هجده راه ارسال پیام مناسب با زبان بدن

هجده راه ارسال پیام مناسب با زبان بدن

تحقیقات نشان می‌دهد که ۶۰ تا ۹۰ درصد از ارتباط ما با دیگران به‌صورت غیرکلامی است، یعنی زبان بدنی که استفاده می‌کنیم، بسیار مهم است. همچنین این کار برای ایجاد برداشت اولیه خوبی از خودتان نزد دیگران بسیار مهم است؛ زیرا در دقایق اول ملاقات با افراد است که به دنبال بررسی نیت و اعتبار آن‌ها هستیم و می‌خواهیم مطمئن شویم که آیا این همان شخصی است که باید با وی کسب‌وکار را شروع کنیم یا خیر؟
بنابراین استفاده از راه‌هایی برای ارائه خودتان (مخصوصاً از طریق ارتباطات غیرکلامی که در چند دقیقه اول ملاقات با افراد جدید بسیار مهم است) می‌تواند مواردی را که به‌طور بالقوه در روابط تجاری بسیار مهم هستند را ایجاد کرده یا از بین ببرند.
در این مقاله ۱۸ راه بیان‌شده که به شما کمک می‌کند از زبان بدن خود در ارتباطات استفاده کرده تا اعتبار و قصد خود را به افراد دیگر نشان دهید:

حالات مثبت بدن
۱-با حالت بدن خود شروع کنید؛ پشت خود را صاف نگه دارید ولی خیلی خشک و مصنوعی نباشد. شانه‌هایتان را در حالتی نگه دارید که بدن احساس آرامش کند تا به این طریق نشان دهید که عصبی و تحت تنش نیستید.
۲- بدن خود را با شخصی که با او صحبت می‌کنید هم‌تراز کنید. این کار نشان‌دهنده اهمیت و تعهد شما به وی است.
۳- پاهایتان را به‌جای اینکه روی‌هم به حالت ضربدری قرار دهید کمی از هم بازکرده و جدا قرار دهید. این حرکت آرام بودن شما را منعکس می‌کند. از طرفی پژوهش‌ها نشان می‌دهند هنگامی‌که در جلسات پاهای شما جدا از یکدیگر باشند اطلاعات بیشتری را در ذهن خود می‌توانید حفظ کنید و فراموشی مطالب کمتر رخ می‌دهد.
۴- کمی تکیه دهید؛ این کار نشان می‌دهد شما تمرکز دارید و واقعاً در حال گوش دادن هستید.
۵- زبان بدن شخص مقابل را مانند آینه کپی کنید و با فاصله کمی از وی تکرار کنید. مثلاً اگر طرف مقابل به جلو خم شود، شما هم به جلو خم می‌شوید؛ اما حواستان باشد که این واکنش‌ها را بلافاصله انجام ندهید و همهٔ این رفتارها را کپی نکنید. با این کار شما نشان می‌دهید که با وی هم‌نظر هستید.

حالات مثبت بازوها و دست‌ها
۶- بازوهای خود را در دو طرف بدن به‌صورت آرام و شل قرار دهید. تا نشان دهید که نسبت به صحبت‌های شخص مقابل دیدی باز دارید. به‌منظور جذب بیشتر آنچه قرار است اتفاق بیفتد علاوه بر اینکه پاها نباید حالت ضربدری قرار بگیرند دست‌ها نیز ضربدر نباشند به‌عبارت‌دیگر دست‌به‌سینه نباشید.
۷- هنگام صحبت کردن دست‌هایتان را تکان دهید؛ این کار اعتبار شما نزد شنونده را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این شواهد نشان می‌دهند که تکان دادن دست‌ها هنگام صحبت کردن، قدرت تفکر شما را حین گفتگو افزایش می‌دهد. البته در این کار نباید زیاده‌روی کنید.
۸- همیشه به خاطر داشته باشید که با محکم دست دادن با افراد (البته نه خیلی محکم)، از آن‌ها استقبال کنید. محکم دست دادن، احتمالاً یکی از مهم‌ترین حرکات زبان بدن است زیرا این حرکت، کل گفتگو را تحت تأثیر قرار می‌دهد و لحن صداها را تنظیم می‌کند.
۹- بافرهنگ‌های مختلف سلام و خداحافظی کردن، قبل از شروع جلسات آگاهی داشته باشید.

حالات مثبت سر
۱۰- با تکان دادن مناسب سر و لبخند واقعی، به افراد نشان می‌دهید که صحبت‌ها و نظرات وی را گوش می‌دهید، درک می‌کنید و قبول دارید.
۱۱- لبخند زدن اگر در جای مناسب استفاده شود راهی عالی برای آرام کردن حالت صورت است و اگر تکرار شود نشان می‌دهد که شما در حال گوش دادن به صحبت‌های فرد مقابل هستید.
۱۲- با نگاه کردن به فرد هنگام صحبت کردن، تماس چشمی را حفظ کنید. برقراری تماس چشمی هنگامی‌که صحبت می‌کنید علاقه شما به گفتگو را نشان می‌دهد.
۱۳- از پلک زدن بیش‌ازحد خودداری کنید. پلک زدن سریع می‌تواند به این معنی باشد که شما احساس ناراحت‌کننده‌ای نسبت به گفتگوی جاری دارید.
۱۴- مثل آینه حالات چهره شخص مقابل را انجام دهید. همان‌طور که قبلاً گفته شد، این کار نشان‌دهنده موافقت و اتفاق‌نظر شما (تلاش شما برای هم‌نظر شدن با وی) است.
۱۵- بر صدایتان نظارت و کنترل کنید. صدای خود را بلند نکنید و آن را پایین نگه دارید. هر جمله‌تان را به‌صورت سؤالی تمام نکنید. نفس عمیقی بکشید و آرام و شمرده صحبت کنید.

نکات دیگر
۱۶- در طی جلسه،‌ نکته برداری کنید. این کار نشان می‌دهد که شما درگیر صحبت شده‌اید و به صحبت‌هایی که دیگران می‌گویند اهمیت می‌دهید اما به خاطر داشته باشید که به‌طور منظم تماس چشمی را برقرار کنید تا مخاطب بداند که شما همچنان با وی همراه هستید و به حرف‌هایش گوش می‌دهید.
۱۷- زبان بدن دیگران را مشاهده کنید؛ زیرا آن‌ها ممکن است از طریق زبان بدنشان با شما ارتباط برقرار کنند و گفتگو را به نتیجه برسانند. اگر شما علائم زبان بدن افراد را ببینید و مطابق با آن عمل کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که این افراد در آینده بازهم با شما جلسه برقرار کنند.
۱۸- محکم دست دادن و تماس چشمی داشتن هنگام خداحافظی، نشان‌دهنده این است که شما از زمانی که صرف کرده‌اید لذت برده‌اید و به برقراری جلسات بعدی تمایل دارید.