ایران بنگاه‌های بزرگ بازی‌سازی لازم دارد
مرکز پژوهش‌های مجلس چالش‌های صنعت گیم را بررسی کرد

ایران بنگاه‌های بزرگ بازی‌سازی لازم دارد

مرکز پژوهش‌های مجلس وضعیت و چالش‌های صنعت بازی‌های رایانه‌ای در ایران را بررسی و اعلام کرد.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است: اولین سیاست مختص به بازی‌های رایانه‌ای در سال ۱۳۹۴ توسط شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید. طی این مصوبه، بیش از ۲۰ سازمان وابسته به دولت در مورد بازی‌های رایانه‌ای با در نظر گرفتن اولویت‌های ذیل باید با یکدیگر همکاری کنند. این اولویت‌ها عبارت‌اند از:

- اولویت‌بخشی به محتوا، فرهنگ‌سازی عمومی و جریان‌سازی فرهنگی

- ارتقای مهارت سرمایه‌های انسانی مورد نیاز صنعت بازی‌های رایانه‌ای

- ایجاد فضای رقابتی و مناسب کسب‌وکار در صنعت بازی‌های رایانه‌ای

- توسعه برنامه‌های پژوهشی، رصد و آینده‌نگری

- حمایت از نخبگان، شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و ارتقای حمایت از مالکیت آثار

- خودکفایی، گسترش بازار بازی‌های رایانه‌ای داخلی

درآمد ۴۰۰ میلیون دلاری بازی در ایران

بر اساس این گزارش تا ژوئیه سال ۲۰۱۷ درآمد کل بازی‌های رایانه‌ای در ایران بیش از ۴۰۰میلیون دلار بوده است.

تنها در صورت شناخت صحیح سازوکار جهانی کسب‌وکارها در صنعت بازی‌های رایانه‌ای و موفقیت در نقش‌آفرینی بین‌المللی در این صنعت می‌توان با حضور بازی‌های رایانه‌ای خارجی در داخل کشور مواجهه صحیح داشت؛ در غیر این صورت کشورمان مصرف‌کننده محصولات خارجی خواهد بود و تولیدات کم کیفیت و پیرو تولیدات خارجی، کمکی به رونق این صنعت در کشور نخواهد کرد.

در ادامه این گزارش مهم‌ترین چالش‌های حوزه صنعت بازی‌سازی و مصرف‌کنندگان بازی‌های رایانه‌ای در کشور معرفی شده است.

تاثیرات فرهنگی بازی‌های خارجی

اقتضائات فرهنگی کشورهای تولیدکننده بازی‌های رایانه‌ای در موارد بسیاری با فرهنگ کشور ما در تضاد است و در راستای بازتولید نظام فرهنگی کشورهای تولیدکننده است.

تلاش‌های صورت گرفته برای رفع این چالش شامل جلوگیری از عرضه رسمی بازی‌های نامناسب، حذف صحنه‌های حاوی آسیب‌های اخلاقی و فرهنگی و ایجاد رده‌بندی سنی برای بازی‌ها است.

با وجود این تامین نیاز مصرف‌کنندگان بازی‌های رایانه‌ای در کشور به‌وسیله ساخت بازی‌های بومی، مفید و باکیفیت است و تنها راه پایدار مبارزه با تأثیرگذاری بازی‌های رایانه‌ای نامناسب خارجی است.

ریسک بالای سرمایه‌گذاری

خطر عدم برگشت سرمایه و سود کافی در بازار بازی‌های داخلی از دلایل مهمی است که مانع حضور بیشتر بخش خصوصی در این حوزه است.

با وجود هزینه بالای ساخت بازی‌های رایانه‌ای باکیفیت که بتوان به سود‌ده بودن آن امید داشت، بازار فروش بازی‌های رایانه‌ای در کشور بازگشت سرمایه اولیه تولید را با مشکل روبه‌رو می‌کند. توسعه و تولید بازی‌های رایانه‌ای در کشور نیازمند جذب سرمایه‌های خطرپذیر و اصلاح نظام سرمایه‌گذاری در حوزه است.

قیمت پایین عرضه بازی‌های خارجی بر بازار داخلی و الزامات حقوقی حق نشر (کپی‌رایت)

بازار تولیدات داخلی بازی‌های رایانه‌ای بسیار تحت تأثیر تکثیر و عرضه غیرمجاز بازی‌های خارجی است. به دلیل نبود نظارتی قوی بر ورود بازی‌های رایانه‌ای خارجی در دسترس بودن این بازی‌ها با قیمتی غیررقابتی (نازل‌ترین قیمت) در بازار یکی از مشکلات فروش بازی‌های رایانه‌ای تولید داخل در کشور است. از بین شاخص‌های موثر در رونق صنعت بازی‌های رایانه‌ای، اجرای قوانین حمایتی (کپی‌رایت) بیشترین تأثیرگذاری را در تقویت صنعت بومی بازی رایانه‌ای دارد.

