fa-IR
پیوند دانشگاه و استارت‌آپ‌ها زمینه‌ساز رونق اقتصاد دانش‌بنیان می‌شود
ستاری در دانشگاه پیام نور

پیوند دانشگاه و استارت‌آپ‌ها زمینه‌ساز رونق اقتصاد دانش‌بنیان می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر اینکه، کشور بایستی نتایج شیرین پژوهش را در اقتصاد خود حس کند گفت: اگر هم‌اکنون بودجه پژوهشی کشور به ۳ یا ۴ درصد تولید ناخالص ملی نیز افزایش یابد، هیچ اتفاق مثبتی رخ نخواهد داد چراکه دیدگاه‌ها و رویه فعلی در بخش پژوهش کشور نیازمند اصلاح اساسی است.

سورنا ستاری عصر چهارشنبه، ۲۰ دی‌ماه در آیین اختتامیه بزرگ‌ترین رویداد کارآفرینی دانشگاه پیام نور در حوزه تولید محتوای دیجیتال، در سخنانی با تاکید بر اینکه کشور باید شیرینی پژوهش را در اقتصاد خود حس کند، افزود: اگر این شیرینی و بازخور احساس نشود همین بساط را خواهیم داشت، به‌طوری که عده‌ای بودجه پژوهشی را ناچیز می‌دانند و معتقدند زیر یک درصد است و طبق قانون باید به سه یا چهار درصد تولید ناخالص ملی برسد، این در صورتی است که همین بودجه نیز به‌صورت عملی به‌صورت صحیح هزینه نمی‌شود.

او با بیان اینکه، سالیانه بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان صرف حوزه آموزش کشور در بخش‌های مختلف می‌شود، اظهار کرد: ما در بخش آموزش و پژوهش البته به نسبت خروجی بسیار پایینی که برخوردار است خوب پول خرج می‌کنیم و انتظار آن است که این هزینه‌ها در اقتصاد و فرهنگ تاثیر خود را بگذارد و از خروجی با ارزشی برخوردار باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه تاکید کرد: تا مادامی‌که بخش خصوصی به‌صورت جدی در بخش پژوهش کشور ورود و هزینه نکند، نباید انتظار اتفاق و تحول خاصی را در حوزه علم و فناوری داشت.

ستاری در ادامه با اشاره به وضعیت رشد علمی در کشورمان با بیان اینکه، در ابتدای انقلاب چیزی در حدود ۱۷۰ هزار دانشجو که هم‌زمان ۱۰۰ هزار نیز دانشجو در خارج از کشور داشتیم که از این تعداد حدود ۵۷ هزار نفر در آمریکا تحصیل می‌کردند و سال ۱۹۷۹ که انقلاب اسلامی رخ داد ایران دارای بزرگ‌ترین کلنی و بافت دانشجو خارجی در آمریکا مطرح بود، افزود: این در حالی است که بعد از گذشت حدود ۴۰ سال ما در حال حاضر داری ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو هستیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: از این تعداد دانشجو حدود ۴۸ هزار دانشجوی خارج از ایران داریم که ۱۲ هزار در آمریکا تحصیل می‌کنند و رتبه تعداد دانشجوی ما در آمریکا همواره بین ۱۲ تا ۱۶ بوده است.

او اظهار کرد: اما سوال اصلی اینجاست که چرا بعد از اینکه تعداد دانشجویان ما نسبت به حدود ۴۰ سال گذشته حداقل ۲۶ برابر افزایش یافته است اما حجم افزایش در GDP یا همان تولید ناخالص داخلی تاثیر خود را نگذاشته است و اینکه چرا دانشگاه‌ها دیگر بر اقتصاد و فرهنگ ما تاثیر نمی‌گذارند؟

ستاری با بیان اینکه، ایران بعد از چین، روسیه، هند و با دو سه هزار اختلاف از آمریکا رتبه چهارم تعداد فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی را به خود اختصاص داده است در عین حال افزود: کجای مدل ما ایراد داشته است که هنوز هم اقتصاد کشورمان وابسته به خام‌فروشی از جمله فروش نفت و گاز و معادن استوار است.

او با تاکید بر اینکه، سیستم اقتصاد دنیا دیگر از خام‌فروشی رخت بسته است گفت: زمانی این کار شدنی بود اما امروز صنعتی که پایه آن بر اساس خام‌فروشی باشد دیگر ارزش‌افزوده‌ای ندارد و نیازمند تغییرات جدی است.

ستاری با اشاره به وجود سرمایه نیروی انسانی تحصیل‌کرده جوان و فوق‌العاده که به اعتقاد او در هیچ یک از کشورهای اروپایی نیز یافت نمی‌شود، گفت: با این سرمایه عظیم دیگر نباید پایه اقتصاد کشورمان نفت یا خام‌فروشی معادن و منابع زیرزمینی کشور باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تاکید کرد: ما باید کاری کنیم که سیستم آموزشی به اقتصاد متصل شود و برای این کار مدل تعریف کنیم. ما مشکلات حوزه اقتصاد داریم به‌خصوص صنعت چراکه ما تاکنون به‌جای صنعت، تنها کارخانه داشته‌ایم، بدون اینکه سهمی در تولید و طراحی داشته باشیم، این صنعت باید بومی‌سازی می‌شد و در این حد هم نیاز به دانشگاه نداشته است چراکه این نوع صنعت با چهارتا تکنسین نیز راه می‌افتد.

