استارت‎آپ سبزی‎فروش ۲.۸ میلیارد دلاری

استارت‎آپ سبزی‎فروش ۲.۸ میلیارد دلاری

میکای (Meicai) استارت‌آپ چینی است که به کشاورزان کمک می‌کند تا سبزیجات‌شان را بدون واسطه به رستوران‌ها بفروشند.

روی این استارت‌آپ ۴۵۰میلیون‌دلار توسط شرکت‌های Tiger Global Management و China Media Capital سرمایه‌گذاری شده است. ارزش این استارت‌آپ مستقر در پکن، ۲.۸ میلیارد دلار ارزیابی شده و در حال گسترش بازار مواد غذایی تازه است. طبق گزارش بلومبرگ، میکای، یعنی «سبزی زیبا» که سال ۲۰۱۴ تاسیس شد و هدفش تامین سبزیجات برای حدود ۱۰ میلیون رستوران کوچک و متوسط در چین بود.

این استارت‌آپ به صاحبان گوشی‌های هوشمند اجازه می‌دهد تا با یک نرم‌افزار، سفارش خود را به‌طور مستقیم از مزارع دریافت کنند. میکای می‌خواهد خرده‌فروشی سنتی را شکست دهد و واسطه‌ها را از بین ببرد.

کمک‌های مالی باعث جذاب بودن این شرکت در یک بازار مملو از سرمایه است. ۵ عدد از ۱۰ معامله سرمایه‌گذاری بزرگ در جهان، سال گذشته در شرکت‌های چینی رخ داد. بزرگ‌ترین این معامله، بودجه ۵.۵ میلیارد دلاری در غول سواری چینی (Didi Chuxing)، دیدی، انجام شد. در مجموع ۶۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در چین انجام شده است که می‌توان آن را با ۷۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در آمریکا شمالی مقایسه کرد. «لی چوانجون» مدیرعامل میکای، نظری درباره جمع‌آوری پول ارایه نداده است.

وایرد هم در گزارشی درباره زندگی چوانجون منتشر کرده است. طبق گزارش وایرد: در حقیقت چوانجون هرگز نباید متولد می‌شد. پدر و مادر او دهقانانی در جنوب پکن بودند و قبل از او، یک پسر و دختر دیگر هم داشتند. به همین دلیل هم‌زمانی که مادر او ۳۵ سال پیش او را باردار شد، مجبور شد، لی را به دلیل سیاست تک فروزندی، پنهان کند برای این مخفی‌کاری از روستایی به روستای دیگر برود. البته ماموران بالاخره او را پیدا کردند و به کلینیک سقط‌جنین بردند.

چوانجون تعریف می‌کند: مادرم مجبور به سقط‌جنین شد، اما درست قبل از این کار، من در شش یا هفت‌ماهگی به دنیا آمدم. او به دنیا آمد و تغییراتی در توزیع کشاورزی ایجاد کرد. چوانجون سبزیجات تازه را به صورت عمده خریداری می‌کند و از مزرعه به بشقاب‌های غذا می‌رساند.

به گفته لی، در این سیستم کشاورزان دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند و رستوران هم هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند.

او همچنین گفت: ما می‌توانیم تقاضا را پیش‌بینی کنیم تا به رشد تولیدات کشاورزی برسیم.

در ماه اوت ۲۰۱۴، گردش مالی ماهانه این استارت‌آپ، ۸۵۰۰ پوند در ۱۸ شهر بود. تا اینکه دسامبر ۲۰۱۵، با نفوذ بیشتری گوشی‌های هوشمند، او رشد کرد. در آن سال میکای، ۵۰۰۰ کارمند تمام وقت و ۴۰۰۰ راننده آزاد استخدام کرده بود.