fa-IR
شکل‌گیری اقتصاد اینترنت اشیا در گرو توسعه استانداردهای LPWAN است

شکل‌گیری اقتصاد اینترنت اشیا در گرو توسعه استانداردهای LPWAN است

مدیرعامل اپراتور اول ارتباطی با بیان اینکه شکل‌گیری اقتصاد اینترنت اشیا در گرو به‌کارگیری استانداردهای مبتنی بر شبکه‌های کم‌مصرف با پوشش گسترده است، گفت: این تکنولوژی در شبکه ما توسعه یافته است.

وحید صدوقی، مدیرعامل اپراتور اول ارتباطی، با بیان اینکه مفهوم اینترنت اشیا در آینده‌ای نه چندان دور حرف اول را در دنیا ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد زد، اظهار کرد: تاکنون پیش‌بینی‌هایی از حجم و ارزش بازار این حوزه صورت گرفته که به‌عنوان مثال یکی از برآوردها حصول ۱۵ تریلیون دلار از طریق این حوزه تا سال ۲۰۲۲ است که به‌واسطه اتصال بیش از ۵۰ میلیارد شی به شبکه ارتباطی حاصل می‌شود.

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران ادامه داد: اتصال ابزارها و وسایل زندگی به شبکه‌های ارتباطی در راستای ارتقای بهره‌وری مدیریت صورت می‌گیرد و امکان نظارت هوشمند را برای تمامی ارکان‌ و بخش‌ها به وجود می‌آورد.

او افزود: به‌عنوان مثال اگر امروز دغدغه‌مان نحوه مواجهه با بحران آب و خشکسالی است، به‌راحتی می‌توانیم با هوشمندسازی شبکه آبیاری زمین‌های زراعی و کشاورزی، به مدیریت بهینه بپردازیم و مانع از اتلاف منابع حیاتی کشور شویم.

صدوقی با بیان اینکه چنین کاری را می‌توان در ارتباط با شبکه برق و گاز نیز انجام داد تا مدیریت بهینه مخصوصا در ساعات پیک حاصل شود، ابراز کرد: دولت سالانه هزینه‌های سنگینی را بابت سرپا نگه داشتن این شبکه‌ها در شرایط پیک می‌پردازد در حالی که با تکیه بر فناوری IOT می‌توان به مدیریت یکپارچه شبکه توزیع پرداخت و حتی با راهکارهای تشویقی که از سمت وزارت نیرو ارایه می‌شود، میزان مصرف را به شکلی هوشمند در نقاط پیک به سایر بازه‌های زمانی منتقل کرد.

مدیرعامل همراه اول با بیان اینکه ما با لحاظ کردن استاندارد Narrowband IoT در شبکه ارتباطی خود که یکی از ملزومات توسعه این فناوری در کشور است، هم‌اکنون به‌عنوان یکی از اپراتورهای پیشگام در این عرصه مطرح هستیم، یادآور شد: بستر Narrowband IoT در واقع استانداردی برای شبکه‌های کم‌مصرف با پوشش گسترده است که بر این اساس بزرگ‌ترین زیرساخت‌های نرم‌افزاری و پلتفرم‌های IOT قابلیت پیاده‌سازی روی آن را دارند.

او با تأکید بر اینکه با توسعه همه جانبه این بستر ارتباطی دیگر نیازی نیست که متقاضیان بهره‌برداری از IOT در صنایع، به سراغ راه‌حل‌های گرانی که مبتنی بر شبکه‌های اختصاصی با زیرساخت و Backbone اختصاصی هست بروند، گفت: راه‌حل‌هایی که توسط برخی برندهای خارجی برای توسعه شبکه اینترنت اشیاء ارایه می‌شود به‌واسطه گران بودن هزینه‌های نگهداری، بسیار بالاست اما زیرساختی که توسط Narrowband IoT ارایه می‌شود عملا نگرانی از این بابت را کاهش می‌دهد.

صدوقی یادآور شد: جالب است بدانید سرعت کار روی شبکه اپراتوری که پوشش گسترده در کل کشور دارد، به حدی بالاست که در یکی از مناطق کشور به درخواست شرکت گاز، توانستیم یک شبه لایه نرم‌افزاری مربوط به آن منطقه در هوشمندسازی کنتورهای برق را ایجاد کنیم.

او افزود: امیدواریم ظرف یکی دو سال آینده با شکل‌گیری اقتصاد Narrowband IoT باز هم از میزان هزینه‌ها کاسته شود و نهایتا کشور از عواید کسب‌وکارهای اینترنت اشیا بهره‌مند شود.