fa-IR
تامین مالی جمعی برای کسب‌وکارهای نوپا در بورس صورت می‌گیرد
در نشست مشترک وزرای اقتصاد و ارتباطات

تامین مالی جمعی برای کسب‌وکارهای نوپا در بورس صورت می‌گیرد

وزیر ارتباطات  در دیدار با وزیر اقتصاد از مدل جدید تامین مالی کسب‌وکارهای نوپا خبر داد و گفت: تامین مالی جمعی در بورس صورت می‌گیرد.

جواد آذری جهرمی افزود: بر اساس این طرح، افراد می‌توانند ایده‌های خود را در بورس و منابع مالی پروژه را از طریق پول‌های خرد که عموماً ۱۰ تا ۵۰میلیون تومان است عرضه کنند و در آینده هم افزایش سرمایه صورت می‌گیرد.

به گفته او، این تامین مالی جمعی از سه طریق سرمایه‌گذاری اعانه‌ای یا نذر اشتغال، شراکت و دریافت سهم شرکت استارت‌آپ و سرمایه‌گذاری برای دریافت بخشی از کالاهای تولیدی شرکت استارت‌آپی در آینده صورت می‌گیرد.

جهرمی افزود: ایران ظرفیت‌های بالایی در حوزه کسب‌وکارهای آی‌تی محور دارد و البته تامین مالی یکی از مشکلات آن‌ها است که تلاش شده با طراحی چنین مدل‌هایی تامین سرمایه مورد نیاز آن‌ها صورت گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: امروزه در دنیا اقتصاد دیجیتال یکی از محورهای اقتصادی در نظر گرفته شده است که بر این اساس استراتژی اقتصاد دیجیتال کشور در حال طراحی است و گام‌های آخر را می‌گذراند.

او تصریح کرد: بعد از تدوین نهایی، این استراتژی باید به تصویب هیات دولت برسد.

این عضو کابینه دولت یازدهم افزود: طرح تکاپو از سوی وزارت کار نیز اجرایی شده است که به نظر می‌رسد بخشی از اشتغال‌زایی را پوشش دهد؛ البته سال گذشته نیز صندوق سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر نیز اجرایی شده و در بورس مصوب و ابلاغ شده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه تأمین مالی دسته‌جمعی از بازار سرمایه برای استارت‌آپ‌ها بدون سود خواهد بود، گفت: افزایش نرخ ارز و سکه در کنار ضرر کسب‌وکارها از جمله مشکلات فیلترینگ بود.

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه نشست تأمین مالی شرکت‌های استارت‌آپی در جمع خبرنگاران گفت: تامین مالی دسته‌جمعی برای استارت‌آپ‌ها به چهار شیوه انجام می‌پذیرد. بر این اساس تأمین مالی اعانه‌ای برای همه افراد علاقه‌مند به حمایت از شکل‌گیری کسب‌وکار نوپاست. بنابراین سود این تأمین مالی برای استارت‌آپ‌ها صفر خواهد بود. ضمن این‌که موضوع پیش‌خرید محصول و سرمایه‌گذاری نیز بدون سود انجام می‌شود و تنها شیوه چهارم که پرداخت وام است ممکن است سودی به استارت‌آپ تحمیل کند که این شیوه به دلیل ضرورت هماهنگی با بانک مرکزی فعلاً اجرایی نمی‌شود.

تلاش ما این است که بتوانیم از کسب‌وکارهای نوپا حمایت کنیم. در این میان تأمین مالی دسته‌جمعی با مشارکت بورس (جزئیات آن ظرف دو هفته آینده در شورای عالی بورس به تصویب خواهد رسید) مد نظر است.

فیلترینگ تلگرام و ضررهای کسب‌وکار

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی مبنی بر ضرر کسب‌وکارها از فیلترینگ و اشتغال‌زایی در قالب طرح تأمین مالی دسته‌جمعی بورس اظهار کرد: ضرر کسب‌وکارها را از فیلترینگ بررسی کرده‌ایم و با مسئولان متولی نیز رایزنی‌هایی را صورت داده‌ایم. به‌خصوص این‌که تصمیمات این‌چنینی می‌تواند بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد و اگرچه همه کسب‌وکارها وابسته به پیام‌رسان‌ها نیستند اما باید تلاش کنیم حداقل چالش را برای کسب‌وکارهای نوپا ایجاد کنیم.

آذری جهرمی تصریح کرد: این در شرایطی است که  ممکن است اغتشاشات برخی مشکلات را در همه کشورها ایجاد کند و حتی کسب‌وکارهای واقعی را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد که بر این اساس اغتشاشات اخیر در ایران نیز باعث شد قیمت ارز و سکه بالا رود و بر روند طبیعی کسب‌وکارها اثر بگذارد. البته بازارها به رفتار دراز مدت ما نگاه خواهند کرد.


۵ هزار گوشی تلفن همراه غیرفعال شد

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی مبنی بر طرح رجیستری تلفن همراه گفت: ۶۰ درصد گوشی‌های آیفون اکنون از مجاری رسمی وارد کشور می‌شوند و این آمار قابل قبولی است در حالی که تنها ۵ درصد این گوشی‌ها به‌صورت رسمی وارد می‌شد.

او افزود: بخشی از گوشی‌های تلفن همراه به‌صورت مسافری وارد کشور می‌شوند اما اکنون با اجرای طرح رجیستری ۵ هزار گوشی تلفن همراه غیرفعال شده است که البته همه آن‌ها متأثر از اجرای طرح رجیستری نیستند و ممکن است همراه مسافر وارد کشور شده و همراه او نیز خارج شود.

آذری جهرمی در خصوص گرانی هفته‌های اخیر گوشی تلفن همراه از رایزنی با وزارت «ص.م.ت» برای ساماندهی بازار خبر داد و گفت: ما روی این مساله حساس هستیم و بر این اساس با وزارت «ص.م.ت» نیز مذاکراتی صورت داده‌ایم. البته افزایش نرخ ارز تأثیر بسزایی در گرانی گوشی‌ها داشته ضمن اینکه حذف ارز مبادله‌ای نیز بازار را متأثر کرده است.

وزیر ارتباطات محدودیت تعداد واردکنندگان گوشی تلفن همراه را از دیگر دلایل افزایش قیمت دانست و بیان کرد: ممکن است کانال واردات محدود باشد و تصدی‌گری در این رابطه مشاهده شود که رقابت کافی را از بین می‌برد که وزارت «ص.م.ت» نیز در این رابطه در حال تدوین دستورالعملی است که تعداد واردکنندگان متنوع شوند و این در مراحل آخر کار است.