دوازدهمین نشست ایده‌بان در بوشهر برگزار شد

دوازدهمین نشست ایده‌بان در بوشهر برگزار شد

دوازدهمین نشست ایده‌بان با موضوع «استفاده از توان سرمایه‌گذاران خارجی در مورد کمک به توسعه کسب‌و‌کار داخلی» ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۶ در سالن اجتماعات اداره کل بنادر و دریانوردی بوشهر برگزار شد.

روح‌اله عبد‌خانی کارشناس اداره کل بازرسی استان بوشهر، در ابتدای این نشست به مشکلاتی که کسب‌و‌کارهای داخلی با آن روبرو هستند و دلایل عدم استفاده از توانمندی‌های آن‌ها پرداخت و گفت: عدم شناخت صحیح محیط، شناخت توانمندی کسب‌وکارهای نوپا، عدم عرضه و معرفی کسب‌و‌‌کار توسط صاحبان کسب‌وکار یکی از دلایلی است که باعث می‌شود از توان آن‌ها استفاده نشود.

عبدخانی افزود: وجود تحریم‌ها زمینه‌ای برای معرفی کسب‌وکارهای کوچک است. همچنین الزام سهم داخل و تکلیفی که بر سرمایه‌گذاران خارجی تحمیل می‌شود، کمک زیادی به توسعه کسب‌وکارهای داخلی خواهد کرد. بر این اساس، شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی ملزم می‌شوند بخشی از کالاها و تجهیزات موردنیاز خود را از کالاها و خدمات ساخت داخل تأمین کنند.

در بخش پایانی نشست، شرکت‌کنندگان به بحث و تبادل‌نظر در مورد موضوع بحث پرداختند. لزوم شناسایی کسب‌وکارهای نوپا در هر منطقه، الزام سرمایه‌گذاران خارجی به استفاده از توان آن‌ها در بخشی از فعالیت‌هایشان و آموزش نیروهای این شرکت‌های نوپا، مورد تأکید شرکت‌کنندگان در نشست بود.