ستاری گفت: امروز دیگر شرکت‌های بزرگی همچون اگزان، شل و توتال یا فورد حرف اول دنیا را نمی‌زنند بلکه اقتصاد در دست شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، آمازون و فیس‌بوک است.

او با تاکید بر حمایت از مدل‌های موفق کسب‌وکار از سوی دانشگاه‌ها گفت: هنگامی‌که اکوسیستم کارآفرینی بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان شکل گیرد، این سرمایه‌گذاری‌ها باعث رونق مالی دانشگاه‌ها نیز خواهند شد.

ستاری ضمن تاکید بر ایجاد زیست‌بوم برای فعالیت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در اطراف دانشگاه‌ها، گفت: حدود سه هفته پیش آخرین آمار شرکت‌های شکل گرفته در اطراف دانشگاه صنعتی شریف ۲۷۸ شرکت بود که هفته پیش این تعداد به ۳۰۵ شرکت افزایش یافته است و قیمت زمین نیز ۲۵ درصد افزایش یافته است، این به‌طور حتم ناشی از حجم شرکت‌هایی است که در این منطقه مستقر شده‌اند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: ارزش اقتصاد دانش‌بنیان که زمانی از یک محیط محدودی شروع شد امروز به حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در بخش‌های مختلف رسیده است و بحث سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به‌سرعت در بورس در حال پذیرش است که البته یکسری مشکلات در خصوص زیرساخت‌ها وجود دارد که آن‌هم به‌مرور زمان رفع خواهد شد.

ما باید با همکاری به‌روزی برسیم که درصد قابل توجهی از درآمد دانشگاه‌ها از سیستم شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها باشد و خود دانشگاه‌ها شیرینی این درآمدزایی را حس کنند چراکه در غیر این صورت دانشگاه‌ها از آن حمایت نخواهند کرد.

سرپرست دانشگاه پیام نور نیز در ابتدای این آیین در سخنانی با اشاره به گستردگی این دانشگاه در کشور گفت: دانشگاه پیام نور دارای ۴ هزار عضو هیات علمی در ۵۰۰ مرکز تابعه در زمینه‌های مختلف در سراسر کشور است و این یک پتانسیل بسیار خوب برای سیستم آموزش عالی کشور به‌منظور استفاده و برنامه‌ریزی صحیح برای رفع مشکلات جامعه است.

محمدرضا زمانی با اشاره به اینکه، دانشگاه پیام نور تاکنون بحث آموزش را در برنامه‌ریزی خود داشته است اما با توجه به روند کاهشی پذیرش دانشجو که در طول این سال‌ها اتفاق افتاده است و وجود پتانسیل عظیم انسانی خوب و همچنین تجهیزات در برخی رشته‌ها و مراکز، در حال برنامه‌ریزی برای برنامه‌ریزی در بخش‌های پژوهش و فناوری هستیم که در کنار استارت‌آپ‌ها و مراکز رشد و علم و فناوری قرار گیریم.

او با تاکید بر اینکه، دانشگاه پیام نور برنامه‌هایی برای بین‌المللی شدن دانشگاه در دست اقدام دارد گفت: این می‌تواند شامل مباحث علم، فناوری و پژوهش که برای ثمر دهی به‌طور حتم نیازمند یک نیازمند تعریف اکوسیستم است باشد.

سرپرست دانشگاه پیام نور در ادامه با بیان اینکه، این دانشگاه از پتانسیل عظیم در سراسر کشور برخوردار است گفت: دانشگاه پیام نور علاوه بر بحث‌های آموزشی در بحث آموزش‌های مهارتی مورد نیاز نیز می‌تواند برای سیستم آموزشی کشور راهگشا باشد.

آیین اختتامیه نخستین و بزرگ‌ترین رویداد کارآفرینی دانشگاه پیام نور در حوزه تولید محتوای دیجیتال شامگاه امروز چهارشنبه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد.

این استارت‌آپ با اهدافی چون شناسایی و جذب کارآفرینان بالقوه و نوپا در مراکز دانشگاهی، شکل‌گیری و توسعه‌ی زیست‌بوم کارآفرینی، حمایت مادی، آموزشی و معنوی از صاحبان ایده و محصول، همچنین هدایت و ایده‌ها در مسیر تجاری‌سازی ششم تا هشتم شهریورماه سال جاری در دانشگاه پیام نور برگزار شد.

بر اساس گزارش معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور، ۵۴۳ طرح اولیه به دبیرخانه این رویداد ارسال و از این تعداد، ۳۴ طرح به مرحله بعد راه یافتند و پس از بررسی نهایی طرح‌ها توسط داوران، ۱۱ طرح برگزیده و با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در مرکز شتاب‌دهی دانشگاه پیام نور استقرار یافتند.