fa-IR
ضرورت اصلاح رابطه تامین اجتماعی و امور مالیاتی با استارت‌آپ‌ها
نایب‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد

ضرورت اصلاح رابطه تامین اجتماعی و امور مالیاتی با استارت‌آپ‌ها

سلاح‌ورزی می‌گوید: بعضی ادارات مالیاتی و ممیزین مالیاتی توجهی به چرخه عمر استارت‌آپ‌ها و فرایند بازگشت سرمایه این کسب‌وکارها نداشته و از ابتدای شروع فعالیت آن‌ها نسبت به صدور برگه تشخیص مالیات عملکرد آن‌ها، با رقم‌های قابل‌توجه، می‌کنند. باید برای رفع این موانع تلاش جدی کرد.

کسب‌وکارهای نوین چه مشکلاتی دارند؟

حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رییس اتاق ایران، یکی از مهم‌ترین مشکلات کسب‌وکارهای نوپا را برخوردهای غیرانعطافی سازمان‌های تأمین اجتماعی و امور مالیاتی با این کارآفرینان دانست.

نایب‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در کنار موضوع نحوه اعتبارسنجی و ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها در بانک‌ها و موسسات، نحوه مالیات ستانی و مکانیزم محاسبه و دریافت حق بیمه تأمین اجتماعی، عمده‌ترین چالش‌های پیش روی کسب‌وکارهای نوآورانه دانست و اظهار کرد: شعب تامین اجتماعی و ادارات مالیاتی تفاوتی بین کسب‌وکارهای سنتی و استارت‌آپ‌ها قائل نیستند.

سلاح‌ورزی افزود: حمایت از توسعه و تکثیر نهادهایی مانند شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد به‌عنوان اجزای اکوسیستم کارآفرینی ضروری است؛ اما متأسفانه بعضی شعب و بازرسان تأمین اجتماعی بدون توجه به فلسفه وجودی این نهادها، تیم‌های استارت‌آپی حاضر در شتاب‌دهنده و مراکز رشد را به‌عنوان کارمند و بیمه‌شده تلقی کرده و اقدام به صدور برگه‌های حق بیمه می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: یا اینکه بعضی ادارات مالیاتی و ممیزین مالیاتی توجهی به چرخه عمر استارت‌آپ‌ها و فرایند بازگشت سرمایه این کسب‌وکارها نداشته و از ابتدای شروع فعالیت آن‌ها نسبت به صدور برگه تشخیص مالیات عملکرد آن‌ها با رقم‌های قابل‌توجه می‌کنند. درحالی‌که بسیاری از این استارت‌آپ‌ها معمولاً در سال‌های اولیه زیان‌ده و بعد از مدتی به نقطه سربه‌سر می‌رسند.

قائم‌مقام شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در ادامه افزود: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، کمیته ماده ۱۲، قانون دایمی شدن برخی احکام و هیات عالی مقررات زدایی موضوع ماده ۵۷ و قانون رفع موانع تولید حتماً به‌صورت جدی در زمینه رفع موانع و موارد مخل کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپ‌ها ورود خواهند کرد.

به گفته سلاح‌ورزی این نهادها حتما در زمینه تسهیل مقررات و رفع مشکلات مالیاتی، تأمین اجتماعی و بانکی کسب‌وکارهای مبتنی بر نوآوری تلاش خواهند کرد.