نگرانی از سرنوشت تامین سرمایه جمعی در شورای عالی بورس

نگرانی از سرنوشت تامین سرمایه جمعی در شورای عالی بورس

جعفر محمدی، عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، امضای تفاهم‌نامه میان وزرای فاوا، اقتصاد و نماینده وزیر کار درباره تامین سرمایه جمعی، حاصل دو سال تلاش و همکاری دولت و نمایندگان بخش خصوصی برای قانونی شدن فعالیت این روش مدرن برای تامین منابع مالی مورد نیاز کسب‌وکارها و به‌ویژه کسب‌وکارهای نوپاست.

با توجه به اهمیت مساله تامین سرمایه جمعی، کارگروهی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های فاوا، اقتصاد و کشور، به همراه نیروی انتظامی، بهزیستی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بخش خصوصی و... از دو سال پیش تشکیل شد. با توجه به اینکه پیش‌ازاین تجربه قابل اتکایی در کشور در حوزه تامین سرمایه جمعی وجود نداشت، تدوین دستورالعمل زمان زیادی برد. علاوه بر این، مساله بسیار مهم این بود که مدل‌های مختلف تامین سرمایه جمعی نیازی به این نداشته باشند که از دستگاه‌های مختلف مجوز بگیرند و تنها لازم باشد متقاضیان به یکجا مراجعه کنند.

پس از مطالعات مختلف، فرابورس به‌عنوان مناسب‌ترین نهاد برای اعطای مجوز به تامین کنندگان سرمایه جمعی انتخاب شد. به همین دلیل هم دستورالعمل مربوط به تامین سرمایه جمعی باید در شورای عالی بورس مصوب شود.

هیات وزیران هم در جلسه هفته گذشته خود با مصوبه‌ای بر این موضوع صحه گذاشت. مصوبه دولت یکی از موارد مورد سوال شورای عالی بورس را نیز حل کرد و پایش و برخورد با متخلفان حوزه سرمایه جمعی را بر دوش وزارت ارتباطات قرار داد.

اکنون برای قانونی شدن فعالیت فعالان حوزه تامین سرمایه جمعی آیین‌نامه تهیه شده به شورای عالی بورس فرستاده شده و انتظار می‌رود ظرف دو هفته آینده این موضوع در شورا تصویب شود.

تنها نگرانی فعالان حوزه تامین سرمایه جمعی این است که دستورالعمل آماده شده با تغییراتی در شورای عالی بورس مواجه شود. این آیین‌نامه با مطالعه فراوان و با تلاش و همکاری تعداد زیادی از دستگاه‌ها و فعالان این حوزه آماده شده و تمام جوانب کار در آن دیده شده است؛ بنابراین امیدوارم با تصویب همین دستورالعمل تهیه شده، راه برای فعالیت قانونی و گسترده در حوزه تامین سرمایه جمعی فراهم شود.