چهاردهمین نشست محفل کتاب با ارائه و نقد کتاب «اجرای ناب»

چهاردهمین نشست محفل کتاب با ارائه و نقد کتاب «اجرای ناب»

چهاردهمین نشست ماهانه محفل کتاب و تجربه پانوآ در روز دوشنبه ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۶ با میزبانی فضای کاری پانوآ( پایگاه نوآوری) برگزار شد.

محفل کتاب و تجربه، نشستی است ماهانه بین کنشگران زیست‌بوم استارت‌آپی مشهد، با محور خوانش، نقد و بررسی کتاب‌های منتخب روز در حوزه کسب‌وکار با تمرکز بر کسب‌وکارهای نوین و استارت‌آپ‌ها.

در این نشست ابتدا «کتاب اجرای ناب» نوشته «‌اَش ماوریا» و ترجمه «علیرضا کاظمی‌نیا و احمد ورد» توسط حامد سعیدی ارائه گردید. هدف این کتاب، ارائه راهنمای عملی (نقشه راه) اجرای مفاهیم استارت‌آپ ناب است.

این کتاب از ۳ بخش تشکیل‌شده است. بخش اول تدوین بوم ناب کسب‌وکار که ترکیبی از مفهوم بوم مدل کسب‌وکار (نوشته الکساندر استروالدر) و استارت‌آپ ناب (نوشته اریک ریس) است.

بخش دوم درباره تعیین بخش‌ها دارای ریسک در مدل کسب‌وکار و اولویت‌بندی آن‌ها برای تعیین نقطه شروع است.

بخش سوم به ارائه آزمون‌ها و ابزارهای سنجش مدل کسب‌وکار در سه مرحله مسئله، راه‌حل و نمونه اولیه می‌پردازد.

در بخش دوم نشست با موضوع پنل انتقال تجربه با استفاده از ویدئوکنفرانس با مترجم کتاب، علیرضا کاظمی‌نیا ارتباط برقرار شد که ایشان به سه محوری که چارچوب کتاب را تشکیل داده، اشاره کردند.

۱- مفهوم توسعه مشتری که اولین بار توسط استیو بلنک ارائه شد؛ در توسعه مشتری هدف ما این است که در تمام مراحل کسب‌وکار از ایده، ساخت و اجرا باید مشتری را در بالاترین اولویت در نظر بگیریم.

۲- استارت‌آپ ناب که توسط «اریک ریس» در کتاب نوپای ناب ارائه شد.

۳- راه‌اندازی اولیه (bootstrap) که بیان می‌کند تمام درآمد اولیه استارت‌آپ را خرج توسعه کسب‌وکار کنیم.

 

پس از اتمام ارائه اسکایپی مترجم، به بحث و گفتگوی اعضای نشست درباره کتاب اجرای ناب و انتقال تجربیات در این زمینه پرداخته شد.