fa-IR
اقدامات گوگل در جهت پیشرفت استارت‌آپ‌ها

اقدامات گوگل در جهت پیشرفت استارت‌آپ‌ها

شرکت گوگل در سال ۲۰۱۱ حمایت جدی خود را از استارت‌آپ‌ها به‌طور رسمی اعلام کرد و از آن زمان تابه‌حال هم علاوه بر پروژه‌های استارت‌آپی مختلفی که مستقیماً بر روی آن‌ها کار می‌کند، سرویس‌های مختلفی را ایجاد و در اختیار توسعه‌دهندگان و استارت‌آپ‌ها در ۱۲۵ کشور دنیا قرار داده تا در رشد و پیشرفت آن‌ها نقش داشته باشد.

گوگل باور دارد که مردم تمام نقاط دنیا ایده‌های فوق‌العاده‌ای در سر دارند، بنابراین مصمم است تا با بهره‌گیری از کلیه منابع در اختیار خود، هر آنچه این افراد برای پرورش ایده‌هایشان و دستیابی به موفقیت نیاز دارند را در اختیارشان قرار دهد. طبق اطلاعات به‌دست‌آمده هم نتیجه تلاش‌های گوگل برای کمک به استارت‌آپ‌ها تا به این زمان، ایجاد ۴۰ هزار شغل به‌واسطه همکاری گوگل با بیش از ۵۰ سازمان دیگر و جذب سرمایه ۳.۹ میلیارد دلاری برای استارت‌آپ‌ها بوده است.

یکی از این سرویس‌ها، سایت Google for entrepreneurs هست که از طریق آن با جوامع استارت‌آپی همکاری کرده و فضایی را ایجاد می‌کند که کارآفرینان می‌توانند یاد بگیرند، ارتباط برقرار کنند و شرکت‌هایی ایجاد کنند که جهان را تغییر دهند. هدف گوگل در این سایت این است که بتواند در تسریع تأثیری که مراکز فناوری در مسیر رشد و اشتغال‌زایی جوامع داشته‌اند، اثرگذار باشد.

در گام اول هم شبکه مرکزی فناوری را با همکاری هفت شریک تجاری در آمریکای شمالی راه‌اندازی کرده و اعتقاد دارد این مراکز با رویکردی نوین در راه‌اندازی کسب‌وکار پیشگام شده‌اند.

 یکی دیگر از سرویس‌های ارایه‌شده برای این منظور Launchpad یا سکوی پرتاب نام دارد، گوگل در این برنامه نقش توسعه‌دهنده را برای کسب‌وکارهای نوپا ایفا می‌کند. این برنامه، منابع تکنولوژیکی و تخصص موردنیاز استارت‌آپ‌ها را در اختیارشان قرار می‌دهد و از مراحل اولیه توسعه گرفته تا طراحی اپلیکیشن و سپس انتشار آن، شرکت‌های نوپا را همراهی می‌کند. این برنامه شامل مراحل مختلفی است که از آن جمله می‌توان به Launchpad week  اشاره کرد که ‌در آن، پشتیبانی و حمایت‌های موردنیاز استارت‌آپ‌ها را در مراحل اولیه فعالیت‌، در اختیار آن‌ها می‌گذارد. از دیگر بخش‌های این طرح می‌توان به Launchpad Day و Launchpad Summits اشاره کرد که به مراحل انتهایی توسعه و پیشرفت یک استارت‌آپ مربوط می‌شوند.

علاوه ‌بر این گوگل بخش شتاب‌دهنده را هم به این سرویس خود اضافه کرده است. این برنامه در یک دوره شش‌ماهه اجرا می‌شود و در این بازه حمایت‌های زیادی از شرکت‌های نوپا انجام می‌شود. گوگل در این حوزه مبلغ پنجاه‌هزار دلار را به هر استارت‌آپ تخصیص می‌دهد. در مرحله بعد، این ابر جست‌وجوگر، تیم‌های منتخب را به مدت دو هفته به سیلیکون ولی می‌برد و در آنجا می‌توانند آموزش‌های لازم را از کارشناسان این شرکت دریافت کنند. علاوه بر این، امکانی برای صاحبان ایده فراهم می‌شود که در جریان فرآیند شش‌ماهه به مهندسان و مربیان این شرکت دسترسی داشته باشند و از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کنند. هدف گوگل از راه‌اندازی این شتاب‌دهنده این است که هر آنچه دارد را در اختیار شرکت‌ها بگذارد و به آن‌ها کمک کند که پتانسیل‌هایشان را به مرحله عمل برسانند.

