مجلس به دنبال مزایا و معایب بیت‌کوین

مجلس به دنبال مزایا و معایب بیت‌کوین

موضع‌گیری دولت در قبال مساله بیت‌کوین تا امروز یک رویکرد خنثی بوده که نه آن را رد و نه تایید کرده است. این سیاست از نظر برخی کارشناسان نوعی تدبیر هوشمندانه به شمار می‌رود تا تکلیف دولت را در برابر مشکلات پیش ‌آمده از جریان بیت‌کوین رفع سازد. با فراگیرتر شدن موضوع ارزهای دیجیتالی و وارد شدن بسیاری از شرکت‌های قدرتمند همچون تلگرام به این حوزه، مجلس وارد موضوع شده و خبر از بررسی معایب و محاسن بیت‌کوین داده است.

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به موضوع اهمیت ارز دیجیتال «بیت‌کوین»، از ظرفیت‌های کلان ملی این ارز گفت: با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه موضوع پیمان‌های پولی دو و چندجانبه مطرح شده، بحث استفاده از ظرفیت ارز‌های دیجیتال در زمینه پیمان‌های پولی در کمیسیون اقتصادی بررسی می‌شود. قرارداد‌هایی که از طریق بیت‌کوین منعقد می‌شود، به هیچ وجه مطابق با اصول اسلامی و اقتصادی نیست که باید نظارت‌های لازم از سوی دستگاه‌های مربوطه، به‌خصوص بانک مرکزی روی این قرارداد‌ها صورت گیرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ایجاد و استفاده از ارز دیجیتال در مبادلات بین کشورها را مسبب تضعیف ارز قالب یعنی دلار می‌داند و عملیات اقتصادی کشورها را با استفاده از این نوع ارز سریع‌تر دانست و اظهار کرد: کارشناسان مرکز پژوهش‌ها را درگیر این موضوع کرده‌ایم که قرار است گزارش‌هایی را به کمیسیون اقتصادی ارایه دهند. در صورتی که این گزارش‌ها در فاز اول جواب مثبتی دهد اعضای کمیسیون اقتصادی نشست مشترکی با حضور مسئولان ارشد بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی برگزار می‌کنند.

منوچهر پرچمی، پژوهشگر ارز مجازی، تاکید دخالت دولت در مساله ارز مجازی را یک اقدام ناواردانه می‌داند و معتقد است که نهایت دخالت دولت‌ها روی این موضوع در حال حاضر از زمره اقدامات اساسی پیرامون این موضوع نیست و بیت‌کوین هنوز مرحله آزمون‌وخطای خود را رد می‌کند و اظهار کرد: بسیاری از دولت‌ها مایل به کنترل کامل هرج مرج به وجود آمده توسط بیت‌کوین هستند اما این اقدامات در حال حاضر بسیار کمرنگ است. آشوبی که بیت‌کوین در جهان ارز ایجاد کرده در نوع خود بی‌سابقه است و نتیجه نهایی آن برای کسی مشخص نیست. بسیاری از حاذق‌ترین کارشناسان و ایده‌پردازان دنیا درباره بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی اشتباهات فاحشی را مرتکب شدند که این امر نشان‌دهنده نه‌تنها پیچیدگی بلکه غیرقابل پیش‌بینی بودن این مساله است.

او به تحلیل‌های ضدونقیض اکثر کارشناسان در این زمینه اشاره می‌کند و باور دارد که دولت باید به دنبال ماهیت ارزهای مجازی و نه فقط بیت‌کوین باشد. او اقدامات کشورهایی چون ونزوئلا را در این زمینه ستایش می‌کند اما شدنی آن را برای کشور ایران نامحتمل متصور می‌شود.

پرچمی به‌طور کلی برای ارز مجازی آینده خوبی را نمی‌بیند و معتقد است که ابرقدرت‌ها در نهایت جلوی آن می‌ایستند. یک مدرسه را در نظر بگیرید که با هر امتحان ۱۰۰۰ کارت صد آفرین به دانش آموزان می‌دهد و در شرایط قوانین مدرسه آمده که هر فرد می‌تواند کارت‌های خود را به دیگران نیز بدهد. حالا شما ۱۰۰۰ کارت صد آفرین دارید و عده‌ای حاضرند هر کارت شما را به ازای یک دلار بخرند. به این شکل کارت‌ها ارزش مادی پیدا می‌کند و نرخ مبادله بازهم برابر با دلار می‌شود، حالا هرچه تقاضای کارت بالاتر برود، قیمت نیز بالاتر می‌رود.

کل کارت‌های صد آفرین موجود در مدرسه نیز به‌صورت محدود و به‌عنوان مثال ۵ هزار است. در این حالت عرضه این امتیاز هم در بازار خریدوفروش امتیاز، محدود است و به‌نوعی مقدار امتیازها را در بازار کمیاب می‌کند و همین ارزش امتیاز را تا مدتی بالا نگه می‌دارد. حالا با ساخته شدن مدرسه جدید و قوانین جدید، هیاهو برای کارت‌های مدرسه قبلی کاهش پیدا می‌کند. در این حالت مردمی می‌مانند با یکسری کارت بادکرده که قابلیت نقد شوندگی پایینی دارند و قیمت هم افت شدیدی پیدا می‌کند. البته تمام این اتفاقات ممکن است رخ بدهد و هیچ‌چیزی در بازار بیت‌کوین صد در صد نیست.

این کارشناس ارز دیجیتالی نهایت مانور دولت ایران روی بیت‌کوین را ناکارآمد می‌داند و زنجیرهای مردمی در این بازار را بازوی قدرتمند ارز دیجیتالی معرفی می‌کند.

جدی گرفتن مساله بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال از سوی مجلس نویدبخش قانونی شدن آن در آینده نه چندان دور می‌دهد، هرچند کارشناسان خبره این حوزه با ماهیت قانونی شدن این ارز دیجیتالی مشکل دارند و بیت‌کوین، اتریوم و... را ارزهایی آزاد و رها از بند و قوانین دست و پاگیر دولت‌ها می‌دانند.