مختلف در زمینه‌های طراحی کاراکتر، طراحی صحنه، بافت، رنگ‌آمیزی، نورپردازی، دوربین و جلوه‌های ویژه ارایه کرد و به بحث و تحلیل پیرامون محوریت‌های انیمیشن ازجمله محتوا، سبک‌های مختلف و ساختار شناسی انیمیشن پرداخت. مظلوم در ادامه چند انیمیشن موفق و برتر ملی و بین‌المللی را معرفی کرد و آن‌ها را ازنظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با تکیه‌بر داستان، سناریو، موسیقی و میزان خلاقیتشان موردبررسی قرار داد.

مظلوم در بررسی انواع انیمیشن و سبک‌های آن، خاطرنشان کرد از عمر انیمیشن‌های سه‌بعدی حدود یک دهه می‌گذرد. بااین‌حال هنوز بیشتر شاهکارهای سینمای انیمیشن دوبعدی هستند. ساخت انیمیشن سه‌بعدی قابل‌قبول، نیازمند شرایط ایده­‌آل و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پیشرفته و گران‌قیمت است. حال‌آنکه با در اختیار داشتن امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کوچک‌تر و تنها با دارا بودن یک داستان قوی و خلاقیت بالا می­‌توان یک انیمیشن ارزنده و پرمخاطب دوبعدی ساخت. در پایان نیز به معرفی نرم‌افزارها و تجهیزات قدرتمند و کامل برای تولید فیلم انیمیشن با کیفیت مطلوب پرداخته شد.

شایان ذکر است کانون انیمیشن پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان، تجهیزات موردنیاز را برای ساخت انیمیشن تهیه نموده است و در نظر دارد با برگزاری کارگاه‌های آموزشی علمی و نظری این امکان را در اختیار هنرآموزان خود قرار دهد. در طول کارگاه، هنرجو به شیوه‌ای صد درصد عملی و پروژه محور، گام­‌به‌­گام با محیط نرم‌افزارها آشنا شده و به آن خو می‌گیرد. پس‌ازآن، تیمی متشکل از طراح، تصویرساز، استوری بردنویس و کارگردان به وی کمک می‌کنند تا آموخته‌های خود را برای ساخت یک انیمیشن کوتاه و حرفه‌ای در قالب پروژه به کار گیرد. کارگاه انیمیشن به‌شکل تعاملی برگزار می‌­شود و برای علاقه‌مندان و هنرجویان به‌صورت تمرین ساخت یکی از تکنیک‌های انیمیشنی در سطح مقدماتی در نظر گرفته‌شده است. در پایان، از میان هنرجویانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند، افراد خلاق و شیفته این هنر برگزیده خواهند شد. این افراد در پروژه‌های ساخت انیمیشن به همکاری دعوت‌شده و پس از گذراندن یک دوره کوتاه کارورزی در محیط واقعی پروژه با اصول کار تیمی نیز آشنا و به‌عنوان انیماتور حرفه‌ای با پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان همکاری خواهند نمود.