سایت Startup With Google  هم به‌تازگی توسط این غول تکنولوژی دنیا راه‌اندازی شده تا بتواند علاوه بر ابزارهای قبلی، خدمات بیشتری را به استارت‌آپ‌های مختلف عرضه کند. این سایت به‌سرعت اطلاعات و منابع موردنیاز کسانی که کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرده‌اند یا قصد دارند در آینده نزدیک کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند، در دسترس آن‌ها قرار می‌دهد. در حقیقت نوعی مرکز اطلاعات و ابزارها به شمار می‌رود که در یک مکان جمع‌آوری‌شده‌اند تا دسترسی ساده‌تر و سریع‌تری را فراهم کند. 
گوگل در سایت Startup With Google از ابزارها و سرویس‌های قبلی خود استفاده کرده تا شرکت‌ها بتوانند از این خدمات برای شرکت‌های خودشان استفاده کنند. یکی از مزیت‌های این سایت این است که نقش دروازه‌ای را برای کاربران دارد تا با خدماتی که مستقیماً برای اهداف کسب‌وکار طراحی‌شده یا در صورت استفاده بیشتر، مزیت‌هایی را برای کسب‌وکار به همراه دارد، آشنا شده و از آن‌ها استفاده کنند. از میان این خدمات می‌توان بهGoogle Hire  (استخدام گوگل)، استودیو اندروید، گوگل مپس، گوگل آنالیتیکس، گوگل ادوردز، گوگل ترند، گوگل پرداخت و مجموعه گسترده‌ای از تمام خدمات گوگل اشاره کرد. بنابراین سایت استارت‌آپ گوگل می‌تواند یک بانک اطلاعات کامل برای استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان جوان باشد. برای مثال می‌توان اطلاعات جامعی را درباره «بهترین روش‌ها برای استخدام فرد مناسب»، «بهترین روش‌ها برای رهبری یک تیم» و «بهترین روش‌ها برای تعیین هدف و رسیدن به آن» به دست آورد. این اطلاعات با همکاری چندین رهبر استارت‌آپ‌ و تیم‌های مختلف فعال در گوگل جمع‌آوری‌شده‌اند. کاربران این سایت همچنین می‌توانند به گروه‌های مختلف متصل شوند و با هدایت گوگل، با یکدیگر در ارتباط باشند؛ افرادی که مسیری مشابه را طی می‌کنند و طرز فکری شبیه به یکدیگر دارند.

 

ابزار گوگل استارت‌آپ، به‌طورکلی شامل موارد زیر است:

  • ساخت یک محصول
  • درک و تجزیه‌وتحلیل
  • هاستینگ و سرور
  • افزایش بهره‌وری
  • بازاریابی پروژه‌ها
  • کسب درآمد از محصول خود
  • هوش مصنوعی
  • بهینه‌سازی وب‌سایت
  • تقویت امنیت

 علاوه بر این گوگل از این ابزار جدید برای تبلیغ پروژه‌های خود هم استفاده کرده و در بسیاری از قسمت‌های این سایت پروژه‌های گوگل قابل‌مشاهده و بررسی است. شرکت گوگل با این اقدام خود قصد دارد میزان کارآمد بودن سرویس‌های خود را نشان دهد.

اقدامات گسترده گوگل در حوزه کارآفرینی و استارت‌آپ‌ها نشانه تلاش این شرکت برای تبدیل‌شدن به یک هاب کارآفرینی در فضای وب است و همان‌طور که توانسته به‌عنوان یک جست‌وجوگر وب، جهان را به تسخیر خود درآورد به‌احتمال‌زیاد خواهد توانست به مرجعی جامع برای اکوسیستم‌های استارت‌آپی کل دنیا تبدیل شود، اما متأسفانه باید گفت هیچ‌یک از این قابلیت‌ها که تا اینجا بیان شد در کشور ما قابل‌دسترسی و استفاده نیست و این یعنی عدم دسترسی به دنیای اطلاعات و ارتباطات جهانی در حوزه ایده‌ها و کسب‌وکارهای نوپا!