استارت‌آپ‌ها ارز را برای شما جابه‌جا می‌کنند
فین‌تک‌ها به کمک ایرانیانی می‌آیند که قصد واریز پول به یک موسسه بین‌المللی را دارند

استارت‌آپ‌ها ارز را برای شما جابه‌جا می‌کنند

جابه‌جایی پول از ایران به یک کشور دیگر، واریز پول به شرکت‌های بین‌المللی، دریافت خدمات از هر نهاد خارجی با واریز پول و ارز (ثبت‌نام دانشگاه، ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی مانند IELTS و...) به دلیل اینکه ایرانیان امکان استفاده از مستر کارت، ویزا کارت و... را به‌راحتی ندارند و بانک‌های بین‌المللی هم در ایران شعبه‌ای ندارند، همچنین بانک‌های ایرانی هم رابطه‌ای با بانک‌های خارجی و بین‌المللی ندارند، همیشه کاری بسیار پیچیده و سخت است که اگر گرفتار آن شوید خیلی وقت‌ها مجبور می‌شوید، عطای آن کار را به لقایش ببخشید.

معمولا در این شرایط کارهایی که از دست شما برمی‌آید یا کمک گرفتن از یک دوست و آشنای خارج نشین (که ویزا کارت داشته باشد) است، یا خرید ویزا کارت‌ها و مستر کارت‌های اینترنتی که اعتماد چندانی به آن‌ها وجود ندارد و رفتن به صرافی و پرداخت پیچیده پول از طریق واسطه و البته با هزینه است؛ اما در این میان حالا استارت‌آپ‌هایی پا به میدان گذاشته‌اند و در این زمینه فعال شده‌اند تا با دور زدن این راه‌های پیچیده، کار شما را راه بیندازند.

استارت‌آپ‌هایی که بر پایه «فین‌تک» یا فناوری مالی به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارایه خدمات مالی استوار هستند. استارت‌آپ‌هایی مانند «پرشین دانشجو»، «ایران ‌پی»، «پی ‌پول» و حتی «پیمنت ۲۴» که در شیراز فعال است و تلاش می‌کند تا راه‌هایی را پیش روی دانشجویان و افرادی که قصد جابه‌جایی یا واریز پول به یک شرکت، موسسه و نهاد خارجی را دارند، بگذارند.

برای مثال تصور کنید قصد گرفتن ویزای استرالیا را دارید و باید همه کار را از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت این کشور انجام دهید و درنهایت هم هزینه صدور ویزا را به‌صورت اینترنتی پرداخت کنید یا اینکه برای ماه آینده می‌خواهید امتحان TOEFL iBT، GRE، IELTS و... بدهید و باید پول واریز کنید و برای تشکیل پرونده گرفتن پذیرش دانشگاه نیازمند واریز پول هستید و... این کارها را چگونه باید انجام دهید و این پول‌ها چگونه باید واریز شوند؟ در واقع استارت‌آپ‌هایی مانند «پرشین دانشجو» که بیشتر هم به دانشجویان خدمات ارایه می‌دهند، در این مواقع به‌عنوان واسطه عمل می‌کنند و از طرف شما این کار را انجام می‌دهند.

همچنین یکی دیگر از خدمات این استارت‌آپ این است که اگر خانواده‌ای دانشجویی در خارج از کشور داشته باشد و امکان واریز پول برای او به‌راحتی وجود نداشته باشد، این استارت‌آپ مسئولیت این کار را بر عهده می‌گیرد. البته آن‌ها در مقابل خدماتی که ارایه می‌دهند پول دریافت می‌کنند اما این هزینه خیلی کمتر از جابه‌جایی و نقل‌وانتقال پول از سوی صرافی‌ها است.

اما اگر شما به دنبال جابه‌جایی پول بیش از امور دانشجویی هستید باید از استارت‌آپ‌های دیگری کمک بگیرید گه فراتر از سایت‌هایی مانند «پرشین دانشجو» فعالیت دارند. سایت‌هایی مانند «ایران ‌پی (پرداخت ایران)» و «پی ‌پول (پرداخت پول)» و... استارت‌آپ‌هایی که کمک می‌کنند تا مشکلی در زمینه ارز و پرداخت نداشته باشید. ایران‌ پی حتی به گردشگران خارجی هم که به کشورمان سفر می‌کنند با ارایه کارت خدمات ارایه می‌دهد، کارت‌هایی که در آن معادل ارز به ریال پول هست و حتی به شبکه شتاب هم متصل هستند و امکان خرید را با کارت برای گردشگران خارجی فراهم می‌کند.

البته جدیدا فعالیت‌های این استارت‌آپ‌هایی که ارز جابه‌جا می‌کنند برای مسئولان بانک مرکزی حساس شده است و به دنبال نظارت بر آن‌ها افتاده‌اند تا جایی که ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: اجازه نمی‌دهیم فین‌تک‌ها بدون مجوز خریدوفروش ارز کنند. بانک و صرافی اجازه خریدوفروش ارز دارند و فین‌تک‌ها زیر چتر آن‌ها می‌روند و می‌توانند تکنولوژی خود را عرضه کنند.