کیفیت پایین بازی‌های داخلی

به‌طور متوسط تولیدات داخلی بازی‌های رایانه‌ای به لحاظ فنی در کیفیتی پایین‌تر از بازی‌های مطرح در بازار جهانی قرار دارند و همین امر موجب عدم امکان رقابت و حضور موفق در بازار داخلی و به‌خصوص خارجی است. علاوه بر سیاست‌های حمایتی، الزام است اقدامات مناسب برای به وجود آمدن بنگاه‌های بزرگ بازی‌سازی، همکاری بنگاه‌های کوچک بازی‌سازی با یکدیگر و استفاده از فناوری‌های به‌روز انجام شود. با توجه به وضعیت کنونی تولید داخلی بازی‌های رایانه‌ای هرچند این صنعت در سیاست‌های دولتی مدنظر قرار گرفته است، در زمینه «تسهیل‌گری و حمایت از تجاری‌سازی تولیدات داخلی»، «استفاده از ظرفیت مراکز رشد و پارک‌های فناوری» و «فراهم‌سازی زیرساخت الزام برای توزیع دیجیتال محصولات» خلأهای بسیاری مشاهده می‌شود که همکاری و معاونت دستگاه‌های ذی‌ربط را می‌طلبد.

تسهیل‌گری و حمایت از تجاری‌سازی تولیدات داخلی

در سال‌های اخیر توانمندسازی، تسهیل‌گری و حمایت از تجاری‌سازی صنایع و کسب‌وکارهای نوپا در کشور از طریق ایجاد نهادهای مختلفی ازجمله فن بازارها، کریدورهای تجاری‌سازی، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد (انکوباتورها)، شتاب‌دهنده‌ها و صندوق‌های حمایتی شکل گرفته است.

علاوه بر دولت در تسهیل‌کنندگی و هموارسازی شرایط فعالیت شرکت‌های نوپا به‌خصوص تولید بازی‌های رایانه‌ای این‌گونه مراکز بخشی از اکوسیستمی هستند که امروزه نقش مهمی در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و توانمندسازی کسب‌وکارهای آن ایفا می‌کنند.

به علت این‌که اکثر شرکت‌های تولیدکننده بازی‌های رایانه‌ای و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌خصوص در حوزه‌های مربوط به گوشی‌های هوشمند، شرکت‌هایی کوچک، نوپا و با ایده‌های جدید است، جهت پیاده‌سازی طرح‌های خود بسیار نیازمند حمایت هستند.

توزیع دیجیتالی محصولات

توزیع دیجیتالی علاوه بر کاهش هزینه تولید محصول فوایدی از قبیل حذف محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی برای عرضه محصول و در نتیجه افزایش تعداد مصرف‌کنندگان و حذف سود واسطه‌های عرضه محصول را برای تولیدکننده فراهم می‌کند. همان‌طور که استفاده از توزیع دیجیتالی در حوزه بازی‌های موبایلی نتیجه بسیار مطلوبی را برای توسعه این بخش در کشور ایفا کرده است باید بستر مناسب برای استفاده از توزیع دیجیتالی بازی‌های رایانه‌ای غیر موبایلی نیز فراهم شود. با حذف واسطه‌های روش‌های توزیع سنتی، قیمت نهایی برای مصرف‌کننده کاهش و سود حاصل از فروش برای تولیدکننده افزایش یابد.

لزوم نظارت بر اجرای سیاست‌های مصوب

در پایان این گزارش آمده است از آن‌جایی که فرآیند تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در قبال بازی‌های رایانه‌ای کشور از نهادهایی مانند شوراهای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی شروع شده است و با توجه به تصویب اسناد سیاستی در رابطه با توسعه بازی‌های رایانه‌ای مانند برنامه ملی بازی‌های رایانه‌ای که تکالیفی را برای نهادهای اجرایی متعددی شامل می‌شود باید سازوکار نظارت و اجرای مناسب اقدامات نیز در نظر گرفته شود. هرچند مدت‌زمان زیادی از تصویب این سیاست‌ها نمی‌گذرد اما روشن نبودن سازوکار نظارت بر آن باید پیش‌بینی شود، همان‌طور که در چند سال اخیر با وجود اینکه نهادهای محدودی متولی حوزه بازی‌های رایانه‌ای بودند اما به علت نبود سازوکار مناسب جهت نظارت، وضعیت شفاف و مطلوبی نداشته است. برای حضور هرچه بهتر بازی‌های داخلی الزام است به دنبال هدایت و نظارت بر فعالیت‌های بخش‌های درگیر در حوزه بازی‌ها بود تا نقش‌های حمایتی و تشویقی در حوزه سرمایه‌گذاری، آماده‌سازی زیرساخت‌های سخت‌افزاری، نشر دانش مورد نیاز و مسایلی از این دست به‌خوبی تقویت شوند.