فیلترینگ «جابینجا» نتیجه اهمال در اخذ مجوز بوده است

فیلترینگ «جابینجا» نتیجه اهمال در اخذ مجوز بوده است

فیلتر شدن وب‌سایت «جابینجا» که در زمینه کاریابی فعالیت می‌کند، موجب واکنش‌های زیادی شده و خود این سایت مدعی است که پیش از فیلتر شدن، اخطاریه‌ای دریافت نکرده است؛ در حالی که بررسی‌ها خلاف این ادعا را ثابت می‌کند.

روز شنبه ۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۶، در نامه‌ای از وزارت کار به کمیته تعیین مصادیق مجرمانه، فهرستی از سایت‌های کاریابی بدون مجوز جهت اعمال فیلترینگ اعلام شد. کمیته تعیین مصادیق مجرمانه نیز ایمیلی به مدیران این سایت‌ها ارسال کرد و مشخص شد که به‌اشتباه نام تعدادی از سایت‌های دارای مجوز هم در فهرست درج شده است؛ اما برخی سایت‌هایی که اقدام به دریافت مجوز نکرده‌اند، مانند «جابینجا» و «سه‌سوت‌جابز»، فیلتر شدند.

در پی این اتفاق، جابینجا در بیانیه‌ای که در سایت «ویرگول» منتشر شده، مدعی شد که این فیلترینگ بدون اخطار قبلی صورت گرفته و این سایت هیچ ایمیلی از طرف کمیته تعیین مصادیق دریافت نکرده است. در بیانیه جابینجا آمده است: «با توجه به مطرح شدن بحث مجوزهای مربوطه، انتظار می‌رود نسبت به رفع فیلتر موقت این سامانه و سامانه‌های مشابه اقدام شود و یک تاریخ نهایی برای اقدام به اخذ مجوزهای لازم مشخص شود.» این بیانیه به‌گونه‌ای تنظیم شده که گویی مدیران جابینجا اطلاعی از دستورالعمل فوق‌الذکر نداشته و در مورد الزام قانونی داشتن مجوز غافل‌گیر شده‌اند. هم‌زمان نیز موجی از همراهی و همدردی در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های تلگرامی نسبت به این موضوع به راه افتاده است.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روز اول شهریور ۹۴ دستورالعمل نحوه فعالیت کاریابی داخلی الکترونیکی را به‌منظور ضابطه‌مند کردن و ایجاد وحدت رویه در خصوص راه‌اندازی سامانه‌های کاریابی داخلی الکترونیکی و سایر فعالیت‌های مشابه در این خصوص، جلوگیری از فعالیت غیرقانونی سامانه‌های کاریابی در فضای وب، یکپارچه‌سازی و شفاف‌سازی فرصت‌های شغلی کسب شده و سهولت در گزینش شغل منطبق بر مهارت و توانمندی‌های جوینده کار تنظیم و ارایه کرده است.

پس از صدور این دستورالعمل، ده سامانه آنلاین از جمله سایت‌هایی مانند «ایران‌تلنت»، «کار‌بانک» و «جاب‌سنتر»، نسبت به دریافت مجوز مربوط اقدام و پس از طی مراحل اداری در مدت زمان سه تا چهار ماه، مجوز خود را دریافت کرده‌اند. طی تماس‌هایی که با مدیران این سایت‌ها نیز مشخص شد که همان زمان و پس از دریافت مجوز، مراتب را به سایر فعالان این حوزه هم اطلاع داده و آن‌ها را در جریان امر گذاشته‌اند؛ بنابراین به نظر می‌رسد که «جابینجا» در فضای عدم اعتماد عمومی به دولت و کمیته فیلترینگ، از فیلتر شدن خود به‌عنوان یک ابزار تبلیغاتی استفاده کرده و کسی به این استارت‌آپ حوزه کاریابی گوشزد نمی‌کند که اتفاق امروز نتیجه بی‌توجهی چندساله این سایت به قوانین و مقررات وضع شده است.