هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک بهمن‌ماه برگزار می‌شود

هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک بهمن‌ماه برگزار می‌شود

رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: پول‌های رمزگذاری شده به‌عنوان دارایی موضوعی برای سرمایه‌گذاری هستند که بانک‌های مرکزی دنیا روی آن کار می‌کند تا بتوانند پول ملی کشورشان را به‌صورت رمزگذاری شده منتشر کنند.

صبح امروز ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۶ علی دیواندری رییس پژوهشکده پولی و بانکی در نشست خبری که به‌منظور برگزاری هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام بانکداری برگزار شد اظهار کرد:‌ این همایش در تاریخ دوم و سوم بهمن در مرکز همایش بین‌المللی برج میلاد برگزار خواهد شد.

او افزود: در این همایش مباحثی همچون نوآوری و خدمات در صنعت پرداخت مطرح است و بخش مهمی از توسعه صنعت پرداخت بانکی در حوزه کسب‌وکارهای مالی در این همایش مورد بررسی قرار می‌گیرد. از اهداف مهم این همایش بررسی روندهای بین‌المللی بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با رویکرد کسب‌وکارهای مالی و تحولات تکنولوژیک و بانکداری جدید دیجیتال است. ضمن آن‌که نوآوری‌های جدید در صنعت بانکداری الکترونیک با معرفی بازیگران جدید در کسب‌وکارهای مالی در این همایش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

او افزود: هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام بانکداری با رویکرد تجاری – اقتصادی همراه با شرکت‌های حوزه بانکداری الکترونیک و آی‌تی فعال برگزار خواهد شد. ضمن آن‌که دستاوردهای ملی و کشوری در زمینه صنعت بانکداری و فناوری اطلاعات مورد توجه قرار خواهد گرفت.

دیواندری بیان کرد:‌ مباحث مربوط به بانکداری الکترونیک استارت‌آپ‌ها و فین‌تک‌ها، بانکداری دیجیتال و بدون شعبه، یکپارچه‌سازی کسب‌وکارهای مالی کارت‌های اعتباری، پول‌های رمزگذاری شده، اینترنت اشیا از دیگر مباحثی بود که در این همایش به آ‌ن خواهیم پرداخت. او در مورد پول‌های رمزگذاری شده گفت: این پول‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند و مسلما متقاضیانی خواهند داشت.

او افزود: پول‌های رمزگذاری شده به‌عنوان دارایی موضوعی برای سرمایه‌گذاری هستند که بانک‌های مرکزی دنیا روی آن کار می‌کند تا بتوانند پول ملی کشورشان را به‌صورت رمزگذاری شده منتشر کنند. هم‌اکنون چنین مطالعه در پژوهشکده پولی و بانکی در حال انجام است و پروژه تحقیقاتی در این زمینه آغاز شده که نتیجه آن را اعلام خواهیم کرد.

دیواندری بیان کرد: در این همایش در خصوص فناوری‌های روز اطلاعات در حوزه آی‌تی و در زمینه سیستم‌های تشخیص مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم (با توجه به آیین‌نامه‌های زیادی که تصویب شده) مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت، ضمن آن‌که استانداردهای امنیتی در خصوص مدیریت حوادث و هوش امنیتی در شبکه بانکی نیز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

او ادامه داد: صنعت بانکداری و خدمات پرداخت با هوش تجاری و داده‌کاوی و دیتاماینیگ مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین در هفتمین همایش بانکداری جشنواره‌های جانبی تدارک دیده شده که برگزار خواهد شد.

دیواندری افزود: نخبگان ما در داخل کشور کم نیستند که اکثراً جذب شرکت‌های خارج از کشور می‌شوند. وظیفه ما است که در این همایش که بزرگ‌ترین رخداد نظام بانکی به شمار می‌رود فضای مناسبی را برای این نخبگان در قالب شرکت‌های استارت‌آپ و فین‌تک‌ها فراهم کنیم.

دیواندری گفت: در این همایش ۳۷ سخنران اعم از مسئولین برتر اقتصادی و رییس‌کل بانک مرکزی و معاونین وزارتخانه‌های مربوطه اقتصادی حضور خواهند داشت. همچنین ۳۷ سخنران خارجی از جمله آقای «برد کینگ» حضور دارد و ۹ میزگرد تخصصی نیز برگزار خواهد شد.

او ادامه داد: از بین ۱۶۰ کارگاه مورد تقاضای نظام بانکی ۱۴ مورد از سوی کمیته علمی تایید شده است. ۱۴۰ مقاله تاکنون دریافت شده که دارای ۶۰ عنوان مورد قبول است. کارگاه‌های آموزشی همایش هفتم ۱۴ مورد است که از بین ۱۶۰ کارگاه متقاضی از طرف نظام بانکی و صنعت پرداخت انتخاب شده‌اند که این کارگاه‌ها بعدازظهر برگزار می‌شود. همچنین ۳۱۰ چکیده مقالات تخصصی به همایش ارایه شده که ۱۴۰ متن مقاله دریافت و ۶۰ مقاله مورد قبول کمیته داوری قرار گرفته که به چاپ خواهد رسید، همچنین ۱۶ مقاله نیز در همایش ارایه خواهد شد.

او با بیان اینکه فضای نمایشگاهی امسال گسترش پیدا کرده است، گفت: یکی دیگر از تغییرات، اختصاص فضا به رسانه‌های متقاضی است همچنین فضایی برای استارت‌آپ‌ها در نظر گرفته شده است.

دیواندری ادامه داد: همچنین بخش معرفی محصولات و خدمات در سالن‌های مجزا اختصاص یافته تا شرکت‌های قدرتمند حوزه پرداخت بتوانند محصولاتشان را ارایه دهند. او با بیان این‌که جشنواره دکتر نوربخش امسال در چهار بخش برگزار می‌شود٬ گفت: نخستین بخش معرفی محصولات نوآورانه و برتر بانک‌ها و شرکت‌ها است که ۳۵ شرکت و ۱۰ بانک در این بخش شرکت کردند، داوری‌ها به پایان رسیده و برگزیدگان در اختتامیه جشنواره معرفی و تجلیل می‌شوند.

او با بیان اینکه پژوهشکده پولی و بانکی یک مرکز علمی است که فضا را برای استارت‌آپ‌ها ایجاد می‌کند، گفت: بانک مرکزی، شرکت‌های وابسته به آن و بخش خصوصی همگی علاقه‌مند به حمایت از استارت‌آپ‌ها هستند و من نیز به‌طور شخصی علاقه‌مند به این موضوع هستم.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد: در حال حاضر نیز این‌گونه نیست که استارت‌آپ‌ها مورد حمایت نباشند اما ساختارهای بوروکراتیک باید فضا را برای حمایت از نیروهای نخبه بازتر کنند و پژوهشکده نیز به‌عنوان مرکزی علمی این موضوع را پیگیری می‌کند.